Jump to content



Κατασκευη απλου γραφειου


Recommended Posts

Καλησπερα κυριοι και κυρια...! Θελω να φτιαξω ενα απλο γραφειο του οποιου τα ξυλα θα τα δεσω-στηριξω μεταξυ τους με γωνιτσες.... Θελω να μου πειτε τι ειδους ξυλο να χρησιμοποιησω ωστε να ειναι ανθεκτικο αλλα οχι ακιρβο...δεν με ενδιαφερει το ματι... Το Γραφειο θα εχει υψος 0,74μ

Πλατος 1,50μ και Βαθος 0.65μ . Στο πισω μερος καθετα θα μπει ενα ξυλο για στηριξη/δεσιμο περιπου 1.50x0.45 ... Επισης θα εχει και δυο "ραφακια" εκατεροθεν με πλατος 0.45μ βαθος 0.30 και υψος 0.17μ ...θα εχει περιθωριο απο το πλαι 1-2 εκατοστα...ακολουθει φωτο

 

 

 

graf.jpg

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

Θελω να φτιαξω ενα απλο γραφειο του οποιου τα ξυλα θα τα δεσω-στηριξω μεταξυ τους με γωνιτσες....

Γιατί με γωνίες;

 

budget;

 

Η φώτο λείπει :) 

 

Πρώτο υλικό που μου έρχεται στο μυαλό είναι μελαμίνη για γραφείο ανθεκτικό και φθηνό.

Φαντάζομαι ότι κοντά στις διαστάσεις που ψάχνεις έχεις δει ότι υπάρχουν έτοιμα

https://www.skroutz.gr/s/9725092/Γραφείο-ΕΟ124-2-150cm-70cm-74cm.html

 

Εχω ένα τέτοιο κάπου 9 χρόνια στο 130cm μήκος

πριν 9 λεπτά, το μέλος 2cpu έγραψε:

Παγκο κουζινας.

60αριδες βγαίνουν αυτοί βρε και θα πάρει και όλο το φύλλο αναγκαστικά 

Βγαίνουν και 80αριδες αλλά ξεφεύγει πολύ το πράμα στη τιμή

Link to comment
Share on other sites

Πως θα τα ενωσω??κολλα σκετη??? Μπα μαλλον θα εννοεις να θυληκωνει το ενα στο αλλο

 

ΥΓ τα εχω δει αυτα απλα θελω και απο κατω 2 "ραφακια"

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

εκεί που θα πας να σου κόψουν τα ξύλα θα ζητήσεις να σου ανοίξουν τρύπες για καβίλιες και φεράμια.

Θα σου πάρει κανα 5ευρω παραπάνω για ένα γραφείο αλλά θα πας στο σπίτι και απλά θα τα κουμπώσεις μεταξύ τους.

 

Η κόλλα στη μελαμίνη δε κάνει τόσο καλή δουλειά όσο στο μασίφ μιας και δεν ειναι καθαρό ξύλο.

 

Γνώμη μου πάρε ένα έτοιμο με ένα 50αρι και κάνε δύο συρτάρια να τα βιδώσεις απο κάτω :) 

Αν επιμένεις να το κάνεις μόνο σου τότε πας σε μελαμίνη κατά τη γνώμη μου.

Αν θες να πάει όσο πιο φθηνά γίνεται επιλέγεις μονόχρωμη για να μην χρειαστεί να βγάλει πολλά ρετάλια ακολουθώντας τα νερά και επίσης επιλέγεις λιγότερο PVC και περισσότερη σοκοροταινία. Είναι πιο φθηνή η δεύτερη. Βάλε PVC μόνο στην επιφάνεια που θα ακουμπάς. και επέλεξε και μερικά λαστιχένια ποδαράκια να το σηκώσεις από το πάτωμα για να γλυτώσεις την μελαμίνη από νερα (πχ σφουγγάρισμα )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βιδωτά θα τα βάλεις θα περάσεις βίδες και θα πιάσουν στην επιφάνεια

Η οροφή του συρταριού θα τρυπηθεί και απο εκεί θα περάσεις βίδες να πιάσουν στο κάτω μέρος της επιφάνειας να μη φαίνεται κιολας

Link to comment
Share on other sites

To συρτάρι θα πρέπει να έχει οροφή για τον εξής απλούστατο λόγο

Για να σε βοηθήσει να φέρεις τα πλαϊνά παράλληλα και να δουλέψει σωστά ο μηχανισμός ανοίγματος του συρταριού. Αν δεν ειναι παράλληλα και κάθετα θα φτύσεις αίμα.

Το κόστος των δύο κομματιών θα είναι 3-4 ευρώ. 

Θα έχεις και πιο σταθερό συρτάρι και θα σηκώσει περισσότερο βάρος επειδή θα μπορείς να το στηρίξεις καλύτερα και δε θα εχεις βιδωσε ξεβίδωσε μέχρι να πετύχεις την παραλληλία και καθετότητα στα πλαϊνά του συρταριού :) 

 

Το συρτάρι φυσικά δε χρειάζεται να το κάνεις από 25άρα μελαμίνη σαν αυτή που έχει το γραφείο. Η 18άρα είναι μια χαρά και για τον πάτο μπορείς να βάλεις 8αρα όπως και για το πίσω μέρος. Αλλά έτσι και αλλιώς η διαφορά στο κόστος είναι μικρή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάθος κατάλαβα τότε αλλά και έτσι να είναι κάνε το με οροφή να αντέχει περισσότερο βάρος. Περισσότερη εμπιστοσύνη θα είχα σε αυτό το τρόπο σύνδεσης, παρά σε γωνίτσες.

Και περισσότερο βάρος θα αντέξει και θα είναι πιο στιβαρό σε σκουντήγματα κλπ και πιο εύκολος τρόπος σύνδεσης.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.