Jump to content



modders Guide to Msi k8n neo2 part1. vdimm.


Athens2004

Recommended Posts

Γειά σας .

Σήμερα το μεσημέρι είχα το εξής δίλημμα .

Να ασχοληθώ με αυτό ? [φωτό 1] Και να κάνω αυτό που ξέρω καλά ? [να έπαιρνα τις παραλίες ''σβάρα'' ? .]

Η με αυτό [φωτό 2] & Να δώσω επιτέλους στην msi μου αυτό που πάντα ήθελε ... ρεύμα στις μνήμες. ...

Τελικά έκανα το δεύτερο . [msi :D ] .

Παρακαλώ μέχρι να τελειώσω να μήν απαντήσει κανείς .

post-1303-1416071793,3551_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Κολλάμε προσεκτικά τις άκρες , με μία πολύ μικρή σταγονίτσα καλάι σε κάθε μία απο τις 2 συνολικά κολλήσεις , ωστε σε περίπτωση λάθους να μην moddaroyme και το RMA :hehe: :hehe: .

Τα καλωδιάκια είναι διαφορετικά απο αυτα που είχα βάλει στον διακόπτη στην αρχή για τον λόγο του ότι , τα αρχικά ήταν πολύ χοντρα με πολλές άκρες. Τελικά βρήκα απο παλαιά TV που είχα στο Υπόγειο 2 καλωδιάκια τύπου μονού σύρματος λεπτού.

Αφού κάνουμε τις κολλήσεις , βάζουμε και 2-3 κομμάτια ταινία ώστε να μην κουνιούντε τα καλώδια και φύγουν-ξεκολλήσουν-δεν ξέρω εγώ τι .

Και το moddaki είναι έτοιμο :T:

post-1303-1416071793,4442_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και ζήσαν αυτοι καλα [rams] και μείς καλύτερα. :rolleyes: .

Να σημειώσω πώς το τροφοδοτικό είναι ocz 520 powerstram . Οπότε την 3.3 θα την πηγαίνω απο 2.9 ώς 3.8 σωστά ?

3.3 στην 3.3 πόσο πάει στις μνήμες με το mod . Καθαρό 3.3 η λιγότερο ?

Επειδή μόλις τελείωσα και δεν προλαβαίνω για πολλά τεστάκια αυτήν την στιγμή , να επισημάνω πώς 1 dimmaki Utt που έχω αυτήν την στιγμή στο σπίτι , πήγαινε win στα 2-3-2-6 με 2.85 στα 235 1t 1/1 .

Με κανα δύο δοκιμές που έκανα με 3.3 κατευθείαν την 3.3 [default δηλαδή] πήγε στα 250 γρήγορα γρήγορα χωρίς κάψιμο χωρίς τπτ . Μόνο με τον 12αρη δίπλα απο το window να φυσά την μνήμη [φωτό].

Για επαλήθευση του άν δουλέυει το Mod , το έκανα off απο τον διακόπτη , και bye bye 250 :whistling μετά πάλι on και welcome home 250 again . Oπότε δουλέυει :flex: .

post-1303-1416071793,5021_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ χρησιμο το mod για το MSI, απλο και σε συνδιασμο με ενα PSU με ρυθμιζομενες γραμμες λυνει τα χερια. μονη μου αντιριση ειναι στον διακοπτη ... θα προτειμουσα να γινεται το on-off με jumper.

καλα αποτελεσματα παντως!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ αναλυτικα και κατατοπιστικα τα εγραψες φιλε Athens2004,μπραβο!!Να κανω κι εγω την ερωτησουλα μου σαν περιεεργος.Αυτο μπορει να γινει και με Tagan 480+Gigabyte K8NS Ultra?:o

edit:ειδες διαφορα οc με την αλλαγη σιλικονης στο northbridge?Μαλλον απο ελαχιστα εως καθολου φανταζομαι..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω απο Gigabyte K8NS Ultra, [με ένα search κάτι θα βρείς στο google] αλλά αν κάνεις το mod αυτό με λίγα λόγια δίνεις την 3.3 του psu κατευθέιαν στις μνήμες οπότε αν δεν έχεις psu με ρυθμιζόμενη γραμμή πρέπει να modareis το psu [tagan στην περίπτωσή σου], αλλιώς θα έχεις μονίμως 3.3 στις μνήμες η το max της μητρικής σου [αν βάλεις διακοπτάκι να το κάνεις on-off] .

Απο τέστ αν προλάβω σήμερα αλλιώς αύριο . ~!

Link to comment
Share on other sites

κανει για ολα τα board-τροφοδοτικα αυτο το mod. απλα συνδεεις την 3.3 (απο το 20pinο-24pinο) πισω απο το board πισω με εναν πυκνωτη που τροφοδοτει τα DIMM.

(το + του πυκνωτη).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelopas

Εχει παρει τιποτα το ματι σου για vcore mod??

Search button is begging for some use.....:p

για tips κοιτα την σελιδα 3 ποστ#60

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=9118&perpage=20&highlight=msi%20k8n%20neo2&pagenumber=3

για μοντακια....

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=9118&perpage=20&highlight=msi%20k8n%20neo2&pagenumber=13

ποστ#250

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostglen46

Το μοντ θελει λεπτό καλοδιο????????

Εμενα δεν με ενδιαφέρει τοσο πολυ το διακοπτάκι

ναι,ενα μονο λεπτο καλλωδιο....αλλα καλυτερα να κανεις τα μοντ με τριμμερακι και να μετρας με πολυμετρο ακριβως την ταση.....

επισης μπορεις να κανεις την κολληση με σιλικονη ζεστη.....")

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς αλλα θα δυσκολευτείς να το κολλήσεις στην επαφή . Και υπάρχει ρίσκο να ακουμπήσει και στην δίπλα άν είναι χοντρό ,.

Με το λεπτό κάνεις πιό ευλικτη κόλληση με λίγα λόγια . Κάνεις έναν μικρό κύκλο στην άκρη , το περνάς στην επαφή της μητρικής και κολλάς.

Εν πάση περιπτώση γιατί θές χοντρό καλώδιο ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.