Jump to content



Problima me dvd


kolobaki

Recommended Posts

Γεια χαρα.Ενας φιλος μου μου εδωσε ενα toshibadvd.

(Δεν θυμαμαι ακριβως μοντελο)

Μολις το συνδεσω στο pc,και ξεκινησω τα windows αργουν να φορτωσουν.Το προβλημα ομως δεν ειναι μονο αυτο.Οταν μπω μεσα και ανοιξω τον ''Υπολογιστη μου'' εκτος οτι δεν μου το αναγνωριζει ,το συστημα κολαει εντελως.Και οταν βγαζω το cd-rw και εχω μονο το dvd παλι τιποτα.Τα jumperakia απο πισω τα χω ρυθμισει ωστε να ειναι το ενα master και το αλλο slave.Καθε βοηθεια δεκτη.Ευχαριστω.

Περισσοτερες πληροφοριες για τον υπολογιστη:

AMD Athlon XP-A, 2066 MHz (5.75 x 359) 2800+

Mobo Asus A7N8X-X

Kingston K 256mb

ενα τροφοδοτικο 350w

Link to comment
Share on other sites

Το καλωδιο δουλευει,και το bios το αναγνωριζει.

Πισω απο dvd αλλα και το cd-rw εχει 3 βισματα για να βαλεις τον βραχυκυκλωτη

που ονομαζονται 1master 2 slave 3csel.Στο dvd τον εχω βαλει ως master kai sto cd-rw to χω ως slave.Το χω σωστο;

Link to comment
Share on other sites

λογικά πρέπει να γίνονται όλα αυτόματα.

αν όχι, στο bios πρέπει και τα 2 να είναι είτε UDMA33 ή 66.

αν είναι 66 θες 80άρι καλώδιο.

Επίσης πρέπει από το λειτουργικό να έχεις ενεργοποιημένο το dma.

δεξί κλικ στο cd rom, properties και κάπου εκεί βρίσκεται;)

από κει και πέρα δε νομίζω ότι μπορώ να σε βοηθήσω, αυτά μου ρχονται μέχρι στιγμής:D

Link to comment
Share on other sites

α, μια καλή καγκουριά που δουλεύει σε λειτουργικά επιπέδου xp, είναι να κάνεις uninstall τους ide controllers και να αφήσεις να τους ξαναβρεί το λειτουργικό. είναι τρομερή πατέντα, μπορεί να δουλέψει στην περίπτωσή σου! εκεί στο device manager που σου πόσταρε ο yaputzis γίνεται (δεξί κλικ όπου λέει ide controller + uninstall)

:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

α, μια καλή καγκουριά που δουλεύει σε λειτουργικά επιπέδου xp, είναι να κάνεις uninstall τους ide controllers και να αφήσεις να τους ξαναβρεί το λειτουργικό. είναι τρομερή πατέντα, μπορεί να δουλέψει στην περίπτωσή σου! εκεί στο device manager που σου πόσταρε ο yaputzis γίνεται (δεξί κλικ όπου λέει ide controller + uninstall)

:D

Καλα τα λεει ο linuxas. Εχει πιασει και στο Asus μου. Το οποίο άλλοτε υπηρχε και αλλοτε οχι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.