Jump to content



πόσο καλά δουλεύουν οι VGA-σε-HDMI adaptors;


Recommended Posts

Θέλω να πάρω ένα mini PC που έχει έξοδο VGA και να το συνδέσω σε μια οθόνη που έχει είσοδο HDMI. Η προσδοκία μου είναι να έχω κονσόλα Linux, αλλά αν κατάφερνα να έχω και γραφικά θα ήμουν χαρούμενος.

Υπάρχουν adaptors. Δουλεύουν;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, swapjim said:

Θέλω να πάρω ένα mini PC που έχει έξοδο VGA και να το συνδέσω σε μια οθόνη που έχει είσοδο HDMI. Η προσδοκία μου είναι να έχω κονσόλα Linux, αλλά αν κατάφερνα να έχω και γραφικά θα ήμουν χαρούμενος.

Υπάρχουν adaptors. Δουλεύουν;
 

Θελεις να παρεις ενα Mini pc Που να βγάζει hdmi για να παιξουν στην tv?

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, swapjim said:

Το PC έχει έξοδο VGA. Πάει για pfSense router.

Λεσ οτι θέλεις να πάρεις ενα Mini pc.Φετινό Mini pc δεν γίνεται να μην εχει hdmi 30-60hz-display port 60hz.
Απο vga σε hdmi εχει αντάπτορες αλλα δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό να γίνει σωστή μετατροπή.Δεν μπορώ αν σε βοηθήσω σε αυτό.
Εγω στην θέση σου θα έψαχνα για μια φτηνή καρτούλα(ΕΚΤΟΣ αν γίνετε σωστή μετατροπή που αμφιβάλώ.)
Να φανταστώ επίσης οτι δεν πιστευεις για 60 hz

Link to comment
Share on other sites

Η Qotom έχει μια σειρά από mini PC γι αυτή την δουλειά. Κάποια έχουν VGA port, όπως το QOTOM-Mini-PC-Q190G4.

Εκτιμώ την πρόθεση σου να με βοηθήσεις παρ' όλο που δεν ξέρεις για τέτοιου είδους μηχανήματα και για τέτοιους adaptors. Δεν θέλω να σε απασχολήσω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, swapjim said:

Η Qotom έχει μια σειρά από mini PC γι αυτή την δουλειά. Κάποια έχουν VGA port, όπως το QOTOM-Mini-PC-Q190G4.

Εκτιμώ την πρόθεση σου να με βοηθήσεις παρ' όλο που δεν ξέρεις για τέτοιου είδους μηχανήματα και για τέτοιους adaptors. Δεν θέλω να σε απασχολήσω άλλο.

Μα αυτό ακριβώς σου είπα οτι δεν εχω να σου προσφέρβ πληροφορίες άλλο.
Μια συμβουλή μόνο για άλλη φορά ακόμα και για όποιος ξέρεις και ενδιαφερθεί να σε βοηθήσει.
Να δείς επαρκής πληροφορίες για τα πάντα αν θέλεις να έχεις μια σωστή απάντηση...
στην προκειμένη..mini pc model-tv model και για ποιον λόγο το θέλεις.
Ελπίζω να βρείς αυτά που χρειάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει active vga to hdmi adaptor και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Κάποια στιγμή το χρησιμοποίησα και με pc που είχε και vga και hdmi, μία με τον adaptor και μία με native hdmi και πραγματικά δυσκολεύτηκα να καταλάβω τη διαφορά. Η δοκιμή αυτή έγινε σε μία απλή 22ρα τηλεόραση Samsung. Ο adaptor από τη μεριά του υπολογιστή είχε μία usb (για τροφοδοσία της μετατροπής), ένα αρσενικό mini jack και φυσικά το vga, και από τη μεριά της τηλεόρασης είχε απλά ένα θηλυκό hdmi για να βάλεις το καλώδιο σου. Το μόνο αρνητικό που είχα παρατηρήσει σε ένα συγκεκριμένο laptop το οποίο είχε πολύ μακριά τη usb σε σχέση με τη vga και αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω μία 20ποντη usb προεκτασούλα, ήταν ότι δεν λειτούργησε καθόλου ο adaptor παρά μόνο όταν έβαλα απευθείας τη usb και έβαλα στη vga προέκταση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.