Jump to content



Αναυάθμιση δικτύου (Unifi AC vs Mikrotik wAP AC) + Mikrotik Router


papajim

Recommended Posts

Σκοπεύω να αναβαθμίσω το δίκτυο στο σπίτι (για αρχή στον ένα όροφο), ώστε να αποκτήσουμε και AC wifi, και σκέφτομαι να ακολουθήσω την εξής λύση.

Να χρησιμοποιήσω ένα mikrotik hex για router + firewall και να τραβήξω καλώδιο και να στήσω ένα access point στη μέση περίπου του ορόφου.

Ωστόσο βρίσκομαι μεταξύ του unifi-ac-lite και του mikrotik wap ac.

Αν εξαιρέσουμε το λίγο πιο δυνατό cpu του unifi, το mikrotik πιστεύω υπερτερεί, και από τη στιγμή που δε θα στήσω φουλ ubiquity network σπίτι, για να εκμεταλλευτώ όλα τα θετικά της πλατφόρμας τους, αυτή τη στιγμή είμαι υπέρ του να είναι όλα τα parts mikrotik.

 

Γνωρίζω ότι το wap ac έχει το ίδιο h/w με το hap ac της mikrotik και με βάση κάποια speedtests ενός χρήστη η ταχύτητα που μπορεί να παρέχει στο ac wifi είναι limited απο το cpu στα ~500Mbps (not bad at all).

Όμως το unifi-ac-lite ή ακόμα και το pro (για να μιλάμε για περίπου ίδια specs radio), θα μπορούσε να δώσει καλύτερες επιδόσεις;

Από άποψη σταθερότητας και αξιοπιστίας θεωρώ ότι και οι δύο εταιρείες είναι στα ίδια επίπεδα...

 

Οπότε η ερώτηση είναι mikrotik hex + wap ac ή mikrotik hex + unifi ac;

Φυσικά αν υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση είναι καλοδεχούμενη :)

 

PS1: Αυτή τη στιγμή το δίκτυο του ορόφου υποστηρίζεται μόνο από ένα Draytek Vigor 2710n.

PS2: Δε με ενοχλεί που τα ubiquity χρειάζονται extra pc για να τρέξουν το management controller τους.

PS3: Γουστάρω τα extra configuration options των mikrotik :p

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Mikrotik CRS κι ένα unifi AC lite σε μία τοποθεσία. Δεν σου έχω εύκολη απάντηση :).

Στο AC lite δεν έχω κορέσει το AC δίκτυο, αλλά έχω δει νούμερα συγκρίσιμα με τα 500Mbps που αναφέρεις για το Mtik. Εμένα με ενοχλεί λίγο ότι χρειάζεται το έξτρα PC (δεδομένου ότι το χρειάζομαι μόνο για ένα access point) αλλά είναι σημαντικό ότι χρειάζεσαι τον controller μόνο για τις αλλαγές, και όχι για την καθημερινή λειτουργία του (πχ μπορεί να τρέχει σε φορητό ή offline pc).

Προσωπικά προτιμώ να έχω πολλά από ίδια εταιρεία για ευκολία διαχείρισης, στο δικό σου σχήμα πιθανόν θα επέλεγα 2 Mikrotik, μόνο για αυτόν τον λόγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.