Jump to content



Windows 10 ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν?


Recommended Posts

Προχώρησα σε φρέσκια εγκατάσταση win10.

Γενικά ποιες ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν στο λειτουργικό για να μην έχω πρόβλημα με το λειτουργικό (όσο γίνετε)?

 

Όσον αφορά τις ενημερώσεις  

- απενεργοποίησα  αυτόματη επανεκκίνηση

έκανα:

- uncheck στο λήψη ενημερώσεων για προϊόντα της microsoft 

- αναβολή μελλοντικών αναβαθμίσεων το έχω επιλέξει

- uncheck στο χρήση των στοιχείων εισόδου...

 

- τρόπος παροχής ενημερώσεων το έχω ανενεργό

- ρυθμίσεις προστασίας προσωπικών δεδομένων όλα ανενεργά

*εδώ το φίλτρο smartscreen να το ενεργοποιήσω ή όχι?

 

Στο group policy χρειάζεται να να ρυθμίσω κάτι?

 

Για να μην περνάει ότι drivers θέλει κατά τις ενημερώσεις πχ για κάρτα γραφικών πάω σύστημα→ρυθμίσεις συστήματος για προχωρημένους→

υλικό ρυθμίσεις εγκατάστασης συσκευής και επιλέγω οχι?

 

Τι άλλο χρειάζεται να ρυθμίσω? 

Υπάρχει κάποιο utility που να τα έχει μαζεμένα και να μπορώ να κάνω τις ρυθμίσεις?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2017 at 0:13 ΜΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

Για να μην περνάει ότι drivers θέλει κατά τις ενημερώσεις πχ για κάρτα γραφικών πάω σύστημα→ρυθμίσεις συστήματος για προχωρημένους→

υλικό ρυθμίσεις εγκατάστασης συσκευής και επιλέγω οχι?

Δεν το'χω στο οχι αυτο, αλλα ειχα κανει DDU οταν χρειαστηκα, και μου εκανε κατι δικα του (ειχε επιλογη), και ποτέ δε βρισκει τετοια upgrades πλεον.

 

On 2/1/2017 at 0:13 ΜΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

Τι άλλο χρειάζεται να ρυθμίσω? 

 

Στο Group policy καλο θα ηταν αν μπορεις να πας και να κανεις τα εξης:

Computer Configuration - administrative templates - windows components - windows update - configure windows update - ENABLED, στη θεση 2 (notify for download and notify for  install). Αυτο θα αποτρεψει τα windows απο το να ψαξουν και να κατεβασουν τα updates. Αν δε πατησεις "download" , θα μεινουν ως εχουν. Θα στα δειχνει στις ρυθμισεις οταν πας , αλλα θα πρεπει να πατησεις download. 

 

Αν θες απενεργοποιησε και τον Defender (πανε στο turn off windows defender , και βαλτο στο enabled , και κανει και disable το service). Βασικα ειναι το πρωτο που κανω, εφοσον εχω COMODO + Malwarebytes. 

 

On 2/1/2017 at 0:13 ΜΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

- αναβολή μελλοντικών αναβαθμίσεων το έχω επιλέξει

 

Το εχω αποεπιλεγμενο (ειναι λογικα αυτο που ειναι Defer upgrades σε εμενα, με δυσκολευεις με τα ελληνικα :p ) Δεν θυμαμαι καν γιατι , το΄χω ετσι απο την αρχη! 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.