Jump to content



Περίεργη συμπεριφορά σύνδεσης στο internet


Recommended Posts

Φίλοι  λαμπίτες  καλησπέρα , εδώ  και  λίγο  καιρό  έχω  αναβαθμιστεί  σε    νέα  πλατφόρμα  με  μητρική msi m7 + 7700K + m2 patriot κλπ και  όλα  καλά 

 

Παρατήρησα  όμως από  την  αρχή  ότι  κάτι  δεν  πήγαινε  καλά  στην  ενασχόλησή  μου  όταν  ήμουν  στο  internet  και  γίνομαι  σαφέστερος

 

Σε  φάση  πλοήγησης (Mozilla) πολλές φόρες  ενώ  μπορεί  να  ήμουν  αρκετή  ώρα  μέσα  σε  σελίδες ξαφνικά  μπορεί  να  σταματούσε  τη  μετάδοση πληροφοριών και  να  έβγαζε  σφάλμα φόρτωσης  σελίδας ...ακόμα  και  μέσα  από  βάση  παιχνιδιών   όπως  origin  μπορεί  να  με  πέταγε  offline Πράγμα  που  δεν  γινόταν  μέσα  σε  ροή   ιντερνετικού παιχνιδιού  ή  συνεχόμενο  κατέβασμα  πχ  κάποιου   update .

Εδώ  θα  ήθελα  να  τονίσω  ότι  η  σύνδεση  δικτύου   ήταν  πάντα   ενεργή  χωρίς  κάποιο  θαυμαστικό  ή  κάτι  τέτοιο

Το  παράδοξο  είναι  ότι  όλα  έφτιαχναν  όταν  γινόταν  απενεργοποίηση  της  Ethernet και  πάλι  ενεργοποίηση  της  . ( Killer 2500 Gigabit με  ενημερωμένους drivers )

 

Εχει  γίνει  έλεγχος  καλωδίων  θύρας  στο  ρούτερ  TP-link   

 

Υπάρχει  φόβος  ότι    μπορεί  να  έχει  πρόβλημα  η  ethernet στη   μητρική  (λαχείο ) όλα  βεβαία  εντός  εγγύησης 

 

Θα  ήθελα  τη  γνώμη  σας 

 

Ευχαριστώ

 

 

    

Έγινε επεξεργασία από velipsi
λαθη
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Constandinos έγραψε:

win10 να υποθέσω; Αν ναι, κοιτα μήπως οταν σου το κάνει κατεβάζει κάποιο update.

εννοείται  ότι  στα  10ρια  στα  update  υπάρχει  καθυστέρηση  ...  ..ο  φόβος  επικεντρώνεται   στην  μητρική  ..λίγο  απίθανο  για  καινούργια  ...αν  και  βλέπω  ότι  τώρα  παίζοντας  με  Chrome  τα  πράγματα  βαίνουν  φυσιολογικά 

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε ένα command prompt (Start Run cmd) και άσε ένα ping να τρέχει (ping -t www.google.com) . Όταν έχεις θέμα στην περιήγηση, κοίτα αν το ping συνεχίζει ή έχει timeouts. Μπορείς να το σταματήσεις με Ctrl-c.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος trendy έγραψε:

Άνοιξε ένα command prompt (Start Run cmd) και άσε ένα ping να τρέχει (ping -t www.google.com) . Όταν έχεις θέμα στην περιήγηση, κοίτα αν το ping συνεχίζει ή έχει timeouts. Μπορείς να το σταματήσεις με Ctrl-c.

τι  ακριβώς  να  γράψω ...γιατί  με  ping -t   μου  γράφει  ip  address  must be specified

 

και  τι  συμπέρασμα  θα  βγάλουμε  από  αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος velipsi έγραψε:

τι  ακριβώς  να  γράψω ...γιατί  με  ping -t   μου  γράφει  ip  address  must be specified

 

και  τι  συμπέρασμα  θα  βγάλουμε  από  αυτό ?

τώρα  είδα  ότι  έπρεπε  να  μπει  και  η  δ/νση  

 

να  και  ένα  2λεπτο  --->>>Καταγραφή.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος velipsi έγραψε:

εννοείται  ότι  στα  10ρια  στα  update  υπάρχει  καθυστέρηση  ...  ..ο  φόβος  επικεντρώνεται   στην  μητρική  ..λίγο  απίθανο  για  καινούργια  ...αν  και  βλέπω  ότι  τώρα  παίζοντας  με  Chrome  τα  πράγματα  βαίνουν  φυσιολογικά 

Αυτο σου λεώ και εγώ, όταν τα win10 κάνουν update, ο firefox πολλές φορές δίνει σφάλματα. Συγκεκριμένα, τσέκαρε αν η "υποδοχη υπηρεσίας: τοπική υπηρεσία" τραβάει όλο το bandwidth.

task_mng.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Constandinos έγραψε:

Αυτο σου λεώ και εγώ, όταν τα win10 κάνουν update, ο firefox πολλές φορές δίνει σφάλματα. Συγκεκριμένα, τσέκαρε αν η "υποδοχη υπηρεσίας: τοπική υπηρεσία" τραβάει όλο το bandwidth.

task_mng.jpg

Πάντως  εδώ  και  αρκετές  ώρες  με  Chrome δεν  βλέπω  προβλήματα  μακάρι   ...και  ας  πει  κάποιος  στον  firefox  να  πάει  σε  καμία  νέα  έκδοση  χωρίς  προβλήματα !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς  μετά  από  ώρες  ξαναέβγαλε  πρόβλημα  φόρτωσης  σελίδας  ..σφάλμα  κλπ    ...αν  και  έκλεισα  και  ενεργοποίησα  την  σύνδεση  δικτυου  δεν  ερχόταν  με  τιποτα  ...ρεσετ  στο  ρουτερ  τιποτα  ...μονο  με  επανεκίνηση  επανήλθε ..το   περίεργο  είναι  ότι  όταν  εγω  δεν  είχα  ιντερνετ  το  ping -t  στο  cmd  φαινόταν  να  κατεβαζει  κανονικά  πακετα   συνδεσης  ....

βοήθειααααααα!!!

 

Έγινε επεξεργασία από velipsi
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, velipsi said:

το   περίεργο  είναι  ότι  όταν  εγω  δεν  είχα  ιντερνετ  το  ping -t  στο  cmd  φαινόταν  να  κατεβαζει  κανονικά  πακετα   συνδεσης  ....

Άρα δεν είναι πρόβλημα της σύνδεσής σου ή του ρούτερ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος trendy έγραψε:

Άρα δεν είναι πρόβλημα της σύνδεσής σου ή του ρούτερ.

Δηλαδή  να  μην  κάνω  σκέψεις  για  αντικατασταση  μητρικής  λόγω  ethernet  

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2017 at 5:27 ΜΜ, το μέλος velipsi έγραψε:

Υπάρχει  κάποιος  μέλος  με  Killer 2500  να  μας  πει  τη  γνώμη  του  γιατί  έξω  διαβάζω  πολλά  θέματα .... 

 

  

όσοι  έχετε  ...βγάλτε  τη  εφαρμογή  που  συνοδεύει  τον  driver ...πρέπει  να  κάνει  προβλήματα 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος velipsi έγραψε:

όσοι  έχετε  ...βγάλτε  τη  εφαρμογή  που  συνοδεύει  τον  driver ...πρέπει  να  κάνει  προβλήματα 

 

Αν την εχεις να τρεχει στην εκκινηση , βγαλτην. Κατι παιζει με αυτην και το browser. Αφου οπως φαινεται, εχεις ιντερνετ κανονικα, αλλα η περιηγηση μονο σταματαει (δοκιμασε να κανεις κατι αλλο οσο δεν αφηνει την περιηγηση να διεξαχθει , πχ βαλε καποιο torrent και δες αν το κατεβαζει)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν την εχεις να τρεχει στην εκκινηση , βγαλτην. Κατι παιζει με αυτην και το browser. Αφου οπως φαινεται, εχεις ιντερνετ κανονικα, αλλα η περιηγηση μονο σταματαει (δοκιμασε να κανεις κατι αλλο οσο δεν αφηνει την περιηγηση να διεξαχθει , πχ βαλε καποιο torrent και δες αν το κατεβαζει)

όχι  μονο  την  έβγαλα  από  την  εκκίνηση  αλλά  και  σαν  πρόγραμμα  γιατί  όταν  το  ενεργοποιούσα  από  περιέργια  για  να  δω  τι  γίνεται  προφανώς  μετα  έκανε  το  πρόβλημα  ....για  να  το  δούμε  χωρίς  αυτό    ...την  συμπεριφορά

ευχαριστώ  πάντως

όσο  άφορα  τη  σύνδεση   έκανα  αυτό  με  το  cmd  και  ping -t  και  κατέβαζε  κανονικά  πακέτα  χωρίς  λάθη 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.