Jump to content



προβλημα με ελευθερο χωρο σε καινουριο netbook


Recommended Posts

καλησπερα 

 

Μολις ανοιξα καινουριο netbook asus αμεσως μετα την εγκατασταση τον windows ειχα ελευθερο χωρο 18gb/29gb

μετα απο μια ημερα και ενω εγκατεστησα chrome winrar ccleaner kodi και τα windows updates εχω ελευθερο χωρο 2gb

απεγκατεστησα οτι αχρηστη εφαρμογη ερχοταν μαζι και πλεον εχω περιπου 3gb ελευθερο χωρο

επισης μπαινω  καθε μιση ωρα και κοιταω το σκληρο δισκο και πεφτει συνεχως ο ελευθερος χωρος 100-100mb

οριστε και ενα screenshot απο disk analyzer

προφανως δεν ειναι φυσιολογικα ολα αυτα αλλα τι φταιει;

Untitled.jpg

Link to comment
Share on other sites

το εκλεισα το recovery οπως επισης εσβησα και ενα αντιγραφο των windows 8gb που ειχε κρατησει. Τωρα εχω 11/32gb ελευθερα. Αν υπαρχει και αλλος τροπος να εξοικονομησω χωρο ευπροσδεκτος

Έγινε επεξεργασία από armored
Link to comment
Share on other sites

Μειώνεις το pagefile στο 1GB - λογικά μπορεί να δεσμεύει 2-3GB και απενεργοποιείς και το hibernate (άλλα 2GB).

Τώρα είδα πιο προσεχτικά το screenshot. Θέτεις σταθερό το pagefile στο 1GB και απλά δεν τρέχεις πολλά πράγματα μαζί - δεν ανοίγεις πολλά tabs κ.τ.λ. , απενεργοιείς και το hibernate (το οποίο θα περίμενα να είναι άνω των 400MB, ίδιο με την μνήμη).

 

Η καλύτερη λύση βέβαια είναι να του προσθέσεις και δεύτερο αποθηκευτικό μέσο. Δεν ξέρω τι επιλογές σου δίνει σε αυτό.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος armored έγραψε:

πως οριζω το pagefile?

win+x -> System -> Advanced System Settings (πλαϊνή στήλη) -> καρτέλα Advanced -> Change (Virtual Memory) -> ξετικάρεις το "Automatically manage paging file size for all drives", επιλέγεις custom size, και βάζεις ότι θες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.