Jump to content



Εγκατάσταση suse 9.2 & windows & raid 0 sata...


fonzi

Recommended Posts

Παιδιά επειδή δεν έχω ξανακάνει το εγχείρημα θα ήθελα τα φώτα σας:

Σε μηχάνημα με AMD 64bit & raid 0 (2x160) έχω σε χωριστά παρτισιονς windows xp, windows xp 64bit, και θέλω να βάλω και 64bit suse 9.2 pro.

Εχω μερικές απορίες:

1) Να αφήσω αφορμάριστο χώρο ώστε να το δει μόνο του στην εγκατάσταση;

Η να φορμάρω και σε τι φορματ απο τα διαθέσιμα;

2) Τους δίσκους τους εχω σε raid controller nforce4. Θέλει drivers γι αυτούς το linux; (όπως πχ τα windows στην εγκατάστασή τους)

3) Υπάρχει κίνδυνος να γίνει κάτι στην εγκατάσταση που να καταστρέψει boot sectors των windows;

4) Αφού γίνει εγκατάσταση, η επιλογή εκκίνησης γίνεται μόνο με grub ή lilo ή μπορεί να γίνει και με τον boot manager των windows (απο boot.ini);

Link to comment
Share on other sites

4) grub OR lilo

3) δε νομίζω, εκτός αν μετακινήσεις το partition και δεν bootάρει λόγω 1024 cylinder, win είναι αυτά.

1+2) τι θες να κάνεις? να κρατήσεις το raid0? προσωπικά δεν έχω ιδέα από raid, πάντως πιο απλό θα ταν να βάλεις έναν άλλο δίσκο και να βάλεις εκεί linux. χρειάζεσαι το κατάλληλο kernel module για να σου υποστηρίξει το raid, δεν ξέρω ποιοι raid controller υποστηρίζονται από τον kernel. kernel 2.6.xx θα σε διευκολύνει (π.χ. το suse 9.2).

τέλος ξεκίνα με κάποια 32bit διανομή, (32bit suse 9.2) και μετά δοκιμάζεις και το 64bit αν θες.

σαν χώρο, αν θες να τον φορμάρεις από το partition magic π.χ., κάνε το χώρο που θες για linux σε ext2.

Link to comment
Share on other sites

Αφησε το παρτισιον που θες για τα σουσε οπως θες ...θα τον φορμάρουν μόνα τους ..απλά κατα την εγκατάσταση οταν φτάσεις στο πρτισιον κανε κλικ απάνω για να σου ανοίξει και μετά από τις επιλογές επέλεξε το σκληρο και το παρτισιον .κανε κλικ στο use entire disk και είσαι έτοιμος να συνεχίσεις... τα χρ δε θα σου πάθουν τίποτα ..ισα ισα που θα βλέπεις τα φιλες σου απο τα λινουξ κατι που δε μπορείς να κάνεις όταν μπουτάρεις από χρ... καλό κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

αχ, η χαρά της δημιουργίας:)

άντε, ώρα να βάλεις και ελληνικά, έχω ένα σύντομο σημείωμα σε ένα παλιότερο post στην κατηγορία;)

είναι αντιγραφή του αντίστοιχου πώς γίνεται (howto) του hellug:D :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.