Jump to content



Hdd ή Hybrid sshd ή Ssd ? Τι θα επιλέγατε?


Recommended Posts

Εδώ και καιρό είμαι σε αναζήτηση δίσκου για να αντικαταστήσω τον WD black 1TB, ο λόγος πέρα ότι έχει λήξει η εγγύηση του είναι και ο θόρυβος.

Ο δίσκος χρησιμοποιείται ως δεύτερος για παιχνίδια κατά κύριο λόγο. Ως βασικός δίσκο έχω τον Samsung 960 evo 500gb.

 

Τόσο καιρό σκεφτόμουν για κάποιον ssd 1TB (260€-320€) αλλά μου φαίνονται πολλά τα λεφτά μιας και τα έσκασα στον 960 evo.

Οι επιλογές μου πέρα του ssd 1TB είναι:

1)Κάποιος μηχανικός δίσκος της WD blue ή red 2TB (πιο αργοί από τον black αλλά πιο αθόρυβοι)

2)Κάποιος hybrid sshd 2ΤΒ 

 

*Ως προς το 2, έχω δει αυτόν Seagate FireCuda 2TB, SATA 6Gb/s (ST2000DX002), όσο το έψαξα από σχόλια που έχω διαβάσει είναι αθόρυβος σε επίπεδα 24db idle, 26db read και έχει 5 χρόνια εγγύηση. Το αρνητικό για μένα είναι ότι seagate εδώ και χρόνια την αποφεύγω λόγω κακής εμπειρίας (2 δίσκοι είχαν βγει off σε διάστημα 1 μήνα και χάσιμο δεδομένων).

 

Τι θα επιλέγατε? Τον υβριδικό πως τον βλέπετε μιας και δεν έχει πέσει ποτέ στα χέρια μου?

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

500αρις ssd δεν σου φτάνει για τα games? +250 απο τον 960 evo καλά εισαι πιστέυω, θα σβήνεις και κάνα game δεν θα τα κρατάς όλα. Πες 450 πραγματικά +100 να βάλεις απο τον 960 θα έχεις 550-600 πραγματικά gb για games απο SSD, αν υπολογίσεις 50gb τα ΑΑΑ games μπορείς να το φορτώσεις 12 games,  θα παίζεις παραπάνω απο 12 games ταυτόχρονα? δεν νομίζω. Πάρε εναν 500αρι ssd που ειναι ποιο οικονομικοί απο το 1TB και μην ασχολήσε με μηχανικούς. Άσε τους μηχανικούς μονο για ταινίες, σειρές και για backups.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O χώρος για τα ΑΑΑ games σε ssd με καλύπτει, 500άριδες ssd είχα, τους πούλησα.

Τον black που έχω θέλω να αντικαταστήσω μιας και τον έχω 6χρόνια, στην αρχή σκεφτόμουν για ssd αλλά πάει πολύ.

Κάποιον "αξιόπιστο" μηχανικό σκεφτόμουν προς αντικατάσταση του black τον οποίο πέρα από τα παιχνίδια τον έχω και για άλλη χρήση.

Για το backup ότι χρειάζομαι έχω 2 δίσκους εκ των οποίων ο ένας είναι εκτός λειτουργίας.

Απ'τους παραπάνω που αναφέρω μεγαλύτερη πιθανότητα έχει να πάω σε κάποιον red ή gold, απ'ότι σε 1ΤΒ ssd.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

>>>  Επαναφέρω το θέμα → → →   Αγορά 2ου ssd <<<

 

On 16/1/2017 at 10:10 ΠΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

Τόσο καιρό σκεφτόμουν για κάποιον ssd 1TB (260€-320€) αλλά μου φαίνονται πολλά τα λεφτά μιας και τα έσκασα στον 960 evo

Έχει αγοραστεί o crucial mx300 1tb στις αρχές του χρόνου, τώρα είμαι σε αναζήτηση 2ου  ssd 1tb όπου θα μπει στο ίδιο μηχάνημα

και ο mx300 θα μείνει στο ίδιο pc ή θα πάει σε άλλο.

 

Εκεί που είχα καταλήξει στον 850evo έπεσε το μάτι μου στον καινούριο

της cruxial τον mx500 όπου διάβασα θετικά σχόλια.

 

5χρόνια εγγύηση όσο ο 850evo

360tbw έναντι 150 του 850

.............

5a3a0b88528bc_2017-12-2009-02-52.thumb.png.a54986b371c025ef544a0fc31c0f9370.png

 

reviews

The Crucial MX500 1TB SSD Review: Breaking The SATA Mold →anandtech

Crucial MX500 (1TB) →hexus

Crucial MX500 →tomshardware

 

280€ με τα μεταφορικά μέσα, ο mx300

305€ ο 850evo

 

Τι λέτε εσείς?

850evo στην γνωστή συνταγή (όσο υπάρχει ακόμη η παρτίδα με τα 5χρ.εγγύησης),

ή crucial mx300 ή περιμένω μήπως βγει κάτι άλλο?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας και εγώ για τον νέο ΜΧ500 και τα θετικά σχόλια θα πήγαινα σε αυτόν.

Έχω 2x Μ4 που παίζουν ακόμα απροβλημάτιστα και έναν ΒΧ100 1ΤΒ οπότε ίσως με θεωρώ φιλικά προσκείμενο στους crucial.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.