Jump to content



Αναζήτηση low budget ATX κουτιού (Κουτί+ψύκτρα = 135 ευρώ)


sadako

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Στήνω νέο PC και έχω κολλήσει λίγο στην αναζήτηση κουτιού, σε συνδυασμό με ψύκτρα. Τα 2 συνδέονται με το ότι το συνολικό μπάτζετ δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 135 ευρώ (αφού τα πολλά τα έδωσα σε CPU και GPU), αλλά και στο ότι πρέπει να χωράει η ψύκτρα στο κουτί. Πχ είχα σχεδόν καταλήξει στο Corsair Spec 02 όταν πρόσεξα ότι έχει μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 157mm για την ψύκτρα και δεν χωράει καμία από αυτές που είχα στην λίστα μου.

 

Προϋποθέσεις είναι:

- Καλή -τηρουμένων των αναλογιών και του μπάτζετ- ποιότητα κατασκευής

- Επαρκή χώρο για cable management

- Αν το κουτί έχει USB slots κατακόρυφα στο πάνω μέρος του κουτιού υπάρχει περιορισμός ύψους. Μπαίνει σε χώρο με ύψος περίπου 56 εκατοστά. Άρα σε κουτιά με ύψος περίπου 50 εκατοστά θα έχω θέμα αν πάω να συνδέσω flash drive. Είναι και ο λόγος που -μάλλον- απορρίπτω το Aerocool Aero-1000 που κατά τα άλλα με κάλυπτε πλήρως.

- Η αγορά θα γίνει κατά 95% από το VisionStudio

http://www.visionstudio.gr/prodlist.asp?cat=1&sub=152&pmanuf=undefined&sort=3&step=4&showfoto=0

 

Έχω δει κάποια:

- Fractal Design 2300 ή 2500 €53.79 και €64.22

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=47479&cat=1&sub=0&pmanuf=31&sort=3&step=undefined

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=50755&cat=1

, έχω διαβάσει παράπονα για τον χώρο για cable management στο πίσω μέρος και ο χώρος για τον SSD είναι άβολος, αφού είναι πίσω από το τροφοδοτικό και αν θες να τον αλλάξεις την έκατσες.

 

- Zalman Neo Z9  €68.06

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=50885&cat=1&sub=0&pmanuf=67&sort=3&step=undefined

, που μου άρεσε αρκετά, αλλά ξενέρωσα λίγο που μαζί με την μάσκα μπροστά βγαίνουν κάτι καλώδια μαζί οπότε θα ζορίζει λίγο στο καθάρισμα και λίγο με το ότι οι ανεμιστήρες είναι με molex οπότε θα δουλεύουν συνέχεια στο φουλ.

 

- Corsair Carbide 200R €66.49

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=32457&cat=1

, στο οποίο είχα σχεδόν καταλήξει, αλλά διάβασα κάποια σχόλια ότι μοιάζει πολύ πλαστικούρα και γενικά έχει μέτρια ποιότητα κατασκευής

 

- Phanteks Eclipse P400 €71.20

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=53840&cat=1&sub=0&pmanuf=148&sort=3&step=undefined

, ήμουν έτοιμος να παραλείψω την έλλειψη 3,5 drive bay, αλλά είδα κανά 2 video reviews που το έκραξαν για το airflow, ότι αν θες και 3ο HDD πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστά brackets που αχρηστεύονται αν αποφασίσεις να βάλεις μπροστινή AIO υδρόψυξη σε κάπια φάση κλπ και ψιλοξενέρωσα.

 

και κάτι άλλα που απλά είδα ότι είναι στο μπάτζετ μου από VisionStudio:

- Enermax iVektor.Q    €60.50
http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=42193&cat=1&sub=152&pmanuf=undefined&sort=3&step=4

 

- CoolerMaster N300    €51.46   
http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=35370&cat=1&sub=152&pmanuf=undefined&sort=3&step=3

 

- Raijintek Agos    €61.57
http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=39734&cat=1&sub=152&pmanuf=undefined&sort=3&step=4

 

 

Όποιος έχει κάποια προσωπική άποψη για τα παραπάνω ή έχει να προτείνει κάτι άλλο είναι καλοδεχούμενος.

 

ΥΓ. Για την ψύκτρα να ανοίξω άλλο topic στο σχετικό section; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαινω γιατι να μη παρεις το κουτι που γουσταρεις και ας εχει τις usb στο επανω μερος. Με ένα extension φέρνεις την usb οπου θες :)

Τουλαχιστον αυτο έχω κάνει εγω

 

Για την ψυκτρα τωρα... Ποιον επεξεργαστή διαλεξες; Σορρυ αν το έχεις αναφέρει ή ειναι στην υπογραφη αλλα ειμαι απο κινητο κ το ειδα καπως γρηγορα :)

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, karmen1983 said:

Δε καταλαβαινω γιατι να μη παρεις το κουτι που γουσταρεις και ας εχει τις usb στο επανω μερος. Με ένα extension φέρνεις την usb οπου θες :)

Τουλαχιστον αυτο έχω κάνει εγω

 

Για την ψυκτρα τωρα... Ποιον επεξεργαστή διαλεξες; Σορρυ αν το έχεις αναφέρει ή ειναι στην υπογραφη αλλα ειμαι απο κινητο κ το ειδα καπως γρηγορα :)

 

 

Χμμμ.. Έτσι δουλεύω στο παρόν μου PC (8ετίας), όταν έβαλα -σχετικά πρόσφατα- USB 3.0 PCI card, έχω περάσει το extension cord πίσω από το γραφείο. Μου φαίνεται αρκετά τσαπατσούλικο, μάλλον και κάπως άβολο, γιατί αν χρειαστεί για κάποιο λόγο να τραβήξω λίγο το κουτί  τραβιέται κι αυτό και μπλέκονται τα καλώδια, θέλει κάθε φορά να χρησιμοποιώ και τα 2 χέρια για να βάλω ένα στικάκι κλπ. Πιο βολικό δηλαδή θα μου φαινόταν σε κάποια φάση να πάρω κανένα USB 3.0 hub ή κανένα front bay με USB3 ports. Αλλά σε αυτήν την φάση οι μόνες USB 3 συσκευές που έχω είναι ένα Sandisk Extreme flash drive κι ένας WD Elements. Γι'αυτό εξάλλου νομίζω πως το 1 USB3.0 + 1 USB2.0 port του AGOS θα καλύψει τις ανάγκες μου. Άσε που σε κάποιο από τα 4123987 βιντεάκια που είδα τις τελευταίες μέρες (νομίζω ήταν του Linus από τα LinusTechTips) ανέφερε κάπου πως του έχει τύχει με κάποια USB2 εξωτερική συσκευή του όταν την συνδέει σε USB3 port να του βγάζει BSOD.

 

Το Aerocool Aero-1000 μου άρεσε, για τον λόγο ότι έχει αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής (αν κρίνω από κάποια βιντεάκια/reviews που είδα), έχει τον μεγαλύτερο χώρο για ψύκτρα σε σχέση με όλα τα κουτιά που είδα αυτές τις μέρες (170mm ύψος) που μου αυξάνει κάπως τις επιλογές και έχει "από την μάνα του" 3 ανεμιστηράκια, 2 μπροστά και 1 πίσω (αλλά οκ, μικρό το πλεονέκτημα, αγοράζω ένα 3ο εξτρά για κάποιο κουτί που έχει 2). Απλά το PC είναι σε κάτω μέρος γραφείου σε κενό κάτω από συρτάρι. Ο κενός χώρος από πάνω είναι έχει ύψος  57 εκατοστά, μένουν 7 εκατοστά κενό. Αυτά δεν ξέρω αν καλύπτουν τις απαιτήσεις για εξαερισμό από το πάνω μέρος, ενώ μέτρησα το Sandisk Extreme και είναι ακριβώς 7 εκατοστά, 8 με το USB εξω. Αν το AGOS (πχ, έχω βάλει κι άλλα κουτιά στην λίστα παραπάνω) έχει παρόμοια ποιότητα κατασκευής και βρω ψύκτρα που να καλύπτει τις ανάγκες μου και να χωράει στα 160mm του νομίζω είμαι οκ.

 

Όσον αφορά την ψύκτρα, άνοιξα τελικά νέο τόπικ στο σχετικό μέρος του φόρουμ μπας κι εκεί το δουν περισσότεροι:

 

i7-5820k θα μπει, με μια μικρή πιθανότητα να βάλω i7-6800k (αν τελικά το πάρω από Digital Master που έχει 25 διαφορά στους 2 επεξεργαστές)..

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα πάρει πριν κανά 2 χρόνια το Corsair Carbide 200R. το πήρα και λόγω τιμής αλλά και λόγω κάποιον περιορισμών που είχα όσον αφορά την τοποθέτηση (έπρεπε να μπει πάνω στο γραφείο για να μη το γλεντοκοπήσει το κουτάβι και είχα περιορισμένο ύψος :p ) 

γενικά είμαι ικανοποιημένος, έχει καλή ποιότητα κατασκευής και αρκετό χώρο να δουλέψεις άνετα αν και έχει τα θεματάκια του (έλλειψη grommets, και έλλειψη φίλτρων ειδικά στο πάνω μέρος)

2 χρόνια μετα και με τα κουτιά που κυκλοφορούν στην κατηγορία δε θα το προτιμούσα.. για μένα πάρε κάποιο που σου αρέσει εξωτερικά αφού κοιτάξεις αν πληρεί τα standards σου όπως πόσα drives θες να βάλεις μέσα, αν θες 5,25 drive bay, μέγιστο ύψος ψύκτρας κλπ κλπ.. To Argos φαίνεται πολύ καλό btw.. πολύ καλό review από karmen1983! (πως κάνω mention ρε παιδιααααα ?? :p

 

όσον αφορά την ψύκτρα, εγώ θα πρότεινα να κάνεις μια μικρή υπέρβαση και να πας σε Noctua.. απόδοση και ησυχία, δε θα το μετανιώσεις εγώ πήρα τη 12αρά αλλά οριακά χώραγε και η 14άρα..μόνο τους μειονέκτημα τα looks ΑΝ έχεις windowed case :p 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος sadako έγραψε:

Ο κενός χώρος από πάνω είναι έχει ύψος  57 εκατοστά, μένουν 7 εκατοστά κενό. Αυτά δεν ξέρω αν καλύπτουν τις απαιτήσεις για εξαερισμό από το πάνω μέρος,

Φτάνουν και περισσεύουν

πριν 43 λεπτά, το μέλος sadako έγραψε:

Αν το AGOS (πχ, έχω βάλει κι άλλα κουτιά στην λίστα παραπάνω) έχει παρόμοια ποιότητα κατασκευής

Σαν ποιότητα έχει καλύτερη το Aerocool σε σχέση με το Agos

Και τα δύο είναι πολύ καλά κουτιά στην κατηγορία τους με το Aerocool να έχει όμως περισσότερα πλεονεκτήματα. Ειναι πιο άνετο κουτί και πιο καινούριο στην αγορά με ότι αυτό σημαίνει. Πχ στο 200R δε θα πήγαινα με την καμία πλέον. Μας πάλιωσε που λένε.

 

 

πριν 12 λεπτά, το μέλος Nameless1 έγραψε:

(πως κάνω mention ρε παιδιααααα ?? :p

@nickname 

 

Link to comment
Share on other sites

@Nameless1

Η εμφάνιση δεν με ενδιαφέρει, εξάλλου η πλευρά με παράθυρο (σε όσα έχουν δηλαδή παράθυρο) είναι από την μέσα πλευρά και από εκεί είναι το γραφείο.

 

@karmen1983

Χμμμ.. Τώρα με έβαλες σε σκέψεις (λες και δεν είχα ήδη πολλές :p). Πάντως από το να βάλω καλώδιο extension πιο πιθανό βρίσκω να τραβάω το Aerocool Aero-1000 λίγο προς τα δεξιά για να ελευθερώνεται το USB port (το γραφείο μου από τα δεξιά σε εκείνο το σημείο δεν έχει καθόλου πλαϊνό) για να κουμπώνω το φλασάκι από πάνω, παρά να τραβήξω πάλι καλώδιο.

 

Σε μπάτζετ friendly ψύκτρα έχουμε κάτι πιο φθηνό από την Noctua αλλά εξίσου ποιοτικό; Ή έστω εφάμιλλο. Μπορεί να φαίνονται λίγα τα 25 ευρώ παραπάνω από την Cryorig H5, αλλά δέκα-δέκα και είκοσι-είκοσι έχω ήδη παραξεχυλώσει το αρχικό μπάτζετ μου...

Έγινε επεξεργασία από sadako
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.