Jump to content



Αγορα νεας οθονης, τι να παρω? Να την παω πισω?


Recommended Posts

Εν το μεταξυ εβαλα την επιλογη Gaming Mode στην οθονη που ανακαλυψα και δεν μαυριζει απο καμια μερια, εγινε σαν IPS.

Μπας και τελικα με καλυπτει ολο αυτο? Γιατι και η Samsung εχει τα ιδια Hz με αυτην που εχω.

 

Edit: Και κατι ασχετο ρε παιδια, εχουνε διαφορα τα Gaming Monitor απο ενα απλο Monitor η TV Monitor? Η ειναι ολα θεμα marketing και αυτα?

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Και η DELL που σου προταθηκε καποια ποστς πριν ειναι πολυ αξιολογη επιλογη . Μετα απο δικη μου εμπειρια με θεμα που ειχα σε οθονη DELL καθως και της ξαδελφης μου με DELL laptop πλεον προτεινω μονο αυτην την εταιρια , λογο της αστραπιαιας αντιδρασης τους για την επισκευη/αντικατασταση χωρις να κουνησουμε ουτε το δαχτυλακι μας . 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dell και HP δυσκολα να διαλεγα, δεν μου γεμιζουν τοσο το ματι, για αυτο ανεφερα την Samsung, αλλα απο οτι βλεπω δεν εχουν διαφορες με την δικια μου περα απο το panel, και με αυτην την αλλαγη σε Gaming Mode που εκανα μου φαινεται οτι απλα ψαχνω με το ζορι να πω πως κατι δεν μου αρεσει για να την αλλαξω, δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο μας ελεγες οτι εισαι λιγον τι ασχετος με το θεμα, και τωρα απορριπτεις προτασεις επειδη "δε σου γεμιζουν το ματι"? Μου φαινεται οτι δεν επιδεχεσαι συμβουλης και τζαμπα χανουν τα παιδια την ωρα τους.

 

Τελευταια συνοψη απο εμενα: Οι 60Hz TN ειναι αχρηστες, δεν προσφερουν κανενα πλεονεκτημα απο τις αντιστοιχες IPS, μονο μειονεκτηματα εχουν. Ως αποτελεσμα, η αγορα που εκανες κρινεται κακη. Κανενα gaming mode δεν προκειται να αλλαξει τις θεμελιωδεις διαφορες που εχει απο μια καλη IPS.

 

Με βαση αυτην την πληροφορια, αποφασισε αν θελεις να αλλαξεις την οθονη σου ή όχι. Οι προτασεις που εχουν γινει ειναι ολες πολυ καλυτερες απο την οθονη που εχεις τωρα, και βεβαια διαβασες και στο αλλο φορουμ ποιες προτεινω εγω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν αποριπτω τιποτα, απλα σαν μαρκες δεν θα της επαιρνα αν δεν μου ελεγε καποιος οτι αξιζουν, και τωρα ειδα πως μιλαμε και στα δυο.

Η Samsung για παραδειγμα που παλι μου την προτεινατε εδω περα με τραβηξε πιο πολυ σαν μαρκα αυτο μονο.

Οποτε λογικα θα παω η προς την Samsung αν ολα πανε καλα και βγαλω και ακρη με το καταστημα.

 

Οσο αφορα τα Gaming Monitor με τα απλα Monitor που εχουν και TV αλλαζει κατι η οχι?

Θελω να πω αν παρω ενα Monitor το οποιο εχει και TV ειναι το ιδιο με ενα Gaming Monitor?

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Οι μαρκες δεν λενε τιποτα φιλαρακι, ολες βγάζουν μπανάνες , αυτο που πρέπει να βλεπεις ειναι το μοντέλο.

Αυτο που αναφέρονται όλοι ως gamin δεν ειναι τιποτα παραπάνω απο μια οθόνη που εχει μεγαλύτερα hertz ( πανω απο 60 ,μεχρι 144 ) απο το συνηθισμένο 60'αρι.

 

Αυτο με το μαυρο που λες μαλλον ακουγεται σαν backlight bleeding (βαλε 50% τη φωτεινότητα)  ή IPS glow(αλλα δεν εχεις IPS)  , δες φωτογραφιες για να καταλαβεις ποιο απο τα 2 ειναι

 

Ολες που εχουν και δέκτη τηλεόρασης ειναι γενικα χειρότερες αφού προορίζονται για τηλεοράσεις.

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

XmorsX μπορεις να μου προτεινεις μια Samsung?

Για να μην μιλαμε και στα δυο για αυτο σου απαντησα εδω.

Ας ειναι η τιμη της απο 200 μεχρι και 300 ευρω.

 

Προσπαθησα να βρω μια και με Display Port και με HDMI, και στην συνεχεια να εχει ηχεια και usb που θα ηθελα να τα εχει ολα αυτα και δεν βρισκω κατι.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, MaZzzZ said:

Προσπαθησα να βρω μια και με Display Port και με HDMI, και στην συνεχεια να εχει ηχεια και usb που θα ηθελα να τα εχει ολα αυτα και δεν βρισκω κατι.

Παρε μια Dell και αγορασε το ξεχωριστο soundbar (αν το μοντελο το ) υποστηριζει  , στη δικη μου περιπτωση εκανε 15 ευρω για την 2412.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος MaZzzZ έγραψε:

XmorsX μπορεις να μου προτεινεις μια Samsung?

Για να μην μιλαμε και στα δυο για αυτο σου απαντησα εδω.

Ας ειναι η τιμη της απο 200 μεχρι και 300 ευρω.

 

Προσπαθησα να βρω μια και με Display Port και με HDMI, και στην συνεχεια να εχει ηχεια και usb που θα ηθελα να τα εχει ολα αυτα και δεν βρισκω κατι.

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-tft.html?from=catspan&keyphrase=s24f

 

και

 

https://www.skroutz.gr/s/9203869/Samsung-S27F350FHU.html

 

Kαι το παρακατω "gaming" monitor της samsung, με 144Hz, VA panel και Freesync (freesync εχουν και οι παραπανω samsung).

 

Συμφωνα με αυτο ομως: https://pcmonitors.info/samsung/samsung-s24f350fh-and-s27f350fh-full-hd-pls-models/

η 27" Samsung θα χρησιμοποιει υβριδικο συστημα διαχειρισης φωτεινοτητας το οποιο δε θα σου επιτρεπει να την ριχνεις χαμηλα χωρις να εχεις flickering. Οποτε αν θες 27" που να μην ειναι Dell (παραλογο), δες καλυτερα τις παρακατω Philips που εχουν πολυ καλα reviews (οπως και η Dell βεβαια, χωρις να εχουν το Freesync της Dell).

 

https://www.skroutz.gr/s/8140102/Philips-276E6ADSS.html?keyphrase=Philips+276E6

https://www.skroutz.gr/s/8140105/Philips-276E7QDSW.html

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτες Samsung ειναι μικρες δεν ειναι 27αρες.

 

Η δευτερη Samsung και οικονομικη και καλη την βλεπω.

 

Ποια ειναι αυτη με τα 144Hz? Δεν βλεπω καμια τετοια.

 

Δηλαδη η Samsung δεν αξιζει οπως μου λες.

 

Επειδη απο οτι καταλαβα σαν να μου λες οτι η Dell ειναι οτι καλυτερο, προτεινε μου και Dell αν ειναι να δω.

Link to comment
Share on other sites

kpetros δεν παιζει να ασχοληθω με κονσολες.

 

Η Dell καλη αλλα ουτε αυτη εχει Display Port, δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλυτερο απο το HDMI αλλα οκ, παντως ειναι καλη.

Οσο για την Samsung μικρη θα μου ειναι.

 

Απο οτι καταλαβα δεν παιζει να βρεθει κατι και με usb και με ηχεια, οποτε οκ.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος MaZzzZ έγραψε:

kpetros δεν παιζει να ασχοληθω με κονσολες.

Ουτε ομως δειχνεις καλες προοπτικες στον pc master race τομεα .... 

Και δεν το λεω απο κακια , το λεω γιατι οσο πιο νωρις αποδεχτεις το γεγονος οτι ναι μεν δεν το πολυκατεχεις τοσο πιο καλα θα ειναι για σενα , για τις αμφιβολειες σου και για το πορτοφολι σου .

Τοση ωρα , αυτο που ζητας λεγεται τηλεοραση 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν το κατεχω στο να διαλεξω η να ξερω απο οθονες δεν παει να πει πως δεν ξερω τιποτα περι pc οπως λες.

Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος που να ξερει για τα παντα και ολα.

 

Ρωτωντας πας στην πολη.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος MaZzzZ έγραψε:

Επειδη δεν το κατεχω στο να διαλεξω η να ξερω απο οθονες δεν παει να πει πως δεν ξερω τιποτα περι pc οπως λες.

Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος που να ξερει για τα παντα και ολα.

 

Κανεις δεν ξερει τα παντα , αυτο ομως που ο καθενας μπορει να ξερει ειναι το πως να κανει ερευνα εστω και επιφανειακη . 

Συνεπως αμα ειχες κανει ενα στοιχειωδες ψαξιμο θα επρεπε να χες βρει πως ,  27+ιντσες σε 1080π ειναι ψιλοχαζο , οτι TV monitors ειναι μεγαλη φολα ...η το πιο απλο απο ολα .... ποια ειναι η διαφορα του HDMI με το DisplayPort. 

Σορρυ και παλι για την ισως επιθετικη μου σταση , αλλα εχω σιχαθει να δημιουργουντε διαφορα ποστς για συμβουλες που στο τελος ο δημιουργος να κανει του κεφαλιου του . 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το HDMI δεν μπορει να τρεξει 4k στο μεγιστο απο οσο ξερω, οποτε θα μου πεις αδικα το κυνηγαω.

27 ιντσες σε 1080p ψιλοχαζο? Αυτο δεν ξερω γιατι το λες, μαλλον το λες γιατι ειναι λιγο το 1080p αυτο μπορω να καταλαβω.

Ξερω πως τα Tv Monitors δεν ειναι τοσο καλα, απλα μεχρι πριν ημουν με TV Monitor και δεν μπορω να καταλαβω με το ματι διαφορες με ενα Gaming Monitor.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν νομιζω να σηκωνει, ελεγα απλα αργοτερα να παρω και μια νεα καρτα, για αυτο σκεφτηκα να παρω απο τωρα 4k, αλλα αυτο τελειωσε, στα τελευταια posts δεν μιλαμε για 4κ αλλα για μια 1080p.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.