Jump to content



Φωτεινοτητα led σε fans


Recommended Posts

Οι ανεμιστήρες κατά κανόνα τροφοδοτούν τα LED (διαμεσολαβεί και μία αντίσταση για να πέσουν τα V) με το ίδιο κύκλωμα που "τροφοδοτεί" τις στροφές

Μειώνοντας τις στροφές μειώνεις και το φωτισμό των LED

Αυτό συμβαίνει και σε αυτούς που έχεις

 

Οπότε αν δεν "χακάρεις" το κύκλωμα να τροφοδοτήσεις ξεχωριστά τα LEDs όχι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Οι ανεμιστήρες κατά κανόνα τροφοδοτούν τα LED (διαμεσολαβεί και μία αντίσταση για να πέσουν τα V) με το ίδιο κύκλωμα που "τροφοδοτεί" τις στροφές

Μειώνοντας τις στροφές μειώνεις και το φωτισμό των LED

Αυτό συμβαίνει και σε αυτούς που έχεις

 

Οπότε αν δεν "χακάρεις" το κύκλωμα να τροφοδοτήσεις ξεχωριστά τα LEDs όχι. 

Και πως το κανω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Μπιστιόλης έγραψε:

Και πως το κανω αυτο?

Αν δεν κάνω λάθος αλλάζοντας την αντίσταση που είναι σε σειρα με την τροφοδοσία και το led.  Πράγμα δύσκολο  Με κολλητηρι γιατί είναι smd η αντίσταση

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αν ξέρεις από ηλεκτρονικά και κολλητήρι λογικά είναι σχετικά απλό.

Εχεις ασχοληθεί όμως;

οχι

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε ρε συ Δημήτρη άστο και παράγγειλε άλλους

 

Δύο τρόποι υπάρχουν που μου έρχονται στο μυαλό ο ένας αυτός που είπε ο Χάρης πιο πάνω αλλά θέλει κάτι πάνω από κολλητήρι.

Ο άλλος να κόψεις τα καλώδια που πάνε στα LED και να να τα αντικαταστήσεις με νέο καλώδιο στο οποίο θα βάλεις μία αντίσταση για να ρυθμίζεις την τάση.

Απο την 12άρα του τροφοδοτικού θα έχεις την παροχή για τα LED και από το τρίπινο των ανεμιστήρων θα τροφοδοτείται ο ανεμιστήρας. Δύο καλώδια για κάθε ανεμιστήρα με απλά λόγια.

 

Αξίζει όμως; Ούτε εγώ δε θα το έκανα :p που ώρες ώρες το καίω όταν μου μπει κάτι στο μυαλό :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ε τότε ρε συ Δημήτρη άστο και παράγγειλε άλλους

 

Δύο τρόποι υπάρχουν που μου έρχονται στο μυαλό ο ένας αυτός που είπε ο Χάρης πιο πάνω αλλά θέλει κάτι πάνω από κολλητήρι.

Ο άλλος να κόψεις τα καλώδια που πάνε στα LED και να να τα αντικαταστήσεις με νέο καλώδιο στο οποίο θα βάλεις μία αντίσταση για να ρυθμίζεις την τάση.

Απο την 12άρα του τροφοδοτικού θα έχεις την παροχή για τα LED και από το τρίπινο των ανεμιστήρων θα τροφοδοτείται ο ανεμιστήρας. Δύο καλώδια για κάθε ανεμιστήρα με απλά λόγια.

 

Αξίζει όμως; Ούτε εγώ δε θα το έκανα :p που ώρες ώρες το καίω όταν μου μπει κάτι στο μυαλό :hehe: 

εκανα βλακεια που πηρα αυτους..εχω παρει 5 και δεν τους εχω ουτε μηνα

Link to comment
Share on other sites

On 3/20/2017 at 9:47 ΜΜ, το μέλος kpetros έγραψε:

Κατα πασα πιθανοτητα αμα στειλει παραπανω volt θα σκασουν τα ledακια . 

 

Σωστα, γιατι ομως?

το  led ειναι μια διοδος στην ουσια, και οι διοδοι εχουν πολυ μικρη εσωτερικη αντισταση, σε πολλα  DC κυκλωματα (οπως το ανεμιστηρακι σου)  η ταση ειναι ιδια σε καθε σημειο του κυκλωματος ( εκτος αν παρεμβαλονται πυκνωτες, inductors και αλλα παρεμβατικα εξαρτηματα στο κυκλωμα ) αν δεν υπαρχει κατι να προσθετει αντισταση (σαν λιμιτερ ενα πραγμα ) μεταξυ πηγης και led το ρευμα δεν περιοριζεται καθολου (I=V/R) οποτε το led δεν τραβηξει οσο ρευμα χρειαζεται αλλα οσο μπορει να δωσει η πηγη και ως αποτελεσμα θα κανει τσουφ ,  θα ειναι περιπου σαν να βαζεις ενα συρμα στους πολους μιας μπαταριας = βραχυκυκλωμα.  για να υπολογιστει η τιμη της αντιστασης που χρειαζεται ενα Led ...  νομος του Ohm  Volts= (Ι) Current x Resistance

αν ενα led θελει 3volt και λειτουργει στα 10mA και η πηγη ειναι 12volt τοτε 12-3=9 volt  στα ακρα της αντιστασης.. οποτε V=IxR>>>R=V/I  αρα R =9/0.010A (10mA) =900ohm

αρα μια αντισταση 900 Ohm στα 9volt θα τραβηξει 10mA το ιδιο θα τραβηξει και το led οποτε ολα καλα και φωτεινα. (ηλεκτρονικος δεν ειμαι οποτε να δειτε καπου λαθος μην πυροβολησετε :p )

 

Προτεινω απλα να παρεις καινουρια φουρφουρια :lol:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρωστε μωρε δε του λεω να στειλει παραπανω "ρευμα" :p

 

 

Απλα δεν βλεπει τα φανς του στο τερμα της φωτεινοτητας.

Ο λογος ειναι οτι τα παιζει σε λιγοτερες στροφες απο τις τερμα που ειναι 2000 αν θυμαμαι καλα.

Οποτε πως πέφτουν οι στροφες;

Ριχνοντας την τάση

Πτωση της τασης τι κάνει στο led; Του ριχνει τη φωτεινοτητα :)

 

Δε θα σκασει τιποτα απλα δεν αξιζει να ασχοληθει καθολου. Πολυ βαβουρα για το τιποτα. Και εκει που θα παει για το αισθητικο θα βρεθει με παραπανω καλωδια ανά ανεμιστήρα.

Ετσι κ αλλιως οι sickleflow δε φημίζονται για τη φωτεινοτητα τους. Εχουν πολυ διακριτικό φωτισμο που σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Χαλαρωστε μωρε δε του λεω να στειλει παραπανω "ρευμα" :p

 

 

Απλα δεν βλεπει τα φανς του στο τερμα της φωτεινοτητας.

Ο λογος ειναι οτι τα παιζει σε λιγοτερες στροφες απο τις τερμα που ειναι 2000 αν θυμαμαι καλα.

Οποτε πως πέφτουν οι στροφες;

Ριχνοντας την τάση

Πτωση της τασης τι κάνει στο led; Του ριχνει τη φωτεινοτητα :)

 

Δε θα σκασει τιποτα απλα δεν αξιζει να ασχοληθει καθολου. Πολυ βαβουρα για το τιποτα. Και εκει που θα παει για το αισθητικο θα βρεθει με παραπανω καλωδια ανά ανεμιστήρα.

Ετσι κ αλλιως οι sickleflow δε φημίζονται για τη φωτεινοτητα τους. Εχουν πολυ διακριτικό φωτισμο που σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι.

 

 

Και περιμενω ακομα απαντηση για ποιους fans να παρω με καλο φωτισμο και καλο airflow στα 120 mm με blue led..θελω 5..1 πισω,2 πανω,2 μπροστα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Για να μη σου απανταω δεν εχω να σου προτείνω :)

 

Εσυ τι θα επαιρνες?..Τοσα κουτια εχεις κανει review ..δεν μπορει...κατι θα ξερεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Μπιστιόλης έγραψε:

Εσυ τι θα επαιρνες?..Τοσα κουτια εχεις κανει review ..δεν μπορει...κατι θα ξερεις

Αυτο δε σημαινει οτι ξερει καθε ανεμιστηρα με δισκομπαλες που κυκλοφορει ;) Το μονο σιγουρο ειναι οτι θες πολλα φραγκα και οταν κοιτας τα λουκς περισσοτερο, κατι θα θυσιασεις στην ποιοτητα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Μπιστιόλης έγραψε:

Εσυ τι θα επαιρνες?..Τοσα κουτια εχεις κανει review ..δεν μπορει...κατι θα ξερεις

Εγω θα έπαιρνα be quiet :)

Αλλα δεν ειναι του γουστου σου.

 

Δημητρη οταν δεν απανταω σημαινει δεν έχω δοκιμάσει, αρα δε προτείνω. Εχει περασει καιρος απο τοτε που δοκιμαζα καθε part που κυκλοφορει στην αγορα.

Δε θα googlaro για να απαντήσω και δε θα απαντήσω βαση specs

 

Κουτια κανω review και οχι ανεμιστηρες.

Υπομονη να σου προτείνει καποιος που ξερει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

Σωστα, γιατι ομως?

το  led ειναι μια διοδος στην ουσια, και οι διοδοι εχουν πολυ μικρη εσωτερικη αντισταση, σε πολλα  DC κυκλωματα (οπως το ανεμιστηρακι σου)  η ταση ειναι ιδια σε καθε σημειο του κυκλωματος ( εκτος αν παρεμβαλονται πυκνωτες, inductors και αλλα παρεμβατικα εξαρτηματα στο κυκλωμα ) αν δεν υπαρχει κατι να προσθετει αντισταση (σαν λιμιτερ ενα πραγμα ) μεταξυ πηγης και led το ρευμα δεν περιοριζεται καθολου (I=V/R) οποτε το led δεν τραβηξει οσο ρευμα χρειαζεται αλλα οσο μπορει να δωσει η πηγη και ως αποτελεσμα θα κανει τσουφ ,  θα ειναι περιπου σαν να βαζεις ενα συρμα στους πολους μιας μπαταριας = βραχυκυκλωμα.  για να υπολογιστει η τιμη της αντιστασης που χρειαζεται ενα Led ...  νομος του Ohm  Volts= (Ι) Current x Resistance

αν ενα led θελει 3volt και λειτουργει στα 10mA και η πηγη ειναι 12volt τοτε 12-3=9 volt  στα ακρα της αντιστασης.. οποτε V=IxR>>>R=V/I  αρα R =9/0.010A (10mA) =900ohm

αρα μια αντισταση 900 Ohm στα 9volt θα τραβηξει 10mA το ιδιο θα τραβηξει και το led οποτε ολα καλα και φωτεινα. (ηλεκτρονικος δεν ειμαι οποτε να δειτε καπου λαθος μην πυροβολησετε :p )

 

 

Αυτο για σενα χαρη που φαινεται σε απασχολησε , μιας και τους υπολοιπους δεν τους ενδιαφερει

Spoiler

 

Μεταξυ πηγης και λεντ , εφοσον η ταση ειναι εντως επιτρεπτων οριων , το λεντ θα τραβηξει το ονομαστικο ρευμα λειτουργειας

Μην μπερδευεις την ταση λειτουργειας με την πρωτη τασης στα ακρα . 

 

Για να εξηγησω ομως γιατι θα κανει τσαφ  , οι διοδοι ειναι ημιαγωγοι n-p  , η μια πλευρα εχει ελευθερα ηλεκτρονια ενω η αλλη πλευρα υπολειπεται αυτων (φυσικα στην ενωση τους υπαρχει μια ουδετερη περιοχη ) . 

Οταν εφαρμοστει ηλεκτρομαγνητικο πεδιο προς την σωστη κατευθυνση τοτε μπορουν τα ηλεκτρονια να κινηθουν ψιλοελευθερα . Οταν η ταση αυξηση παρα πολυ (δηλαδη το πεδιο) πλεον ο ογκος των ηλεκτρονιων ξεπερναει το οριο και καιγεται , ουσιαστηκα εκεινη την στιγμη καταληγει να δουλευει σαν βραχυκυκλωμα . 

Εχω δοκιμασει αρκετα λεντακια και εχουν μεγαλη ευαισθησια , δηλαδη αμα σου λεει οτι λειτουργει απο 3v εως 5v , κατα παρα πιθανοτητα στα 6 θα σκασει .  

 

 

 

 

Πανω στο θεμα ομως , 

Αν θυμαμαι καλα εψαχνες πως να κανεις λεντοταινιες να παιξουν με το asus aura , σε αυτην την περιπτωση πας για τετοιους ανεμηστιρες   

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

 

Αυτο για σενα χαρη που φαινεται σε απασχολησε , μιας και τους υπολοιπους δεν τους ενδιαφερει

  Reveal hidden contents

 

Μεταξυ πηγης και λεντ , εφοσον η ταση ειναι εντως επιτρεπτων οριων , το λεντ θα τραβηξει το ονομαστικο ρευμα λειτουργειας

Μην μπερδευεις την ταση λειτουργειας με την πρωτη τασης στα ακρα . 

 

Για να εξηγησω ομως γιατι θα κανει τσαφ  , οι διοδοι ειναι ημιαγωγοι n-p  , η μια πλευρα εχει ελευθερα ηλεκτρονια ενω η αλλη πλευρα υπολειπεται αυτων (φυσικα στην ενωση τους υπαρχει μια ουδετερη περιοχη ) . 

Οταν εφαρμοστει ηλεκτρομαγνητικο πεδιο προς την σωστη κατευθυνση τοτε μπορουν τα ηλεκτρονια να κινηθουν ψιλοελευθερα . Οταν η ταση αυξηση παρα πολυ (δηλαδη το πεδιο) πλεον ο ογκος των ηλεκτρονιων ξεπερναει το οριο και καιγεται , ουσιαστηκα εκεινη την στιγμη καταληγει να δουλευει σαν βραχυκυκλωμα . 

Εχω δοκιμασει αρκετα λεντακια και εχουν μεγαλη ευαισθησια , δηλαδη αμα σου λεει οτι λειτουργει απο 3v εως 5v , κατα παρα πιθανοτητα στα 6 θα σκασει .  

 

 

 

Ειναι ο κάλος που έχω με τα ηλεκτρονικα  και που έχω καιρό να κανών κάποια κατασκευή...offtopic εντελώς...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.