Jump to content



Αγορά Κολαούζου


Recommended Posts

Καλημέρες.... έχει κανείς δουλέψει και έχει στην κατοχή του κολαούζο?????θέλω να μου προτείνεται κάποιο μέτριο μιάς και θα το χρησιμοποιήσω, τουλάχιστον για τώρα, για να κάνω δυο σπειρώματα μόνο .... 3/8" σε σκληρό πλαστικό......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα κάνω Split το ποστ σου καθώς δεν ειναι θέμα για προτάσεις του τύπου τι  να αγοράσω :) 

Εδώ απλά αναζητάμε συμβουλή για το που θα βρούμε κάτι που ή δεν ξέρουμε πως λέγεται ή δεν ξέρουμε σε ποιο κατάστημα να ψάξουμε.

 

 

 

edit: 

Και μιας και το έκανα ήδη. Για υδρόψυξη το θες; 

Εχω εγώ ένα (πρέπει να ψάξω να δω που το έχω όμως). Γενικά θα υπολογίζεις κανα 12αρι με 15αρι ευρά για τέτοιου τύπου κολαουζο.

 

Αθήνα μένεις; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Καλημέρα!

Θα κάνω Split το ποστ σου καθώς δεν ειναι θέμα για προτάσεις του τύπου τι  να αγοράσω :) 

Εδώ απλά αναζητάμε συμβουλή για το που θα βρούμε κάτι που ή δεν ξέρουμε πως λέγεται ή δεν ξέρουμε σε ποιο κατάστημα να ψάξουμε.

 

 

 

edit: 

Και μιας και το έκανα ήδη. Για υδρόψυξη το θες; 

Εχω εγώ ένα (πρέπει να ψάξω να δω που το έχω όμως). Γενικά θα υπολογίζεις κανα 12αρι με 15αρι ευρά για τέτοιου τύπου κολαουζο.

 

Αθήνα μένεις; 

τώρα τό είδα ναι για την αντλία που μάλλον θα πάρω...την mcp655 να της κάνω σπείρωμα για να βιδώσω τα χαλκινά μου :p

έχει παρει πουθενά το μάτι σου κανένα σετακι με μανέλα κιόλας? εσύ ποια έχεις?

Άκυρο για την μανέλα θα παρω από την δουλειά :hehe: !!!!!!!!!!!!!!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  1/2" είναι NPT .... ευτυχώς που το θυμήθηκα .... ΟΧΙ 3/8

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Ελα σορρυ ξεχαστηκα :/

 

Στην αθηνας θα βρεις κατω στο κεντρο. Αν θες online οριστε

 

http://www.prometheus.gr/product.asp?catid=6932

 

Στην υδροψυξη που εκανα δε το ειχα βαλει σε μανελα αλλα στο δραπανο.

Δεν ειναι ο σωστος τροπος αλλα το ειχα απο οτι φανηκε :)

 

Edit απο κινητο και αργσα να δω το edit σου απο πανω. Ελπιζω το λινκ να εχει 1/2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Του μυαλο μου και μια λιρα.....1/4" να το αφησω???? Ουφ....

Ο τυπος του σπειρωματος ειναι NPT και σε 1/4" εχει 18 σπειρες.... Αμα προσεξετε οταν ψαχνεται για κολαουζα γραφουν πχ 1/4"x20 η 1/4"x28 .... Το δικο μου ειναι 1/4"x18 ....ο δευτερος αριθμος αναφερεται στο πληθος των σπειρων ανα Ιντσα....!!!!ψιλο πασο....χοντρο πασο....μαμω την ιντσα...ααα!!!εχει και 1/4"x19....bsp το λενε αυτο!!! :p. Unf....unc....

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

άστα να πάνε.... ίντσα και άγιος ο θεός...ωστόσο ο μάστορας που μου τα έδωσε και μου έδειξε και σε μετρικά τι υπάρχουν.... ΚΑΙ στα μετρικά υπάρχει διαφορά σε μερικά....απλα στην ίντσα χάνεις την μπάλα! :o άγγλοι .... αμερικάνοι...γάλλοι.....ΑΣΕ! :@ :@ :@ και κάτι ακόμα......που εγώ δεν το ήξερα....

Όπως φαίνεται στην φωτογραφία από κάτω... αυτά είναι ένα σετακι απο τρία κολαούζα ... τα οποία έχουν ένα μέγεθος-νούμερο...

Όμως πρέπει να ξεκινήσει η τρύπα με το πρώτο της εικόνας το οποίο έχει μία γραμμή...μετά συνεχίζουμε και κάνουμε πάλι με το δεύτερο στην σειρά που έχει δυο γραμμές....και τελειώνουμε με αυτό που δεν έχει καμία γραμμή. Ο λόγος είναι ότι το κάθε ένα από αυτά διαφέρει ελάχιστα από το άλλο και το χρησιμοποιούμε γιατί υπάρχει κίνδυνος ακόμα και να σπάσει το κολαούζο άμα δεν γίνει σταδιακά το σπείρωμα σε κάποιο σκληρό υλικό. 

00431-ASW.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι εκτός αν εισαι τόσο καντέμης και σπάσει και έτσι (γκουχ γκουχ όχι όχι δε τη πατήσα πριν μέρες :p )

 

Υπάρχουν πολλών ειδών κολαούζα. Πάνε ανάλογα το μέγεθος, το βήμα, το μήκος κλπ κλπ κλπ και δε συμμαζεύεται. Το πρόβλημα είναι όταν ψάχνεις κάτι που δε πολυκινείται στην αγορά και πρέπει να βάλεις τα μεγάλα μέσα να στο βρουν.

Αν δεν το έβρισκες πχ πουθενά θα σε έστελνα στα μεγάλα μέσα :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.