Jump to content



σοβαρή παραβίαση wi-fi


serpico75

Recommended Posts

Κάποιος πρέπει να χρησιμοποιεί το wi-fi μου. Και θέλω να τον μπλοκάρω. Αλλά πρέπει να είναι καλός γνώστης!! mad.gif

Το wi-fi λαμπάκι στο router μου αναβοσβήνει συνέχεια σαν τρελό (όχι από εμένα - δεν είμαι συνδεδεμένος ασύρματα).
Άλλαξα το password και πάλι τα ίδια.
router επανεκκίνηση:το ίδια.

Μπήκα στο router, και πήγα να δω τις διευθύνσεις αυτών που είναι συνδεδεμένοι, για να κάνω block από κει, βλέποντας τη MAC διεύθνσή του.
Αυτή τη στιγμή, τουλάχιστον όσον αφορά σε μένα, είναι σωστή η λίστα. Έχει μόνο δύο διευθύνσεις. pc και κινητού που έχω συνδεθεί.
Δεν έχει κάποια τρίτη διεύθυνση για να τον βρω.

Με util στο κινητό μου, που δείχνει ποιοί είναι συνδεδεμένοι στο wi-fi δίκτυο, και πάλι εκεί δείχνει μόνο το pc μου και το κινητό.
Το λαμπάκι όμως αναβοσβήνει συνέχεια. Σαν κάποιος να το χρησιμοποιεί.
Και, όντως, το χρησιμοποιεί. Διότι πηγαίνω στο σημείο του router που δείχνει bytes send/received, και εκεί τα νούμερα ανεβαίνουν συνεχώς.

Τί γίνεται; Είναι αρκετά καλός γνώστης αυτός που με χρησιμοποιεί; Πώς μπορώ να τον βρώ και να τον σταματήσω;

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό σου εφόσον είναι συνδεμένο ασύρματα είναι λογικό να δημιουργεί κίνηση.

Από εκεί και πέρα κάνε τις παρακάτω αλλαγές,

 

1) αλλαγή του  SSID

2) αλλαγή στο password

3) βεβαιώσου ότι στο password χρησιμοποιείς WPA2-AES.

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε το wifi στο κινητό σου πρώτα καθώς και όποια άλλη συσκευή μπορεί να έχεις στο σπίτι εκτός από τον Η/Υ, π.χ. NAS, SmartTV κλπ και μετά έλεγξε το.

Το ποιό πιθανό είναι το κινητό σου να φταίει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.