Jump to content



Linux + Bootloader = Την πάτησα!


power

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους

Πρίν 2-3 μέρες εγκατέστησα σε ένα σκληρό (μονο του) το Mandrake 10.1

To bootloader το είχα βάλει στον ίδιο τον σκληρό και όχι στο C:\. Ετσι όποτε ήθελα να μπουτάρω linux ενεργοποιούσα τον σκληρό από το BIOS και έμπαινα κανονικά, αλλιώς φόρτωναν με τη μία τα XP.

Το πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν σήμερα έκανα ξανά install το linux (είχε κάποια προβλήματάκια) και εκανα τη μ@λακία να βάλω το bootloader στο c:\

Έχω χάσει τη μπάλλα. Το ξαναπερνάω στο H:\ (σκληρός του linux) αλλά δε μπορώ να το κάνω uninstall από το C:\.

Καμία βοήθεια, παιδες?

Σημείωση : Windows δε μπορώ να μπώ καθόλου οπότε... λύσεις μέσω linux...

Link to comment
Share on other sites

10 καταρχάς και από τους grub/lilo μπορείς να bootάρεις σε win.

20 if 10 = false then goto 30

30 do the feanorian82 way goto 40

40 quote feanorian82 words goto 50

50

Αρχική απάντηση από feanorian82

fixmbr ίσως;

Με το recovery console του CD των XP...

goto 60

60 goto 60 (endless loop)

να το γράψω και σε assembly?

( για risc ξέρω:p )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Βασικά χρειάζονται δύο εντολές .Η fixboot και η fixmbr. Καθότι εδώ και καιρό έχω τον grub σε δισκέτα θα σε γελάσω για τη σωστή σειρά

μόνο το fixmbr αρκεί. η fixboot τι κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έκανα αρκετές φορές το ίδιο λάθος η διαδικασία πια μου έχει εντυπωθεί.Αν δούλευε μόνο με τη μία εντολή θα το θυμόμουνα .Τουλάστιχον έτσι χρειαζόταν σε εμένα.Το τι ακριβώς κάνει η κάθε εντoλή το βλέπεις με /? σε κονσόλα αποκατάστασης.Πού να ανοίγω command prompt τώρα. Εγώ δε βλέπω μπροστά μου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Επειδή έκανα αρκετές φορές το ίδιο λάθος η διαδικασία πια μου έχει εντυπωθεί.Αν δούλευε μόνο με τη μία εντολή θα το θυμόμουνα .Τουλάστιχον έτσι χρειαζόταν σε εμένα.Το τι ακριβώς κάνει η κάθε εντoλή το βλέπεις με /? σε κονσόλα αποκατάστασης.Πού να ανοίγω command prompt τώρα. Εγώ δε βλέπω μπροστά μου

πλάκα κάνεις!!!!! δεν έχω recovery console στο pc μου και δε βαζω cd των winxp, φοβάμαι. την τελευταία φορά, μου έσβησε το mbr μου πριν το καταλάβω (φυσικά δε ρωτάνε.........). :p

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπείς στο linux να κάνεις edit το αρχείο /boot/grub/menu.list σαν root.

Εκεί κάπου γράφει (σχόλια) πώς περνάς παράμετρο για να bootάρεις σε Windows.

Το κάνεις copy - paste πάνω απο τα boot για linux και κάνεις save. Πρόσεχε να βάλεις το σωστό δίσκο για τα windows. Μετά πρέπει να ξανακάνεις εγκατάσταση το grub στο δίσκο που έχεις τα Windows με την εντολη grub-install hd0 ή ότι άλλο είναι ο δίσκος των Windows.

Έτσι θα μπορείς απο το menu του grub να bootάρεις ότι θές.

Πρέπει να υπάρχει εντολή που να απεγκαθιστά το grub. Κάνε man grub και ψάξε.

Διαφορετικά αυτό που λένε τα παιδιά, πρέπει να καθαρίσεις το mbr με fdisk /mbr απο bootdisk και μετά να γράψεις το mbr των windows με τις fixmbr,fixboot απο recovery console. Αν θές να σώσεις το boot του linux πήγαινε και κάνε install το grub στον άλλο δίσκο που έχεις το linux.

Link to comment
Share on other sites

μπα, αν δεν περάσεις άλλο bootloader από πάνω, πάλι δε θα ξεκινάει αν σβήσεις το grub.

υπόψιν το κυρίως μέρος του grub (stage 1.5 & 2) βρίσκεται στο λινουξοδίσκο σου.

πάντως, ο grub είναι πολύ ωραίος loader, εμένα με έχει βολέψει απίστευτα.

ένα man grub όντως θα είναι διαφωτιστικό!

Link to comment
Share on other sites

Η λύση ήρθε απο εδώ http://www.sadevelopment.com/ . Υπάρχει ένα φανταστικό εργαλείο το οποίο δημιουργεί μια boot disk. Ξεκινάει το pc, υποστηρίζει sata, raid, ntfs, fat κέρατα, ΟΛΑ αυτοματα. Φτιάχνει partition, σβήνει γράφει , boot record (ένα κουμπί πάτησα και το διόρθωσε).

Αξίζει να φτιάξετε μια δισκέτα και... αχρείαστη να'ναι!

Σας ευχαριστώ όλους

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.