Jump to content



Office και αντιγραφή συναρτήσεων. Πως ;


Recommended Posts

Παιδιά, έστω ότι έχουμε ένα βιβλίο με 10 φύλλα  και στο 10το φύλλο έχουμε αθροίσματα και συναρτήσεις που παίρνουν data από τα υπόλοιπα 9 . Ας πούμε πως αυτό είναι ένα ΝΕΟ πρότυπο βιβλίο. 

 

Αν έχουμε ήδη ένα άλλο βιβλίο εργασίας ακριβώς ίδιο με το πρώτο σαν δομή, αλλά δεν έχουμε στο δέκατο φύλλο  όλες τις συναρτήσεις όπως είναι στο νέο πρότυπο και θέλουμε να αντιγράψουμε τις συναρτήσεις του πρώτου βιβλίου, 10του φύλλου  στο δεύτερο βιβλίο  ώστε  με αυτό τον τρόπο να καταφέρουμε να πάρουμε τα σωστά αθροίσματα, όπως αυτά θα έβγαιναν στο νέο πρότυπο, πως μπορούμε να το κάνουμε ?

 

Πήγα να αντιγράψω κάτι φόρμουλες από ένα νέο πρότυπο βιβλίο που έφτιαξα σε παλαιά βιβλία εργασίας , ακριβώς ίδια με αυτό (άλλη ονομασία) και αντιγράφοντας τις φόρμουλες , αυτές βλέπουν το Νέο πρότυπο σαν σύνδεση και όχι τα φύλλα του παλαιού .

 

Γίνεται να γλιτώσω τόνους δουλειάς  ή το χάσαμε το κορμί ..,,?   

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος adpanos έγραψε:

Παιδιά, έστω ότι έχουμε ένα βιβλίο με 10 φύλλα  και στο 10το φύλλο έχουμε αθροίσματα και συναρτήσεις που παίρνουν data από τα υπόλοιπα 9 . Ας πούμε πως αυτό είναι ένα ΝΕΟ πρότυπο βιβλίο. 

 

Αν έχουμε ήδη ένα άλλο βιβλίο εργασίας ακριβώς ίδιο με το πρώτο σαν δομή, αλλά δεν έχουμε στο δέκατο φύλλο  όλες τις συναρτήσεις όπως είναι στο νέο πρότυπο και θέλουμε να αντιγράψουμε τις συναρτήσεις του πρώτου βιβλίου, 10του φύλλου  στο δεύτερο βιβλίο  ώστε  με αυτό τον τρόπο να καταφέρουμε να πάρουμε τα σωστά αθροίσματα, όπως αυτά θα έβγαιναν στο νέο πρότυπο, πως μπορούμε να το κάνουμε ?

 

Πήγα να αντιγράψω κάτι φόρμουλες από ένα νέο πρότυπο βιβλίο που έφτιαξα σε παλαιά βιβλία εργασίας , ακριβώς ίδια με αυτό (άλλη ονομασία) και αντιγράφοντας τις φόρμουλες , αυτές βλέπουν το Νέο πρότυπο σαν σύνδεση και όχι τα φύλλα του παλαιού .

 

Γίνεται να γλιτώσω τόνους δουλειάς  ή το χάσαμε το κορμί ..,,?   

 

νομίζω ότι μπορείς να αντιγράψεις τις formulas με paste special.

αντιγράφεις τα πεδία που θέλεις, πας στην αντίστοιχη θέση στο νέο excel και κάνεις paste special>formulas

 

εναλλακτικά αν δε δουλεύει το παραπάνω (που δε νομίζω), μπορείς να αντιγράψεις όλο το νέο φύλλο στο παλίο excel. εκεί λογικά οι formulas θα σου βγούνε κάπως έτσι "=SUM('[NEW EXCEL.xlsx]φύλλο 1'$Α$1:$Α$50) γιατί θα τραβάνε από το νέο excel.

εκεί μπορείς να κάνεις σε όλο το φύλλο find & replace και να γράψεις στο find what  [NEW EXCEL.xlsx] και να το κάνεις replace με τίποτα (άσε κενό το replace with).

απλά στα options του find and replace, να βάλεις να ψάχνει και στις formulas.

ελπίζω να δουλέψει!

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Nameless1 έγραψε:

 

νομίζω ότι μπορείς να αντιγράψεις τις formulas με paste special.

αντιγράφεις τα πεδία που θέλεις, πας στην αντίστοιχη θέση στο νέο excel και κάνεις paste special>formulas

 

εναλλακτικά αν δε δουλεύει το παραπάνω (που δε νομίζω), μπορείς να αντιγράψεις όλο το νέο φύλλο στο παλίο excel. εκεί λογικά οι formulas θα σου βγούνε κάπως έτσι "=SUM('[NEW EXCEL.xlsx]φύλλο 1'$Α$1:$Α$50) γιατί θα τραβάνε από το νέο excel.

εκεί μπορείς να κάνεις σε όλο το φύλλο find & replace και να γράψεις στο find what  [NEW EXCEL.xlsx] και να το κάνεις replace με τίποτα (άσε κενό το replace with).

απλά στα options του find and replace, να βάλεις να ψάχνει και στις formulas.

ελπίζω να δουλέψει!

 

 

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα. 

Ότι με paste special  την φόρμουλα, μου περνά τις εξαρτήσεις από το νέο φύλλο.  

Τραβάνε δηλαδή από το νέο excell .... 

 

Mε find $ replace δεν ξέρω αν δουλέψει. Δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω την αλλήθεια και αυτό γιατί σε ορισμένες περιπτώσεις τραβάει κωδικούς παρτίδων που είναι της μορφής 

0003625, οπότε τα αντίστοιχα κελιά στα φύλλα εισαγωγής δεδομένων είναι σε μορφή text, οπότε αν πάνω να κάνω find and replace υπάρχει περίπτωση να μου περάξει στατική συνάρτηση στο τελικό φύλλο, αντί να δώσει την τιμή που βλέπει στο αρχικό. 

 

Εσύ τι λες θα πιάσει ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος adpanos έγραψε:

 

 

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα. 

Ότι με paste special  την φόρμουλα, μου περνά τις εξαρτήσεις από το νέο φύλλο.  

Τραβάνε δηλαδή από το νέο excell .... 

 

Mε find $ replace δεν ξέρω αν δουλέψει. Δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω την αλλήθεια και αυτό γιατί σε ορισμένες περιπτώσεις τραβάει κωδικούς παρτίδων που είναι της μορφής 

0003625, οπότε τα αντίστοιχα κελιά στα φύλλα εισαγωγής δεδομένων είναι σε μορφή text, οπότε αν πάνω να κάνω find and replace υπάρχει περίπτωση να μου περάξει στατική συνάρτηση στο τελικό φύλλο, αντί να δώσει την τιμή που βλέπει στο αρχικό. 

 

Εσύ τι λες θα πιάσει ?

 

κοίτα, λογικά θα δουλέψει γιατί θα το κάνεις μόνο στο 10ο φύλλο και όχι σε όλο το βιβλίο, και θα ψάξεις να σβήσεις το όνομα του φύλλου από τις φόρμουλες. αν είναι ακριβώς τα ίδια τα υπόλοιπα φύλλα λογικά θα δουλέψει.. σε κάθε περίπτωση δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις είναι σχετικά απλό. επίσης, φαντάζομαι πως είναι απλό excel χωρίς macro εε; αλλιώς περιπλέκονται τα πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Nameless1 έγραψε:

 

κοίτα, λογικά θα δουλέψει γιατί θα το κάνεις μόνο στο 10ο φύλλο και όχι σε όλο το βιβλίο, και θα ψάξεις να σβήσεις το όνομα του φύλλου από τις φόρμουλες. αν είναι ακριβώς τα ίδια τα υπόλοιπα φύλλα λογικά θα δουλέψει.. σε κάθε περίπτωση δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις είναι σχετικά απλό. επίσης, φαντάζομαι πως είναι απλό excel χωρίς macro εε; αλλιώς περιπλέκονται τα πράγματα..

Κοίταξε στην ουσία έχω δημιουργήσει 11 πρότυπα βιβλία γεμάτα μακροεντολές περισσότερο για να διευκολύνουν την εισαγωγή δεδομένων από τους χρήστες .

Αυτά τα πρότυπα βιβλία μέσα από μια ρουτίνα μετονομάζονται με κατάληξη την  ημερομηνία εργασίας και συνδέονται μεταξύ τους .

Υπάρχει το βιβλίο αποθήκης , τα βιβλία πελατών - παραγγελιών όπου μέσα τους υπάρχουν μακρος που κλονωποιούν πρότυπα φύλλα (φόρμες) παραγγελιών, υπάρχει το βοήθημα παραγωγής όπου δίνονται οι εντολές παραγωγής με βάση την παραγγελία και αφαιρώντας το στοκ αποθήκης , υπάρχουν μακροεντολές ενεργοποίησης πρόγνωσης , υπάρχουν βιβλία παραγωγών (ανάλυσης πρώτων υλών κ.λ.π. 

 

Επειδή λοιπόν από το ίδιο μείγμα πρώτον υλών, βγήκαν νέοι κωδικοί προϊόντων και πρέπει να γίνει ανάλυση της παραγωγής ποσοτικά επί της πρώτης ύλης, θέλω να περάσω τις σωστές εξαρτήσεις στα παλαιά βιβλία , παίρνωντας από αυτο που έφτιαξα σήμερα. .... εκεί είναι το θέμα μου.  

 

Λες να δουλέψει το find & replace σε αυτή την περίπτωση ή θα πάρω όλες τις εξαρτήσεις στο χέρι ?

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις δεξί κλικ στο φύλλο που θες να μεταφέρεις. Επιλέγεις μετακίνηση ή αντιγραφή. Το αντιγράφεις στο βιβλίο που θες. Στη συνέχεια Δεδομένα -> Συνδέσεις και επιλέγεις επεξεργασία. Εκεί σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις αλλαγή αρχείου προέλευσης. Επιλέγεις να το αλλάξεις με το σωστό και τελείωσες.

 

Ήταν πρώτη απάντηση στο google ψάχνοντας "move excel sheet to another workbook without dependency"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.