Jump to content



θεμα συμβατοτητας SLI σε mobo AMD


Recommended Posts

καλησπερα παιδια τα φωτα σας
εχω την μοβο 970Α- ud3p και εχω μια gtx-760. θελω να αγορασω αλλη μια ιδια και να τις κανω SLI αλλα η μοβο δεχεται μονο crossfire. 
Mπορει να γινει το sli η οχι?

http://www.e-shop.gr/mitriki-gigabyte-ga-970a-ud3p-retail-p-PER.526958 μοβο

http://www.e-shop.gr/asus-gtx760-dc2oc-2gd5-2gb-ddr5-pci-e-retail-p-PER.513627 gpu

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως αν δεν είναι SLI ready η mobo δεν μπορεί να γίνει η σύνδεση. Ίσως αν ψάξεις υπάρχει πιθανότητα να βρεις unofficial bios για να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου, πράγμα το οποίο δεν θα πρότεινα σε καμία περίπτωση. Επίσης κάποτε υπήρχε ένα software για αυτή τη δουλειά, το HyperSLI, το οποίο νομίζω πλέον δεν έχει υποστήριξη για πιο σύγχρονες mobos όπως η δική σου.

Για το θέμα του SLI γενικότερα, έχω να σου πω ότι καλύτερα να να έχεις μία δυνατή gpu παρά 2 πιο αδύναμες σε CFX ή SLI. Θα σου πρότεινα να πουλήσεις την 760 και με τα λεφτά που θα πάρει,ς συν τα λεφτά που θα έδινες για μια μεταχ. 760, συν κάτι ψιλά πάρε μια RX480/580 ή GTX 1060, αναλόγως πόσο ψηλά μπορείς να φτάσεις σε budget.

Link to comment
Share on other sites

δεν με νοιαζει να αλλαξω την καρτα διοτι παιζω οτι θελω απροβληματιστα, απλα ηθελα να το κανω για να γινει λιγο πιο future proof το συστημα.
Ισχυει οτι δεν ειναι SLI ready απλα επειδη δεν γνωριζω ηθελα να ρωτησω!
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.