Jump to content



Αναβάθμιση κάρτας γύρω στα 230Ε


Recommended Posts

Case (Κουτί):

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):

Motherboard (Μητρική):

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):

RAM (Μνήμη συστήματος):

GPU (Κάρτα γραφικών):

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

κατσε ντε :) παταησα καταλαθος το post ..

erxetai edit :)>>>

καλημερα σε ολους,

εφτασε λοιπον η ωρα να αλλαξω και εγω καρτουλα γραφικων

απο παιχνιδια παιζω τυπου witcher 3, mass effect, tomb raider κλπ

υπαρχει σκεψη για αναβαθμιση σε RYZEN μετα το καλοκαιρι ομως,

ισως αλλαξω και monitor.

Επισης να μην χρειαστω καρτα σε 2 χρονια :)

κοίταζα καποια υλοποιηση RX480 8gb 

δεν ειμαι αρνητικος σε καποια μεταχειρισμενη μεεγγυση

budget γυρω στα 230€ 

το συστημα μου ειναι το παρακατω

 

Case : phanteks Enthoo proo 

PSU : coolermaster silent pro gold 800w

Motherboard : Gigabyte GA-990FXA-UD5

CPU : FX8350

RAM : 16GB @2133mhz

GPU : Sapphire 6870 1GB

Monitor/Resolution :dual monitor  dell ultrasharp  u2311hm @ 1920x1080 & Samsung 21.5 Inch Syncmaster 2243

ΟS : win 7 ultimate

ευχαριστω εκ τον προτερων

 

Έγινε επεξεργασία από Harrisxr650
Link to comment
Share on other sites

Aπ τα 250 ξεκινάνε οι 8αρες 480 οπότε θα πρέπει να ανεβεις ένα 20αρικο. Δεν βλέπω να έχεις άλλη λύση σε αυτό το ποσό έτσι κι αλλιώς. Μεταχειρισμένη έχει νοημα αν πάρεις ακόμα δυνατότερη αλλά αφενός δεν χρειάζεται για 1080p, αφετέρου ήδη ο 8350 είναι "πρόβλημα" και με την 480. Άρα; Μεγεια!

 

ΥΓ. Αν μείνεις σε 1080p θα σε πάει και πανω από δυο χρόνια η 480 εικάζω.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες οτι σκοπευεις ν αλλαξεις μονιτορ;; τι εννοεις; Σκοπευεις να ανεβεις και σε αναλυση; Αν ναι, τοτε οι καρτες που μπορεις να αγορασεις σημερα με περιπου 250 ευρω ειτε καινουριες ειτε μτχ ειναι λιγακι δυσκολο να σε βγαλουν με ανεση 2-3 χρονια στα 1440p ας πουμε. Ειδικα δε τα παιχνιδια που αναφερεις ειναι αρκετα βαρια στα 1440p ακομα και τις δυνατες και ακριβοτερες σημερινες καρτες. Βαζοντας ολα τα δεδομενα που θετεις μαζι, θεωρω σαν sweet spot μια gtx 1070 (η καποια αντιστοιχη radeon αν και οταν βγει). Ειναι ομως αρκετα πιο ακριβη ακομα και στα μτχ.

Αν σκοπευεις το gaming σου να μεινει στα 1080p τοτε μια 480 την κρινω ως τουλαχιστον επαρκη για 2-3 χρονια με καποιες υποχωρησεις στα settings του εκαστοτε παιχνιδιου. Το ιδιο και μια gtx 1060/6GB αλλα αναμεσα σ αυτες τις δυο μαλλον θα προτιμουσα rx480. 

 

Τα υπολοιπα βεβαια πρεπει να αναβαθμιστουν καποια στιγμη......

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

Aπ τα 250 ξεκινάνε οι 8αρες 480 οπότε θα πρέπει να ανεβεις ένα 20αρικο. Δεν βλέπω να έχεις άλλη λύση σε αυτό το ποσό έτσι κι αλλιώς. Μεταχειρισμένη έχει νοημα αν πάρεις ακόμα δυνατότερη αλλά αφενός δεν χρειάζεται για 1080p, αφετέρου ήδη ο 8350 είναι "πρόβλημα" και με την 480. Άρα; Μεγεια!

 

ΥΓ. Αν μείνεις σε 1080p θα σε πάει και πανω από δυο χρόνια η 480 εικάζω.

ευχαριστω.

στο θεμα του κοστους οκ μπορει να υπαρξει ελαστικοτητα προς τα πανω αλλα βαρια μεχρι 280€ και ισως αν ανεβω σε αυτο το price range να κοιταξω για μεταχειρισμενη.

 υπαρχει αλλη λυση εκτος απο 480 που να με βγαλει σε 1080, εαν δεν αλλαξω και οθονη, για τα επομενα 3-4 χρονια?

 

Link to comment
Share on other sites

Στο μπάτζετ σου, όχι. Η 1060 6 GB είναι μεν καλύτερη αλλά οχι τόσο ώστε να κρατήσει παραπάνω μελλοντικά, αν λάβεις υπόψη ότι οι amd κάρτες διορθώνονται με τον χρόνο λόγω drivers. Οι 1070 και 1080 είναι άλλη κατηγορία τόσο σε επιδόσεις όσο και σε τιμή ΑΛΛΑ με το υπάρχον σύστημα -και ανάλογα το παιχνίδι βέβαια- δεν θα τις εκμεταλλευτείς. Oύτε την 480 μπορεί να οδηγήσει ο 8350 βέβαια, αλλά εκεί το πρόβλημα θα είναι σίγουρα μικρότερο. Προσωπικά θα πήγαινα είτε σε 1060 GB καινούρια είτε σε 1070 μεταχειρισμένη αλλά σίγουρα όχι με αυτόν τον επεξεργαστή.

 

ΥΓ. Είχα κι εγώ 6870 ένα φεγγάρι. Πολύ τίμια κάρτα για τα λεφτά της.

ΥΓ. 2 Το μόνιτορ που έχεις είναι μεν παλιό αλλά σταθερή αξία. Άλλαξέ το μόνο για κάτι εμφανώς καλύτερο και αντίστοιχης ποιότητας.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Εχω αφησει εδω και καποιο καιρο την αγορα των μτχ οποτε δεν ξερω ακριβως τι παιζει απο τιμες. Εως και τα 280 ομως δεν νομιζω πως μπορεις να βρεις κατι που να αξιζει να κανεις την υπερβαση. Στα 280 ευρω το δυνατοτερο που μπορεις να παρεις στα μτχ λογικα ειναι καμια gtx 980 αλλα δε νομιζω οτι αξιζει να θυσιασεις την καινουργιλα, την φρεσκια εγγυηση και το 2016 ετος κυκλοφοριας για το 2014, για την μεταξυ τους διαφορα. 980ti/Gtx 1070 πρεπει να παιζουν απο 330 εως 430 ευρω (αναλογως υλοποιησης, εγγυησης, παρελκομενων,πωλητη) ενω οι gtx 1080 λογικα θα ξρκινανε απο τα 480 περιπου. Οποτε ολα ειναι πιο ακριβα, αλλα και μη ρκμεταλλευσιμα απο το υπαρχον συστημα σου. 

 

Παρε την 480 που θα βρεις πιο οικονομικα και τα υπολοιπα κρατησε τα καβατζα για μελλοντικη αναβαθμιση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τοτε μαλλον δεν θα αλλαξω μονιτορ μιας και ακομα το ευχαριστιέμαι σε 1080p (νταξ δεν ειμαι και κανας enthusiast).

θα κοιταξω να τα ριξω πρωτα σε cpu, mobo & ram upgrade μετα το καλοκαιρι,

οποτε τσιμπαω μια 480 8gb  ( την οποια θα εκμεταλευτω στο 100% αφου κανω αναβαθμιση τα υπολοιπα).

ποια υλοποιηση ομως?

πριν 19 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

ΥΓ. Είχα κι εγώ 6870 ένα φεγγάρι. Πολύ τίμια κάρτα για τα λεφτά της.

εξαιρετικά τιμια θα ελεγα την ευχαριστηθηκα οσο καμια αλλη ( για τα δικα μου δεδομενα παντα).

πριν 20 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

ΥΓ. 2 Το μόνιτορ που έχεις είναι μεν παλιό αλλά σταθερή αξία. Άλλαξέ το μόνο για κάτι εμφανώς καλύτερο και αντίστοιχης ποιότητας.

για τα χρονακια του και για daw μαι χαρα κραταει, αλλα μαλλον θα παει για αλλαγη 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

ποια υλοποιηση ομως?

XFX gtr ή MSI κατα τη γνωμη μου.  H MSI βλεπω ξεφευγει αδικαιολογητα σε τιμη , ενω η υλοποιηση της ονοματι "Αερο" δε ξερω τι σοι ειναι(απο Ελλαδα παντα). Η XFX ειναι ακριβως στα ορια που θετεις

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω θυμηθηκα και την 390Χ. Για τσεκαρε κι αυτην στα μτχ! Λογικα θα βρεις καποια στα 230-250. Καλη περιπτωση. Επιδοσεις κοντα στης gtx 980 αλλα υποτιμηθηκε λιγο γρηγοροτερα λογω του ομοσταβλου polaris

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

XFX gtr ή MSI κατα τη γνωμη μου.  H MSI βλεπω ξεφευγει αδικαιολογητα σε τιμη , ενω η υλοποιηση της ονοματι "Αερο" δε ξερω τι σοι ειναι(απο Ελλαδα παντα). Η XFX ειναι ακριβως στα ορια που θετεις

 

Aero θα λενε απο δω και μπρος τις καρτες που "υποτιθεται" φτιαχνουν για να μπαινουν σε SFF συστηματα κλπ κλπ κλπ 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κυτάς με τα λεφτά που δίνεις να πουλήσεις τον επεξεργαστή/μητρική/μνήμες, να βάλεις και κάποια διαφορά και να πας σε νέα πλατφόρμα;

Ό,τι κάρτα και να βάλεις δε θα μπορείς να την απολαύσεις στο έπακρο, ανάλογα φυσικά το παιχνίδι.

 

Και από το καλοκαιράκι και μετά, θα έχουν πέσει οι τιμές των 1060/480, θα έχει βγάλει η amd τα rebrands της, θα πλησιάζει η νέα σειρά της nV, θα πέσουν και οι τιμές στα μεταχειρισμένα και των 2...

Γενικά θα σου έρθει η αναβάθμιση της κάρτας πιο φτηνά, ή θα μπορείς να πάρεις καλύτερη. Και θα μπορέσεις να τη χαρείς όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαφωνω. Πλατφορμα τωρα ΟΧΙ. Ειναι no go για μενα. Να παει να παρει τωρα τι; RYzen και να περιμενει να στρωσουν ολα οσα ξερουμε; Η 4c/8t δυνατο σημερα αλλα ποιος ξερει αυριο;

Πλατφορμα τωρα καλο ειναι να μην αλλαξει κανεις για την δικη μου ταπεινη αποψη. Υπαρχουν μεγαλοι αστερισκοι σχεδον σε ολες τις επιλογες. 

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμιση θα γινει σιγουρα. Απλα θα περιμενω πρωτα να τρεξει η καινουργια πλατφορμα λιγο καιρο να δουμε και τι κουσουρια θα υπαρχουν προς επιλυση κτλ. 

Σιγουρα θα χασω κανα 50αρι ισως και παραπανω απο την πωληση των ηδη υπαρχοντων αλλα better safe than sorry. Ασε που χρηματα για ολα σε τοσο συντομο διαστημα λιγο δυσκολο να παιξουν. Εξου και δεν θελω να παω και σε nvidia...λογο υψηλου κοσρους

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

Αναβαθμιση θα γινει σιγουρα. Απλα θα περιμενω πρωτα να τρεξει η καινουργια πλατφορμα λιγο καιρο να δουμε και τι κουσουρια θα υπαρχουν προς επιλυση κτλ. 

Σιγουρα θα χασω κανα 50αρι ισως και παραπανω απο την πωληση των ηδη υπαρχοντων αλλα better safe than sorry. Ασε που χρηματα για ολα σε τοσο συντομο διαστημα λιγο δυσκολο να παιξουν. Εξου και δεν θελω να παω και σε nvidia...λογο υψηλου κοσρους

 

 

Δεν φεύγουν πάνω από 300 cpu-mobo-ram-gpu. Και θέλεις τουλάχιστον άλλα 120 δλδ σύνολο 420 για να πας σε cpu-mobo-μνήμες (200+100+120). Τα δικά σου τα βλέπω να φεύγουν 3Χ80 + 50.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

παιδια ευχαριστω για την βοηθεια :) ,

για ποια υλοποιηση να κοιταξω?

Asus Strix - XFX - MSI ή Sapphire ?

Αυτή , φαινεται μια καλη επιλογη (284 στο σκρουτζ). Αν βρισκεις και MSI στα ιδια χρηματα που διαθετεις, ισως να ηταν επισης μια καλη επιλογη. Αλλα την βλεπω πιο πανω.

Ή αν πας για nVidia , παλι την MSI (δε βγαζει η XFX για nvidia ). Παιζει λιγο πανω απο τα 300 η GTX1060 6GB της MSI.  

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αυτή , φαινεται μια καλη επιλογη (284 στο σκρουτζ). Αν βρισκεις και MSI στα ιδια χρηματα που διαθετεις, ισως να ηταν επισης μια καλη επιλογη. Αλλα την βλεπω πιο πανω.

Ή αν πας για nVidia , παλι την MSI (δε βγαζει η XFX για nvidia ). Παιζει λιγο πανω απο τα 300 η GTX1060 6GB της MSI.  

 

μεχρι στιγμης και εγω για  XFX (GTR ή black) ή MSI κοιταζα απο αυτα που διαβαζω, RX480 παντα,

ισχυουν τα 3+2 χρονια εγγυηση απο τον κατασκευαστη που διαβαζω σε διαδορα site για την XFX?

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.