Jump to content



850 evo AHCI MODE


Recommended Posts

καλησπέρα έκανα Εγκατάσταση 

 τον ssd εβαλα windows τον αναγνώρισε αλλα οταν ανοίγω το magician μου γράφει AHCI MODE IS REQUIRED FOR THE BEST SSD PERFORMANCE 

KAI SATA Interface N/A Unable to detect sata interface details 

 

δεν έχω sata 3 στο pc και τον έβαλα στην 2 

πρέπει να αλλάξω την επιλογή σε ahci mode απο το bios?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος gunsnrose123 έγραψε:

δεν έχω sata 3 στο pc και τον έβαλα στην 2 

πρέπει να αλλάξω την επιλογή σε ahci mode απο το bios?

Άσχετα αν έβαλες τον SSD σε θύρα SATA2 ή SATA3, έπρεπε πριν να κάνεις την εγκατάσταση των Windows να ρυθμίσεις στο BIOS τις θύρες σε AHCI mode.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος TopCLR έγραψε:

Άσχετα αν έβαλες τον SSD σε θύρα SATA2 ή SATA3, έπρεπε πριν να κάνεις την εγκατάσταση των Windows να ρυθμίσεις στο BIOS τις θύρες σε AHCI mode.

τώρα που το έχω σε achi που βγάζει όλους τους δίσκους σαν εξωτερικούς γιατί? 

 

Capture.PNG

Capture2.PNG

Έγινε επεξεργασία από gunsnrose123
Link to comment
Share on other sites

Το AHCI στους μηχανικούς δίσκους ίσως να μην είχε διαφορά σε επιδόσεις. Είναι αναγκαίο όμως σε SSD γιατί χρειάζεται για λειτουργίες όπως το TRIM.

Δεν γνωρίζω τι σύστημα και τι Windows έχεις (θα 'πρεπε να τα αναφέρεις). Δεν γνωρίζω γιατί σου δείχνει τους δίσκους έτσι και πως θα το διορθώσεις. Το σίγουρο είναι να μην περιμένεις να πιάσεις τα νούμερα στα "Up to". Ειδικά στα "Sequential read" (μπλε μπάρες) μιας και έχεις τον SSD συνδεμένο σε SATA2.

Εδώ κι εδώ έχουν το ίδιο πρόβλημα (νομίζω πως έχεις Windows 10). Ίσως έχετε την ίδια λύση (απενεργοποίηση hot swap, αλλαγή στην πολιτική των δίσκων - ενεργοποίηση casche).

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος TopCLR έγραψε:

Το AHCI στους μηχανικούς δίσκους ίσως να μην είχε διαφορά σε επιδόσεις. Είναι αναγκαίο όμως σε SSD γιατί χρειάζεται για λειτουργίες όπως το TRIM.

Δεν γνωρίζω τι σύστημα και τι Windows έχεις (θα 'πρεπε να τα αναφέρεις). Δεν γνωρίζω γιατί σου δείχνει τους δίσκους έτσι και πως θα το διορθώσεις. Το σίγουρο είναι να μην περιμένεις να πιάσεις τα νούμερα στα "Up to". Ειδικά στα "Sequential read" (μπλε μπάρες) μιας και έχεις τον SSD συνδεμένο σε SATA2.

Εδώ κι εδώ έχουν το ίδιο πρόβλημα (νομίζω πως έχεις Windows 10). Ίσως έχετε την ίδια λύση (απενεργοποίηση hot swap, αλλαγή στην πολιτική των δίσκων - ενεργοποίηση casche).

ευχαριστώ ναι windows 10 έχω 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το AHCI mode προσφέρει καλύτερη λειτουργία από το απλό IDE mode. Στους μηχανικούς η προσφορά/χρησιμότητα ήταν ότι κατόπιν ενεργοποίησής του, υπήρχε η δυνατότητα και HotPlug και NCQ (πλήν των Νvidia Chipset που είχαν προβληματική λειτουργία εξαρχής με το πρωτόκολλο αυτό )

 

Ειδικότερα στους SSD νομίζω ότι είναι πλέον αυτονόητη η χρήση του για λόγους επιδόσεων και εγγυημένης συντήρησής τους (υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις, ελάχιστες μεν, που το Trim δεν λειτουργεί σωστά σε IDE )

 

To ότι τους βλέπεις σαν εξωτερικούς εξαρτάται από τη μητρική σου αν μπορείς να το αναιρέσεις ή όχι με μια απλή κίνηση.

 

Θα πρέπει να δείς στο BIOS σου, εκεί που ρυθμίζεις τα Sata, εάν υπάρχει σχετική επιλογή. Συνήθως σε νεότερες μητρικές, δίνεται η δυνατότητα να επιλέξεις ποιές θύρες θα φαίνονται ώς "εξωτερικές".

 

Εάν δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, η λύση δίνεται από πείραγμα στη registry και περιγράφεται ώς εξής :

 

 

Quote

Regedit your way to:
HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\ CurrentControlSet\ services\ msahci
and create a new KEY called "Controller0"
inside Controller0, create a new KEY called "Channel0"
Now inside Channel0, create a new DWORD called "TreatAsInternalPort"
set this value to "1"
(this sets SATA port 0 (Drive C)to no longer show up in "Safely Remove Hardware")

Now, go back into the Controller0 folder again.
inside Controller0, create a new KEY called "Channel1"
Now inside Channel1, create a new DWORD called "TreatAsInternalPort"
set this value to "1"
(this sets SATA port 1 (Drive D)to no longer show up in "Safely Remove Hardware")

And so on, until all internal SATA ports are set to be treated as Internal.
My motherboard has 6 SATA ports, so I have set Channel0 to Channel5.

Here is an example of my registry change:

AHCIregedit.png

Your motherboard may have more or less SATA ports,
just remember to start with 0
6 Ports = 0-5 etc.

Now Reboot to allow changes.

Hooray! only external devices show up now!

 

 

 

Βρίσκεται στο πολυχρησιμοποιημένο θέμα στο overclock.net, εδώ ( για να δίνονται και τα credits)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.