Jump to content



οθονη 27+ 2560 η 1920


Recommended Posts

Καλησπερα σας και απο εμενα,Ειμαι εδω και παρα πολυ καιρο στο ψαξιμο για να βρω ενα μονιτορ που να μου ταιριαζει στις αναγκες μου.Εχω μιλησει με κανα 2 μελοι απο την κοινοτητα για να με βοηθησουν στην επιλογη του μονιτορ. Εχω κοιταξει παρα πολλα μοντελα στο Skroutz παρολο αυτα θελω την βοηθεια σας διοτι ειναι το τελευταιο κομματι απο το παζλ που μου εμεινε για να τελειωσω την συνθεση του pc μου.

 

Ο σκοπος της οθονης ειναι καθαρα για παιχνδια και ταινιες και λιγοτερο το σεφινγκ. Διαθετω μεχρι 400 ευρω ΜΑΞ 500 

1)Απο θεμα ιντσων 27-29 (1920χ1080) απο 34  ιντσες (2560χ1080) εδω οτι μ προτειντε εσεις για τον σκοπο που θελω. Ξερω οτι μερικα παιχνιδια μπορει να μην παιζουν σε ολη την οθονη (2560χ1080) αλλα πιστευω οτι αμα αλλαξω το ini.file να το φερω στα μετρα μου.Δεν κοιταζω για 1440P μονο και μονο για λογο Future proof να ειμαι , δεν εχω σκοπο να αλλαξω συνοτμα Gpu

τωρα αμα δν αξιζει αυτη η αναλυση εννοειτε πως κοιταω 1920χ1080

2) στα 60hz τωρα αν υπαρχει καποια και με 75 δν θα πω οχι αλλανομιζω δν υπαρχει μονο με free-sync( αυτη την στιγμη το καλωδιο ενωνετε με HDMI στην οθονη και καταληγει σε dvi στην 1070)

3) το στυλ που παιζω ειναι fps(doom,crysis,bf1 ολα τα παρομοια και Dota και )

4) Ips ψαχνω,τωρα αν παω 2560χ1080 και ειναι curve , ultra wide δν με ενοχλει αλλα και παλι εσεις θα μ προτινετε

 

Ευχομαι να μην σας κουρασα ..

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την στιγμη παιζω στο 24αρι 16:10 , απο μια αποσταση καποιων εκατοστων η οραση μου ποιανει ολοκληρη την επιφανεια της οθονης χωρις να χρειαζεται να κουναει την καφελα μου αριστερα και δεξια για να δω . 

Εχω δοκιμασει 25αρι 21:9 της LG και απο σχεδον την ιδια αποσταση μου εβγαλε την πιστη για να μπορεσω να παιξω , φανταζομαι πως αμα πας σε 34 ιντσες θα πρεπει να κατσεις ΑΡΚΕΤΑ πιο πισω απο το μονιτορ για να μπορεις να τα βλεπεις ολα .

 

Αν βλεπεις περισσοτερο ΤΑΙΝΙΕΣ (οχι σειρες) τοτε παρε το 21:9 

Αν κατα κυριο λογο παιζεις , τοτε παρε 1440p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και σε αλλο θεμα, εγω προσωπικα πηγα και τσεκαρα 27αρες 1080p σε λειτουργια (σε mediamrkt) και δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενος απο την αναλυση. Ολα ηταν πολυ μεγαλα. Οποτε προχωρησα σε αγορα 27αρας 1440p (την Dell U2715H). Εχω MSI GTX 1070 Gaming X και i7 6700K οπως και εσυ και τα παιχνιδια παιζουν ολα πολυ πολυ καλα.
Το καλυτερο ειναι να πας και εσυ να δεις αν σε ικανοποιει η 1080 αναλυση στις 27 ιντσες. Αν ναι, θα γλυτωσεις αρκετα λεφτα...ή θα τα δωσεις για εξτρα gaming features οπως 144Mhz,κτλ αντι για αναλυση.

Btw στην 27αρα μου, στα παιχνιδια δυσκολευομαι να δω τα παντα και πρεπει να κοιταω συνεχως δεξια-αριστερα. Φανταζομαι σε ultrawide αυτο θα ειναι ακομα χειροτερο... Αυτος ηταν και ενας λογος που προσωπικα δεν κοιταξα ultrawide οθονες.

Έγινε επεξεργασία από wiznick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ 29άρα 21:9 έχω και επειδή δεν παίζω παιχνίδια πραγματικά σκέφτομαι για 34άρα 21:9 είτε σκέφτομαι και 40άρα 4k καθαρά για desktop use.
Και 21:9 παίζω παιχνίδια,  όσα υποστηρίζουν, και επειδή δεν κυνηγάω επιδόσεις σε παιχνίδια (Αφού παίζω 1 μήνα τον χρόνο).
Είναι ανάλογα τι θέλεις.
Αν θέλεις gaming θεωρώ ότι πάς σε υψηλά hz και ανάλυση 4κ

Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2017 at 10:25 PM, zyx said:

Εγώ πάντως το 21:9 (34 έχω 3440 ) δεν το αλλάζω με τπτ. Fps δεν παίζω αλλά ότι έχω παίξει είναι άλλου η φάση. Και πριν είχα 29αρα 21:9 η 34 έδωσε πολύ boost. Και μια χαρά βλέπω 

Με τι συστημα εισαι μαν ?

On 1/9/2017 at 9:31 PM, wiznick said:

Οπως ειπα και σε αλλο θεμα, εγω προσωπικα πηγα και τσεκαρα 27αρες 1080p σε λειτουργια (σε mediamrkt) και δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενος απο την αναλυση. Ολα ηταν πολυ μεγαλα. Οποτε προχωρησα σε αγορα 27αρας 1440p (την Dell U2715H). Εχω MSI GTX 1070 Gaming X και i7 6700K οπως και εσυ και τα παιχνιδια παιζουν ολα πολυ πολυ καλα.
Το καλυτερο ειναι να πας και εσυ να δεις αν σε ικανοποιει η 1080 αναλυση στις 27 ιντσες. Αν ναι, θα γλυτωσεις αρκετα λεφτα...ή θα τα δωσεις για εξτρα gaming features οπως 144Mhz,κτλ αντι για αναλυση.

Btw στην 27αρα μου, στα παιχνιδια δυσκολευομαι να δω τα παντα και πρεπει να κοιταω συνεχως δεξια-αριστερα. Φανταζομαι σε ultrawide αυτο θα ειναι ακομα χειροτερο... Αυτος ηταν και ενας λογος που προσωπικα δεν κοιταξα ultrawide οθονες.

Αδελφε κ εγω για εκει ειμαι αλλα δν θελω σε 1 η 2 χροναι να αγοραζω παλι καρτα.... γτ προτιμω να παιζω σε 1080P τα παιχνιδια και να τα εχω ολα φουλ δλδ να φπς πανω απο 60 και ποιοτητα εικονας παρα να ριχνω για να λεω οτι απλα το επαιξα το παιχνδι

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα εκλεισα με την οθονη Asus ROG PG279Q 27" WQHD IPS Monitor με δανειοδοτηση και ηρεμισα κ εγω κ εσεις απο μενα :) περιμενω με το καλο παραλαβη !!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.