Jump to content



Αγορα νεας οθονης, τι να παρω? Να την παω πισω?


Recommended Posts

Γεια σας παιδια, λιγη βοηθεια για νεα οθονη

 

Το σαββατο που μας περασε πηρα αυτην εδω απο αυτο καταστημα κιολας μιας και την ειχε σε καλη προσφορα αφου πρωτα τσεκαρα και τον κυριο σκρουτζ.

http://www.public.gr/product/othoni-ypologisti-27-asus-vp278h-led-full-hd/prod8491949pp/

Η οθονη μου αρεσε αλλα δεν ενθουσιαστηκα τοσο με το TN και λεω μηπως ηταν καλυτερα να παω σε IPS παλι? Το μονιτορ αυτο ειναι Gaming και εχει ηχεια, οκ μου αρεσε αλλα δεν με τρελανε.

Τωρα θα μου πειτε, απο την στιγμη που το πηρες αυτο θες και αλλο? Οχι, απλα εχω την δυνατοτητα να το επιστρεψω πισω και να παρω κατι αλλο μεσα σε μια εβδομαδα, την οθονη την εχω στο γραφειο μου πανω αλλα για λογους ανασφαλειας επειδη δεν ξερω τι θελω, ειναι ακομα με την ζελατινα και τα χαρτακια και αυτοκολλητα της.

 

Εψαχνα το λιγοτερο 27αρα, να πω την αληθεια ultrawide δεν με ενθουσιασαν και πολυ οποτε θα πω οχι σε κατι τετοιο.

 

Οσο αφορα την χρηση της, την θελω για Gaming, τι ειναι καλυτερα τελικα IPS η TN για Gaming?

Εχω διαβασει τρελα πραγματα για της TN πανω σε Games απλα πρεπει να εισαι ακριβως μπροστα της, αν δεν εισαι θα αρχισει να μαυριζει και μου εσπασε τα νευρα αυτο να πω την αληθεια.

 

Θελω γνωμη για Full HD απο 200 μεχρι 300 ευρω.

Και μια δευτερη γνωμη αν γινεται για 4k να μην ξεπερναει ομως τα 400 ευρω, αν υπαρχει βεβαια και τετοιο, ετσι για να δω αν αξιζει να δωσω τα 100 παραπανω για να παρω κατι καλυτερο.

Οσο αφορα τα Hz που να παω? Γιατι αυτη που διαλεξα αν δεν κανω λαθος ειναι στα 60 αν θυμαμαι καλα, να παω σε παραπανω η οχι?

Κατοχος GTX 970, για gsync δεν θα ελεγα μιας και τα χρηματα δεν νομιζω να φτασουν με την καμια για κατι τετοιο, οποτε ακυρο αυτο για την ωρα απο οτι βλεπω.

 

Gaming Monitor με απλο Monitor εχει διαφορες αραγε? Γιατι ειχα απλο, δηλαδη με τηλεοραση μαζι και τωρα που πηρα το Gaming δεν ειδα και τρελες διαφορες να πω την αληθεια.

Οσοι καλοι φιλοι προλαβουν να απαντησουν μεχρι και παρασκευη-σαββατο, μετα θα ειναι αργα και θα κρατησω αυτο που πηρα λογικα :D

 

Εχω σκασει 3 μερες τωρα τι να κανω και τι να κανω...

Ευχαριστω πολυ παιδια! :)

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

λιγα πραγματα που εχω δει απο ψαξιμο για εμένα :

το TN Panel το θέλεις για ocmpetitive FPS παιχνίδια με μεγάλο refresh rate (px 144hz)

το συγκεκριμένο ειναι μέχρι 75

Analog Signal Frequency : 24~83 KHz(H)/ 50~75 Hz(V)
Digital Signal Frequency : 24~83 KHz(H)/ 50~75 Hz(V)

 

απο εκει και πέρα δεν βλέπω κέρδος με το TN και αν θέλεις να κάνεις και αλλα πράγματα οπως photo editing ή να βλέπεις και απο γωνία τοτε χάνεις κιόλας.
Στα χρήματα αυτά δυσκολο το βλέπω το 4κ

 

εγω θα σου ελεγα να δεις και την

Samsung S27F350FHU
http://www.samsung.com/uk/monitors/led-sf350/LS27F350FHUXEN/

ειναι με PLS Panel και κανει για πιο γενική χρήση και (60Ηz)

 

 

δες και την γνώμη των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με μια λεξη μου λες οτι το TN ειναι καλυτερο για Gaming οπως και να εχει και οπως διαβασα σε διαφορα αρθρα σωστα?

Απλα πρεπει να ειμαι στο υψος της γιατι θα μου μαυριζει, πραγμα που δεν μου κανει γιατι ειμαι οκ στο υψος της, απλα με χαλασε που μεχρι τωρα ειχα IPS και τωρα πηγα TN και ισως για αυτο μου φαινεται καπως.

 

Η PLS που μου δειχνεις τι ακριβως ειναι? Σαν IPS ειναι?

 

Σε 4k ειδα οτι υπαρχουν αυτες εδω .

http://www.skroutz.gr/s/7261382/LG-27MU67-B.html

Ειναι TN ομως.

 

Αλλα εδω βρηκα και αυτην σε IPS.

http://www.skroutz.gr/s/7261382/LG-27MU67-B.html

Αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιζουν.

 

Οσο αφορα τα Hz που λες οτι πανε μεχρι 75 κοιταξα αυτο εδω.

Z2ApjLc.jpg

Στο ενα μου βγαζει μεχρι 60 που ειναι τσεκαρισμενο γιατι δεν μπορω να το βαλω μεχρι 70 η 75 γιατι δεν εχει πιο πανω.

Και στο δεξια λεει οτι παει μεχρι 120, εκει μπορω να το βαλω και 70 και 75, αλλα ποια η διαφορα το ενα με το αλλο? Αν το βαλω πανω απο 75 παιζει να καει και η οθονη να φανταστω σωστα?

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

To ΤΝ ειναι καλύτερο για gaming online σε παιχνίδια FPS που προσπαθεις να "κερδισεις" το κάθε ms. αν γενικά παιζεις παιχνίδια δεν ειναι (κατά την γνώμη μου απαραίτητο)

to ΤΝ εχει μικρότερη γωνία θέασης όχι μονο πανω κάτω αλλα και πλαγια (ξεθωριάζουν τα χρώματα)
το Pls (Samsung) ειναι σαν το IPS (Απλα υποστηρίζει η samsung οτι εχει καλυτερες γωνίες και φωτεινότητα.
http://www.gamersnexus.net/guides/1890-panel-comparison-tn-ips-pls-va-crt
εδω εξηγεί τις διαφορες των πανελς. 
τα Hz του μονιτορ που πηρες τα αντεγραψα απο το site της Asus
https://www.asus.com/us/Commercial-Monitors/VP278H-P/specifications/
Αντί για monitor PnP βάλε απο το CD του monitor τον driver ωστε να το αναγνωριζει σωστά με το όνομα του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχε CD μεσα, την ξανα κοιταξα μολις τωρα, περιεργο?

Ξερω πανω κατω τι ειναι το καθε ενα panel τα εχω ψιλο κοιταξει οποτε οκ.

Πιο πολυ για παιχνιδια την θελω ναι, απλα μου φανηκε καπως περιεργα γιατι πριν ειχα IPS και τωρα σε TN με αυτες τις μαυριλες στα πλαγια πανω κατω αν δεν εισαι σε καλη θεση στην οθονη μου κακο φανηκε.

Ποια ειναι η διαφορα ομως στο αριστερο κομματι με το δεξι στα Hz που εδειξα στην φωτογραφια?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω ;)

Οσο για την οθονη εσυ τι γνωμη εχεις? Για αυτα που θελω να την κρατησω?

 

Σε αυτο εδω γνωριζεις μηπως τι παιζει?

Ποια ειναι η διαφορα ομως στο αριστερο κομματι με το δεξι στα Hz που εδειξα στην φωτογραφια?

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο Driver Package εχει κατι το οποιο μονο Driver δεν μου κανει εμενα, το κατεβασα και δεν μπορω να τρεξω με τιποτα κατι απο εκεινα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως παιζει διαφορες VP278H με VP278H-P?

Το αστειο ειναι οτι ειδα καποια video στο ιντερνετ και ειδα πως μεσα ειχε HDMI καλωδιο, σε εμενα δεν ειχε κατι τετοιο, τι παιζει τωρα δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα δεν αξιζει η αγορα που εκανες 

Διοτι πηγες σε ΤΝ , χωρις να χρειαζεσαι ΤΝ , και μαλιστα χωρις καν να ειναι 144Ηζ 

Τελος , απτην στιγμη που εχεις ο ιδιος αμφιβολειες , δειχνει οτι ξενερωσες με αυτην την κινηση 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι ξενερωσα, απλα ειχα IPS και πηγα σε TN γιατι διαβασα σε παρα πολλα αρθρα οτι ειναι η καλυτερη λυση για Gaming, για αυτο ειπα να παρω μια τετοια, και ξενερωσα γιατι ειδα τις μαυρες γωνιες που κανει οταν δεν εισαι ακριβως απεναντι στην οθονη, και λεω τι γινεται εδω ετσι ειναι? Την εβαλα σε καλη θεση και δεν μου μαυριζει καθολου πλεον οποτε ειμαι οκ σε αυτο, απλα ξανα λεω μου κακοφανηκε να ακουω καλα λογια και να ξενερωσω.

 

Οπως ειπα και πιο πανω την θελω για παιχνιδια, αρα χρειαζομαι TS η οχι?

 

Οσο αφορα τα Hz που λες ειδα πως αν παρω μια με μεγαλυτερα Hz η τιμη παει στα διπλασια και κατι με την μια, και μετα σκεφτηκα μηπως και 4k? Ε τοτε οι τιμες ηταν παρα πολυ υψηλες, και σκεφτομαι οτι για 4k ισως ειναι νωρις ακομα, δεν λεω πως θα εχω προβλημα με την καρτα αυτην αλλα οκ, θα πεσουν οι τιμες κτλπ, και GSync που ξεχασα...

 

Την πηρα αυτην επειδη την ειχαν και σε προσφορα, ωστε αργοτερα να παρω μια και με μεγαλυτερα Hz και 4k με την μια, μην δωσω 500 ευρω μονο για το ενα απο τα δυο, ετσι σκεφτηκα δεν ξερω.

 

Για εσενα που λες δεν αξιζει γιατι δεν αξιζει μπορεις να μου πεις? Για την τιμη της δεν ειναι ενταξει? Πες μου την γνωμη σου σε μια Gaming Monitor στα 200 ευρω αν ειναι.

Για αυτο εκανα αυτο εδω, για να μου πειτε γνωμες γιατι οπως ειπα και πιο πανω μπορω να την γυρισω και να παρω κατι καλυτερο.

Προτεινε μου και με μεγαλυτερα Hz αν εχεις κατι καλο στο νου σου ακομα και 4k, θελω να δω επιλογες και προτασεις εννοειται.

 

Edit: Απο οτι βλεπω δεν γινεται να ειναι 144Hz και 4k σωστα?

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται η βλακεια που μαστιζει την γη την σημερον ημερα εχει καταφερει τον σκοπο της (δεν παει σε εσενα ) 

Η βλακεια που αναφερομαι ειναι ο ορος GAMING , gaming καρτες , gaming καρεκλες , gaming ποντικια , gaming τουαλετες και παει λεγοντας η ιστορια 

 

Το ακριβος ειναι το gaming ? Μπορεις να μου το διατυπωσεις ? Γιατι πλεον αν ενα προιον δεν εχει την σημανση "Gaming" δεν παει καλα σε πωλησεις ? 

Μην γινεσε θυμα του marketing , μην καταπινεις οτι διαβαζεις και μην χαφτεις οτι σου πει ο καθενας , κατσε σκεψου 5 λεπτα μοναχα , ποιο χαρακτηριστηκο ειναι που δινει σε ενα προιον το δικαιωμα να λεγετε gaming ?   Σημερα μπορει να ειναι απλα μια οθονη , αυριο μπορει να ειναι racing ροδες για το αμαξι σου και μεθαυριο μπορει να ειναι for baby πανες για τον γιο σου . Αυτο μονο σαν μια παρεμβολη για τις τασεις αγορας . 

 

 

Οσο για την οθονη που πηρες , δεν εχει νοημα γιατι 

Δεν ειναι 144hz ωστε να πεις οτι θα κερδιζες κατι στην περιπτωση που γουσταρες να παιξεις CS:GO η καποιο αλλο ανταγωνιστηκο παιχνιδι 

Ειναι οπτικα υποβαθμηση απο την IPS που ειχες , μπορει εσενα που καθεσαι φατσα καρτα μπροστα της να ειναι οκευ αλλα αμα πχ θελεις να δειξεις ενα cool παιχνιδακι σε εναν φιλο σου , θα του βγουν τα ματια . 

 

 

Για να σου προτινω καποια οθονη , υποθετω πως εφοσον την πηρες απο public μαλλον αμα την γυρισεις θα σου δωσουν πιστωτικο και οχι τα λεφτα σου πισω , πραμα που σημαινει οτι εισαι δεσμευμενος να παρεις καποια αλλη οθονη απο μια υπερβολικα μικρη γκαμα επιλογων . Συνεπως η λογικη κινηση θα ηταν να δωσεις αλλα 40ε και να παρεις αυτην , εκτος αμα το μαγαζι εχει περισσοτερο υλικο σε σχεση με αυτα που βλεπω στο site του public .  

Τωρα αμα θελεις 4Κ , να υπολογιζεις κανα χιλιαρικο γιατι θα χρειαστεις και καρτα 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου, και ναι ειναι ολα θεμα marketing πλεον ξερω.

Οσο αφορα αυτην που μου δειχνεις ειναι ultrawide, και κατα την αποψη μου δεν μου αρεσει δεν μου κανει ετσι πιστευω.

Οσο για τα χρηματα που λες οτι δεν μπορουνε να στα γυρισουνε, αυτα στα λενε στα μαγαζια ναι εννοειται, αλλα νομιζω υπαρχει ενας νομος που μπορεις να παρεις και τα χρηματα σου πισω αν θυμαμαι καλα.

Κατι αλλο περα απο ultrawire?

Αλλα και παλι, αυτην που μου εστειλες δεν ειναι 144Hz σωστα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος MaZzzZ έγραψε:

 και σκεφτομαι οτι για 4k ισως ειναι νωρις ακομα, δεν λεω πως θα εχω προβλημα με την καρτα αυτην αλλα οκ, θα πεσουν οι τιμες κτλπ, και GSync που ξεχασα...

 

Δεν θα έχεις απλά πρόβλημα με την κάρτα, τα περισσότερα παιχνίδια θα γίνουν unplayable. Για να έχεις σε όλα τα σύγχρονα παιχνίδια πολύ καλή 4K εμπειρία, θες 1080ti (=850 ευρώ). Για να έχεις στα περισσότερα θες 1080 (=550 ευρώ). Αν η οθόνη που είχες ήταν HD όπως βλέπω στην υπογραφή σου, τότε ήδη πηγαίνοντας στα 1080p θα δεις μεγάλη διαφορά στα fps (προς το χειρότερο) με την 970.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπα και απο την αρχη δεν εχεις κέρδος με το TN στα 60Ηz.

H LG που σου εδειξε ο φίλος είναι η καλύτερη πρόταση αν θέλεις να παρεις απο public μπορεί να μην σου λέει κάτι το Ultra Wide αλλα αν παιξεις κανένα racing με cockpit camera κερδιζεις αρκετά από το να έχει 16:9

 

Αν παρεις τα χρήματα τότε και η DELL Και η Samsung που εχουν αναφερθεί είναι καλές προτάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι τοσο του Racing gaming, για αυτο δεν κοιταξα ultrawire.


Ρωταμε παντα απο την αρχη ναι, ειχα κοιταξει αρκετα αρθρα οπως ειπα και ειχα δει αυτα για τις TN για αυτο πηρα τετοια.

 

Σαν να μου λετε οτι οι TN οθονες δεν αξιζουν καθολου.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Η ultrawide ειναι η μοναδικη λογικη επιλογη στην περιπτωση που εισαι δεσμευμενος στο public και χωρις να χρειαζεται να προσθεσεις πολλα χρηματα . 

Αμα τωρα εισαι σε θεση να παρεις τα λεφτα πισω στο χερι , το ζητηταμε αφου τα παρεις μιας και οι επιλογες θα ειναι πολλες περισσοτερες . 

Το τι κανουν οι ΤΝ και σε ποιους απευθινονται καλυφθικε 10 φορες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα μαζι τους και οπως παντα οπως καθε μαγαζι αρχισε να λεει τα δικα του, οπως και να εχει μου ειπε εχω 14 μερες να την παω πισω και να διαλεξω κατι αλλο, να παρω χρηματα δεν μπορω, αλλα μπορω να αφησω τα χρηματα μεσα στην καρτα σαν υπολοιπο για ενα χρονο και να παρω οτι θελω, οποτε δεν με χαλαει.

Οποτε ξεχναμε τα Public, οποτε τι οθονη μπορω να παρω? Την Samsung που εδειξε ο φιλος πιο πανω?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.