Jump to content



Πρόβλημα με GTX 970 μετά από αναβάθμιση σε windows 10 creators 64bit


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά!

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα γράφω στο ήδη υπάρχον για την GTX 970.

Εδω και μερικές μέρες μετά απο αναβάθμιση σε windows 10 creators 64bit, όταν ανοίγω τον υπολογιστή αφού εχει φορτώσει το bios, ακριβώς μετά πριν μπεί στα windows κάνει κάποια σπασίματα στην οθόνη και μαυρίζει εντελώς. Για να διορθωθεί πρέπει να κάνω restart τον υπολογιστή. 

Να αναφέρω πως ολο αυτό δεν γίνετε συνέχεια. Πχ σήμερα μου το ξαναέκανε μετά απο περίπου 3-4 μέρες.. το διάστημα ποικίλει

 

Μέσω του device manager βλέπει τον driver κανονικά και δεν εμφανίζει κάποια ειδοποίηση. Στο site της nvidia βλέπω υπάρχει κανονικά συμβατότητα για windows 10.

Η οθόνη συνδέεται μέσω dsiplayport

Να αναφέρω πως αφού bootάρει κανόνικα, μετά κατα τη χρήση του υπολογιστή δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 

 

Που μπορεί να οφείλεται; Το κάνει σε κάποιον άλλο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 19/04/2017 at 10:33 AM, chrkon said:

Μου το έχει κάνει και μένα , αυτό που έκανα ήταν να απενεργοποιήσω το fast boot από το bios και από το control panel των windows. Μέχρι στιγμής δε μου το έχει ξανακάνει...

Απενεργοποίησα το fast boot μέσα απο τα windows και απο το bios. Θα δω αν το ξανακάνει και ενημερώνω ανάλογα

 

On 19/04/2017 at 10:38 AM, giorgos2187 said:

Δοκιμασες να απεγκαταστησεις drivers και να τους ξαναπερασεις;

Ακόμη και clean install δοκίμασα μήπως διορθωθεί αλλα δεν..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

Δοκιμασες να τους απεγκαταστησεις και με το ddu? Το gaming mode ειναι ανοιχτο η κλειστο;

Όχι, μέσω του ddu δεν δοκίμασα. Αλλα και μετά απο clean install συνέχιζε να το κάνει. Τώρα που το είπες παρατήρησα πως το game mode ήταν ενεργοποιημένο και το έκλεισα

Λες να οφείλεται εκει αυτό που κάνει;

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε καθολου η συμπεριφορα κλεινοντας το gaming mode η οχι? Εγω παντως για καλο και για κακο θα εκανα και μια φορα τη διαδικασια επανεγκαταστασης των drivers με ddu!

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, giorgos2187 said:

Αλλαξε καθολου η συμπεριφορα κλεινοντας το gaming mode η οχι? Εγω παντως για καλο και για κακο θα εκανα και μια φορα τη διαδικασια επανεγκαταστασης των drivers με ddu!

Απο όταν απενεργοποίησα το fast boot και το game mode, δε μου το ξανάκανε. Θέλω να πιστεύω ό,τι κάποιο απο αυτό το δημιουργούσε. Αν μου το ξανα παρουσιάσει θα κάνω επανεγκατάσταση τους drivers με το ddu. Εσυ το game mode το εχεις μόνιμα κλειστο;

Έγινε επεξεργασία από hwpel
Link to comment
Share on other sites

Οχι ενεργοποιημενο το εχω. Εγω μαζι με το creators update περασα και τους τελευταιους drivers γιατι δεν τους ειχα βαλει. Με ddu παντΑ... Δεν αντιμετωπισα κανενα θεμα ομως!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος virus777 έγραψε:

Εβγαλα  και  το  fast  Boot  απο  windows  και  έκανα  επανεγκατάσταση  δείχνει  ότι  στρωνει  ...κάτι  όμως  δε  μου  αρ'εσει  στους  981.98  ...

ακουω  γνώμες ///

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο ημέρες δοκιμών και ψαξίματος, κατέληξα στο συμπέρασμα ό,τι το πρόβλημα το δημιουργούσε το fast boot. Απενεργοποιώντας το μέσα απο τα windows και το bios φαίνεται ό,τι έστρωσε. (Και μετά την αναβάθμιση σε 381.89)

 

Πάντως δεν νομίζω ό,τι υπάρχει λόγος να είναι ανοιχτό το fast boot. Μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει (όπως αυτό) και δεν κερδίζουμε κάτι

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος hwpel έγραψε:

Μετά απο ημέρες δοκιμών και ψαξίματος, κατέληξα στο συμπέρασμα ό,τι το πρόβλημα το δημιουργούσε το fast boot. Απενεργοποιώντας το μέσα απο τα windows και το bios φαίνεται ό,τι έστρωσε. (Και μετά την αναβάθμιση σε 381.89)

 

Πάντως δεν νομίζω ό,τι υπάρχει λόγος να είναι ανοιχτό το fast boot. Μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει (όπως αυτό) και δεν κερδίζουμε κάτι

Καλημέρα  και  καλό  μήνα .....φίλοι  Λαμπίτες  ....

 

Μιας  και  αναφέρθηκε   ,  αλήθεια  τι  κάνει  αυτό  το  fast boot

 

Απενεργοποιώντας το μέσα απο τα windows και το bios φαίνεται ό,τι έστρωσε. (Και μετά την αναβάθμιση σε 381.89)

 

Και  εμένα  έτσι  δείχνει , ότι  έστρωσε ...παρόλο  που   δεν  πήραξα  το  BIOS 

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα!

 

Το fast boot αυτό που κάνει είναι να αποθηκεύει διάφορες λειτουργίες των windows σε ενα αρχείο (kernel, διάφορους drivers κλπ) έτσι ώστε όταν τον ξανα ανοίξεις, να μην τα φορτώνει ολα απο την αρχή αλλα να τα παίρνει έτοιμα και να σε βάζει κατευθείαν μέσα στο λειτουργικό. Ουσιαστικά σου γλιτώνει λίγο περισσότερο χρόνο στο boot των windows

 

Δες και εδω πέρα https://www.howtogeek.com/243901/the-pros-and-cons-of-windows-10s-fast-startup-mode/

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος hwpel έγραψε:

Καλό μήνα!

 

Το fast boot αυτό που κάνει είναι να αποθηκεύει διάφορες λειτουργίες των windows σε ενα αρχείο (kernel, διάφορους drivers κλπ) έτσι ώστε όταν τον ξανα ανοίξεις, να μην τα φορτώνει ολα απο την αρχή αλλα να τα παίρνει έτοιμα και να σε βάζει κατευθείαν μέσα στο λειτουργικό. Ουσιαστικά σου γλιτώνει λίγο περισσότερο χρόνο στο boot των windows

 

Δες και εδω πέρα https://www.howtogeek.com/243901/the-pros-and-cons-of-windows-10s-fast-startup-mode/

Πάντως  εγώ  με  Boot  από  τον  Μ2  δεν  πήρα  χαμπάρι  τίποτε  .......μη  τρελαθούμε  τώρα  και  με  τα  δέκατα  του  δευτερολέπτου  !!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.