Jump to content



Αγορά νέας κάρτας γραφικών μετά από nvlddmkm.sys σφάλμα


Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Προχθές η κάρτα γραφικών μου χάλασε και μου έβγαζε συνέχεια μπλε οθόνη με το σφάλμα που γράφω και στον τίτλο. Δοκίμασα διάφορες λύσεις που αφορούσαν τα drivers τις κάρτας και ως τελευταία λύση έκανα και φορμάτ αλλά τίποτα. Για να σιγουρευτώ δοκίμασα τη κάρτα γραφικών μου και σε 2 υπολογιστές φίλων όμως και εκεί εμφάνιζε το ίδιο πρόβλημα (μπλε οθόνη με το σφάλμα nvlddmkm.sys και κόκκινες οριζόντιες γραμμούλες σε όλη την επιφάνεια της οθόνης). Λογικά χάλασε γιατί το ένα ανεμιστηράκι της κάρτας τους τελευταίους μήνες πήγαινε πιο αργά από το άλλο και έκανε πολύ θόρυβο. 

 

Το σύστημά μου είναι αυτό:

Case: ASUS VENTO TA-M21 BLACK
Motherboard: GIGABYTE H67M-D2-B3
CPU: INTEL CORE i5 2500 3.30GHz 6MB
RAM: G.SKILL F3-10666CL9D-8GBRL 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-10666 RIPJAWS DUAL CHANNEL KIT
GPU: GIGABYTE GTX 560 Ti OC 1GB
HDD: WESTERN DIGITAL 1TB WD10EZRX 64MB SATA3
PSU: AKASA ES 600W ACTIVE PFC 80
Optical Drive: DVD-RW AD5260S-0B 24X SAT

 

και θέλω να αγοράσω μία κάρτα που να μην ξεπερνάει τα 150€. Έψαξα λίγο μόνος μου και κατέληξα σε αυτές τις δύο:

http://www.skroutz.gr/s/10342907/Sapphire-Radeon-RX-460-4GB-Nitro-OC-11257-07-20G.html

http://www.skroutz.gr/s/10282523/Gigabyte-GeForce-GTX1050-2GB-GV-N1050D5-2GD.html

 

Ποια από τις δύο μου προτείνεται και γιατί; Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα με τη νέα κάρτα από άποψη συμβατότητας εφόσον το σύστημα κοντεύει τα 6 χρόνια; Γενικά έμεινα ευχαριστημένος από τη κάρτα μου όλα αυτά τα χρόνια εκτός από τον τελευταίο καιρό που έκανε υπερβολικά πολύ θόρυβο. Θα αγόραζα την 1050 όμως στο πίσω μέρος του  μυαλού μου σκέφτομαι μην μου βγάλει πάλι κανένα σφάλμα nvlddmkm.sys. Γενικά είναι το πρώτο μου gaming PC οπότε λέω να δοκιμάσω αυτή τη φορά την RX 460 για να δω και αυτή τη μάρκα.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα λόγω ασυμβατότητας όχι, μια χαρά θα είσαι.

Θα σε συμβούλευα να δώσεις ~20€ παραπάνω (170 σύνολο) για να πάρεις την gtx 1050ti, η οποία ρίχνει ένα 30-35% στην rx 460. Σε αυτήν την κατηγορία επιδόσεων τα παραπάνω frames θα μετρήσουν πολύ.

Αν δεν μπορείς οικονομικά, από αυτές τις 2 πάρε την 460.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος virus777 έγραψε:

Πρόβλημα λόγω ασυμβατότητας όχι, μια χαρά θα είσαι.

Θα σε συμβούλευα να δώσεις ~20€ παραπάνω (170 σύνολο) για να πάρεις την gtx 1050ti, η οποία ρίχνει ένα 30-35% στην rx 460. Σε αυτήν την κατηγορία επιδόσεων τα παραπάνω frames θα μετρήσουν πολύ.

Αν δεν μπορείς οικονομικά, από αυτές τις 2 πάρε την 460.

Σύμφωνα με αυτές τις δύο ιστοσελίδες:
http://www.game-debate.com/gpu/index.php?gid=3599&gid2=3541&compare=radeon-rx-460-4gb-vs-geforce-gtx-1050
http://gpuboss.com/gpus/Radeon-RX-460-vs-GeForce-GTX-1050

 

δίνουν και την απλή 1050 λίγο πάνω από την RX 460. Οικονομικά, θέλω να μείνω μέσα στα 150€.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να πας με την φτηνότερη έκδοση, ιδίως όταν είναι γνωστής εταιρίας

Gigabyte Radeon RX460 4GB Windforce OC (GV-RX460WF2OC-4GD) | Skroutz.gr 

127€

 

Μέχρι 150€ δεν υπάρχει κάτι άλλο το αξιόλογο. Η 1050 δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει. Ναι μεν λέμε ότι κάρτες αυτού του επιπέδου δεν είναι δυνατές και η διαφορά μεταξύ 2GB και 4GB είναι μικρή, αλλά σήμερα προσωπικά δεν θα έδινα 130€ για κάρτα με μόνο 2GB. Τόσο αγόραζες την 7790 πριν 2-3 χρόνια, με επίσης 2GB και όχι τρελά μικρότερες επιδόσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος antonis123 έγραψε:

Σύμφωνα με αυτές τις δύο ιστοσελίδες:
AMD Radeon RX 460 4GB compare Nvidia GeForce GTX 1050 GPU
Radeon RX 460 vs GeForce GTX 1050

 

δίνουν και την απλή 1050 λίγο πάνω από την RX 460. Οικονομικά, θέλω να μείνω μέσα στα 150€.

Η πρώτη σελίδα συγκρίνει τις κάρτες σε 11 παιχνίδια, ενώ η δεύτερη σε 3 παιχνίδια και 5 benchmarks, στα οποία όλως τυχαίως στο σύνολό τους είναι μπροστά η 1050.

 

Εδώ η σύγκριση είναι πιο σφαιρική γιατί τη συγκρίνουν σε 21 σύγχρονους (ως επί το πλείστον) τίτλους:

perfrel_1920_1080.png

https://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/GTX_1050_Ti_Strix_OC/29.html

Με λίγο μπροστά την 460, διαφορά η οποία αυξάνει σε μεγαλύτερες αναλύσεις, αν και κάτι τέτοιο μάλλον δε σε ενδιαφέρει.

 

Πάντως, όπως πολύ σωστά λέει ο yanni, 2GB κάρτα εν έτει 2017 = no go.

Επίσης, από τις υλοποιήσεις θα σου πρότεινα και γω την gigabyte, υψηλότερο stock clock και 15€ φθηνότερη από τη nitro, αμφότερες με εγγύηση 3 χρόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για την βοήθεια, τελικά αποφάσισα να δώσω λίγα παραπάνω για να πάρω αυτή: http://www.skroutz.gr/s/10214297/Gigabyte-GeForce-GTX1050-Ti-4GB-Windforce-OC-GV-N105TWF2OC-4GD.html

Έτσι και αλλιώς του χρόνου είχα σκοπό να πάρω καινούριο υπολογιστή όμως προέκυψε αυτό με το σφάλμα nvlddmkm.sys και η κάρτα μου χάλασε, οπότε το εκμεταλλεύτηκα και παρήγγειλα αυτή έτσι ώστε να την έχω και στο νέο PC.

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Κινούμενος πάντως πάνω από τα 180€ πλησιάζεις επικίνδυνα κάρτες επιπέδου RX 470.

Anyway, καλορίζικη.

Ευχαριστώ. Είδα ότι η RX 470 ξεκινάει από τα 210€ οπότε +άλλα 30€ ενώ έχω ξεφύγει ήδη από τα 150€. Απ' ότι κατάλαβα πάντα η μία θα πλησιάζει την άλλη σε επίπεδο, το θέμα είναι μέχρι πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις.

 

Μόλις τώρα, το μέλος kpetros έγραψε:

Απο την στιγμη που ειχες σκοπο να παρεις νεο pc του χρονου , γιατι δεν πηρες μια και καλη μια αξιολογη καρτα ?

Η GTX 560 Ti που είχα μέχρι προχθές και αγόρασα τότε (τον Μάιο του '11 ) με 185€ άντεξε 5 χρόνια και 8 μήνες συνολικά και μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος, αφού τα στα λιγοστά παιχνίδια που παίζω (κυρίως FPS όπως Battlefield 1 αυτή την εποχή) ανταποκρινόταν μια χαρά χωρίς κολλήματα (έστω και στις χαμηλές ρυθμίσεις κάτι το οποίο δεν με ενοχλεί όσο ευχαριστιέμαι το παιχνίδι χωρίς διακοπές). Αν μου βγάλει αυτή η κάρτα άλλα 6 γεμάτα χρόνια παίζοντας χωρίς κολλήματα ότι παιχνίδι βγαίνει χωρίς lag και ιστορίες θα είμαι υπέρ-ευχαριστημένος. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος antonis123 έγραψε:

Ευχαριστώ. Είδα ότι η RX 470 ξεκινάει από τα 210€ οπότε +άλλα 30€ ενώ έχω ξεφύγει ήδη από τα 150€. Απ' ότι κατάλαβα πάντα η μία θα πλησιάζει την άλλη σε επίπεδο, το θέμα είναι μέχρι πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις.

 

Η GTX 560 Ti που είχα μέχρι προχθές και αγόρασα τότε (τον Μάιο του '11 ) με 185€ άντεξε 5 χρόνια και 8 μήνες συνολικά και μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος, αφού τα στα λιγοστά παιχνίδια που παίζω (κυρίως FPS όπως Battlefield 1 αυτή την εποχή) ανταποκρινόταν μια χαρά χωρίς κολλήματα (έστω και στις χαμηλές ρυθμίσεις κάτι το οποίο δεν με ενοχλεί όσο ευχαριστιέμαι το παιχνίδι χωρίς διακοπές). Αν μου βγάλει αυτή η κάρτα άλλα 6 γεμάτα χρόνια παίζοντας χωρίς κολλήματα ότι παιχνίδι βγαίνει χωρίς lag και ιστορίες θα είμαι υπέρ-ευχαριστημένος. 

Αν εχεις καμια οθονη 720p τοτε ισως , αλλιως η καρτα εχει πεθανει εδω και χρονια . 

Μπορεις να πεις οτι εβγαλε τα λεφτα της και με το παραπανω - φυσικα με δικες σου παραχωρησεις - και θα καταλαβεις την χαοτικη διαφορα μετο που σου ερθει η 1050 . 

 

Οντως και η 1050ΤΙ και η 470 τιμολογιακα τουλαχιστον στο ελλαντα , ειναι πανω κατω στο ιδιο perfomance/$$  . Ομως εφοσον εχεις σκοπο να την κρατησεις 5 χρονια (!!!!!!) , επρεπε να παρεις μια 480 στα 250ε για να μην αρχισεις να κοβεις settings απο του χρονου κιολας .......... 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Αν εχεις καμια οθονη 720p τοτε ισως , αλλιως η καρτα εχει πεθανει εδω και χρονια . 

Μπορεις να πεις οτι εβγαλε τα λεφτα της και με το παραπανω - φυσικα με δικες σου παραχωρησεις - και θα καταλαβεις την χαοτικη διαφορα μετο που σου ερθει η 1050 . 

 

Οντως και η 1050ΤΙ και η 470 τιμολογιακα τουλαχιστον στο ελλαντα , ειναι πανω κατω στο ιδιο perfomance/$$  . Ομως εφοσον εχεις σκοπο να την κρατησεις 5 χρονια (!!!!!!) , επρεπε να παρεις μια 480 στα 250ε για να μην αρχισεις να κοβεις settings απο του χρονου κιολας .......... 

 

Τα τελευταία 3 χρόνια με την 560 Ti έπαιζα σε ανάλυση 1920χ1080. Μου λες δηλαδή ότι σε 5 χρόνια η 1050 Ti δεν θα μπορεί να παίξει παιχνίδια στα low χωρίς κολλήματα; Δεν το αμφισβητώ, με δεδομένο την ταχεία εξέλιξη που έχουν τα παιχνίδια στην εποχή μας όμως πιστεύω/ελπίζω ότι θα τα βγάλει 5 χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, antonis123 said:

Ευχαριστώ. Είδα ότι η RX 470 ξεκινάει από τα 210€ οπότε +άλλα 30€ ενώ έχω ξεφύγει ήδη από τα 150€. Απ' ότι κατάλαβα πάντα η μία θα πλησιάζει την άλλη σε επίπεδο, το θέμα είναι μέχρι πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις.

Στο ποστ που αναφέρθηκα στην 460, πήγα να αναφερθώ και στην 1050Ti θέτοντας ως όριο τα 170€, αλλά επειδή ακριβώς, από εκείνο το σημείο και μετά μπαίνεις σε μια φάση διλήμματος του αν θα πρέπει να δώσεις και κάτι παραπάνω, ώστε να διεκδικήσεις αναλογικά πολύ καλύτερες επιδόσεις, το έσβησα. Η 460 άλλωστε την Giga στα 127€  ήταν πολύ τίμια καρτούλα, για τιμή από Ελληνικό κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος antonis123 έγραψε:

Τα τελευταία 3 χρόνια με την 560 Ti έπαιζα σε ανάλυση 1920χ1080. Μου λες δηλαδή ότι σε 5 χρόνια η 1050 Ti δεν θα μπορεί να παίξει παιχνίδια στα low χωρίς κολλήματα; Δεν το αμφισβητώ, με δεδομένο την ταχεία εξέλιξη που έχουν τα παιχνίδια στην εποχή μας όμως πιστεύω/ελπίζω ότι θα τα βγάλει 5 χρόνια. 

Σου λεω οτι μαλλον υπερβαλεις γιατι με 1gb μνημη επανω αντε κανα λολακι να επαιζες χωρις κολληματα. 

Και προσθετω επιδη επανω δεν το εθεσα ευθαιως σωστα,  η 1050 θα γερασει πρωτου το καταλαβεις,  αυριο που θα σου ερθει θα παιζεις στα medium,  του παραχρονου στα low και μετα απο 5 χρονια θα πεις οτι μια χαρα επαιξες την πασιεντσα σου τοσο καιρο χωρις κολληματα.  

 

Η 460 ηταν μια αξιολογη επιλογη με σκοπο να εισαι κομπλε μεχρι να φτιαξεις νεο συστημα,  η 1050 ειναι κακο κομματι για futureproof που ζητας.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

Σου λεω οτι μαλλον υπερβαλεις γιατι με 1gb μνημη επανω αντε κανα λολακι να επαιζες χωρις κολληματα. 

Και προσθετω επιδη επανω δεν το εθεσα ευθαιως σωστα,  η 1050 θα γερασει πρωτου το καταλαβεις,  αυριο που θα σου ερθει θα παιζεις στα medium,  του παραχρονου στα low και μετα απο 5 χρονια θα πεις οτι μια χαρα επαιξες την πασιεντσα σου τοσο καιρο χωρις κολληματα.  

 

Η 460 ηταν μια αξιολογη επιλογη με σκοπο να εισαι κομπλε μεχρι να φτιαξεις νεο συστημα,  η 1050 ειναι κακο κομματι για futureproof που ζητας.  

 

 

Καλά δεν ξέρω τι παιχνίδια έπαιζα τόσα χρόνια και σε τι ανάλυση; :p

Τα πρώτα 3 χρόνια έπαιζα μια 19 ιντσών η οποία νομίζω ήταν 1080χΚάτι και τα 3 τελευταία σε μια 24 ιντσών 1920χ1080. Όλα αυτά τα χρόνια έπαιζα κυρίως BF3 στα high, BF4 στα medium, Rome II στα ultra, BF1 στα low, AC Black Flag στα high με ultra, Arma III medium με high, Skyrim σε high. Όλα αυτά συγκεκριμένα με τη Gigabyte GeForce GTX 560 Ti OC (χωρίς να έχω κάνει ποτέ overcklock γιατί δεν γνωρίζω). Γιατί σου φαίνεται τόσο περίεργο; Τι λόγο έχω να πω ψέματα για κάτι τέτοιο; 

Link to comment
Share on other sites

Εισαι τυχερος που τα BF ειναι ακρετα φιλικα με παλιο hardware , skyrim υποθετω χωρις σουπερ ντουπερ texture packs θα ησουν και εκει κομπλε αλλα οπως και να εχει με 1GB καρτα απο τα low< κινδυνευες να αρχισεις να φορτωνεις το παιχνιδι στην RAM  , πραμα που μαλλον συνεβαινε και ετρωγες κολληματακια . 

 

Τωρα στα σημερινα μας ομως , ειλικρινα δεν με νοιαζει πια καρτα θα παρεις , αλλα απο την στιγμη που αρχισες με σφηχτα κατω απο 150 και μετα μου εκτιναχτηκες 180ε μου δειχνει οτι δεν ειναι κυριος οικονομικο το προβλημα αλλα πως απλα εχεις την πεποιθηση οτι   [<200ε = 5 χρονια παιχνιδιου ]

Εγω απλα νοιωθω την υποχρεωση να σου πω οτι η αγορα σου δεν ειναι futureproof που ευελπιστεις να πετυχεις 

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας απολαμβάνει και αντιλαμβάνεται το gaming διαφορετικά. Χωρίς να θέλω να υπονοήσω κάτι, μια φορά και έναν καιρό απολάμβανα το Call of Juarez με 20+fps (7fps ανάμεσα στα δέντρα!!!). Λίγα χρόνια αργότερα με ενοχλούσε βέβαια να βλέπω την 7600GT να αδυνατεί να παίξει το Two Worlds σε fps που να μένουν σταθερά πάνω από τα 20(σε κάτι φάσεις έπεφτε κάπου στα 12-15fps).

 

Οπότε δεν θεωρώ ότι μπορούμε να πούμε σε κάποιον το αν αυτός απολάμβανε τα παιχνίδια που έπαιζε.

 

Από εκεί και πέρα όμως θα συμφωνήσω με τον @kpetros ότι, από την στιγμή που άλλαξε ο σκοπός αγοράς της κάρτας και μάλιστα να τεθεί στόχος 5ετίας, θα ήταν σωστότερο να αγοραστεί κάποια κάρτα άνω των 200€, είτε κάποια RX 470/480, είτε μια GTX 1060. Οι διαφορές σε σχέση με την GTX 1050Ti είναι σημαντικές και θα φανούν πολύ γρήγορα. Οι μικρές της Nvidia έχουν μια τάση να μένουν πολύ γρήγορα πίσω, κάτι που μπορεί να διαπιστώσει κάποιος κοιτώντας το που ήταν η GTX 960 πριν έναν χρόνο και το που είναι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Εισαι τυχερος που τα BF ειναι ακρετα φιλικα με παλιο hardware , skyrim υποθετω χωρις σουπερ ντουπερ texture packs θα ησουν και εκει κομπλε αλλα οπως και να εχει με 1GB καρτα απο τα low< κινδυνευες να αρχισεις να φορτωνεις το παιχνιδι στην RAM  , πραμα που μαλλον συνεβαινε και ετρωγες κολληματακια . 

 

Τωρα στα σημερινα μας ομως , ειλικρινα δεν με νοιαζει πια καρτα θα παρεις , αλλα απο την στιγμη που αρχισες με σφηχτα κατω απο 150 και μετα μου εκτιναχτηκες 180ε μου δειχνει οτι δεν ειναι κυριος οικονομικο το προβλημα αλλα πως απλα εχεις την πεποιθηση οτι   [<200ε = 5 χρονια παιχνιδιου ]

Εγω απλα νοιωθω την υποχρεωση να σου πω οτι η αγορα σου δεν ειναι futureproof που ευελπιστεις να πετυχεις 

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Ο καθένας απολαμβάνει και αντιλαμβάνεται το gaming διαφορετικά. Χωρίς να θέλω να υπονοήσω κάτι, μια φορά και έναν καιρό απολάμβανα το Call of Juarez με 20+fps (7fps ανάμεσα στα δέντρα!!!). Λίγα χρόνια αργότερα με ενοχλούσε βέβαια να βλέπω την 7600GT να αδυνατεί να παίξει το Two Worlds σε fps που να μένουν σταθερά πάνω από τα 20(σε κάτι φάσεις έπεφτε κάπου στα 12-15fps).

 

Οπότε δεν θεωρώ ότι μπορούμε να πούμε σε κάποιον το αν αυτός απολάμβανε τα παιχνίδια που έπαιζε.

 

Από εκεί και πέρα όμως θα συμφωνήσω με τον @kpetros ότι, από την στιγμή που άλλαξε ο σκοπός αγοράς της κάρτας και μάλιστα να τεθεί στόχος 5ετίας, θα ήταν σωστότερο να αγοραστεί κάποια κάρτα άνω των 200€, είτε κάποια RX 470/480, είτε μια GTX 1060. Οι διαφορές σε σχέση με την GTX 1050Ti είναι σημαντικές και θα φανούν πολύ γρήγορα. Οι μικρές της Nvidia έχουν μια τάση να μένουν πολύ γρήγορα πίσω, κάτι που μπορεί να διαπιστώσει κάποιος κοιτώντας το που ήταν η GTX 960 πριν έναν χρόνο και το που είναι τώρα.

Κολληματάκια δεν έτρωγα γιατί όπως σου είπα δεν πίεζα τα settings. Έβαζα πάντα τα κατάλληλα για να μην τρώω τα κολληματάκια που λες. Εκτιμώ το γεγονός το ότι προσπαθείς να μου πεις το σωστό και καλά κάνεις. Αν η 1050 Ti πάρει τη κατηφόρα τόσο γρήγορα όπως λες θα φροντίσω στην επόμενη να έχω μεγαλύτερο budget για να πάρω μία high end που να αντέχει τα χρόνια που θέλω. Διαθέτω 200€ συνολικά , το ότι χάλασε έτσι η GTX 560 Ti ήταν τελείως απρόοπτο και έπρεπε να την αντικαταστήσω σύντομα, οπότε ενώ αρχικά ήμουν ανάμεσα σε RX460 και GTX 1050 είπα να ανέβω λίγο για να πάρω την πιο καλή αυτή τη στιγμή κάτω από τα 200€. Η αμέσως επόμενη ήταν η RX 470 η οποία ξεκινάει από τα 212€ και η GTX 1060 που αναφέρατε ξεκινάει από 239€ όμως είναι 3GB που απ' ότι κατάλαβα από αυτά που είπατε για τη σημερινή εποχή καλύτερα μια κάρτα να έχει 4GB.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.