Jump to content



Πρόβλημα στο shutdown εξελίχθηκε σε no signal στην οθόνη. (SOLVED)


Recommended Posts

Έχω εδώ και 8 χρόνια ένα σύστημα socket 775 το οποίο ήταν εξαιρετικά σταθερό και απροβλημάτιστο. Αντιγράφω από την υπογραφή μου τα υποσυστήματά του:

 

|MB: Asus P5EVM-HDMI|CPU: Intel Xeon L5420 @ 2.50 Ghz|RAM: 2x1GB + 2x2GB DDR2-800|GPU: nVidia en210 Silent|SSD: Samsung 840 EVO 120GB|HDD: Seagate Barracuda XT 3TB|COOLING: Thermalright Ultra 120 Extreme|PSU: Corsair 550VX|

 

Εδώ και λίγο καιρό, μία στις δύο φορές που έκανα shutdown, πήγαινε να σβήσει και έμεναν σε λειτουργία ανεμιστήρες και δίσκοι, σβήνοντας μόνο με παρατεταμένο πάτημα του power button.

 

Kάποια στιγμή, αποφάσισα να του κάνω format μπας και στρώσει και εκεί άρχισαν τα κουλά. Σε τυχαία σημεία η οθόνη έχανε το σήμα είτε με την en210 είτε με την onboard gpu. Το έλυσα και το έστησα στο γραφείο μόνο με τα απολύτως απαραίτητα και έκανα troubleshooting δοκιμάζοντας κυριολεκτικά τα πάντα. Σε μερικές φάσεις έβλεπα μέχρι και artifacts στο BIOS. Ο βασικός μου ύποπτος ήταν προφανώς η μητρική.

 

Συζητώντας με την @karmen1983 ρίχνει την ιδέα να δοκιμάσω άλλο τροφοδοτικό. Το μοναδικό που είχα ήταν ένα Innovator 11 ετών (χωρίς καν τροφοδοσία SATA και με 20pin για τη μητρική). Το συνδέω και ω του θαύματος, έφτιαξαν τα πάντα.

 

Φυσικά το αποσύνδεσα (δε σκοπεύω να ρισκάρω) και περιμένω να μου έρθει ένα περισσευούμενο corsair της αδερφής μου...

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.