Jump to content



Wireless headphones


Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος, ψάχνομαι για ασύρματα headphones, για χρήση κυρίως με τον υπολογιστή και ίσως λίγο τηλεόραση.

Αρχικά πήγαινα για ασύρματο usb headset, μήπως τη βγάλω και πιο φτηνά, αλλά τελικά αποφάσισα ότι θέλω καλύτερο ήχο και ότι δεν μου είναι απαραίτητο το μικρόφωνο.

Το budget είναι γύρω στα 200€ πάνω κάτω, και ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά.

 

Το μάτι μου έπεσε κάποια στιγμή και στα ακουστικά με bluetooth, όπως αυτά:

https://www.skroutz.gr/s/11547441/Sennheiser-HD-4-50-BTNC.html

Με το σκεπτικό οτί ίσως τα συνδύαζα και με κάνα ταξίδι, για σύνδεση και με smartphone ή tablet.

Όμως, από ότι κατάλαβα διαβάζοντας αρκετά review τον τελευταίο καιρό, τα bluetooth χάνουν ποιότητα λόγω σύνδεσης, και έχουν πιο περιορισμένη ακτίνα λειτουργίας συν το γεγονός οτί είναι πιο ευάλωτα σε αποσυνδέσεις/παρεμβολές.

 

Το πιο σημαντικό στην αγορά ακουστικών λένε οτί είναι να καθορίσεις τις ανάγκες σου. Έτσι:

- Η χρήση θα είναι για μουσική, σειρές/ταινίες και gaming.

- Over ear, αφού εν τέλει δεν με ενδιαφέρει η φορητότητα και θέλω το καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα.

- Να είναι οπωσδήποτε ασύρματα (ναι, είμαι ψώνιο και δε θέλω καλώδια) και η μπαταρία τους να κρατάει αρκετά.

- Στα συν θα προσμετρηθεί να έχουν removable μπαταρίες, έτσι ώστε το τέλος του lifespan της μπαταρίας να μη σημαίνει και το τέλος της ζωής των ακουστικών, ή ένα σκασμό λεφτά στο service.

- ANC παρόλο που είναι ενδιαφέρουσα τεχνολογία, δε βλέπω πως θα μπορέσει να με βοηθήσει στο σπίτι μου το βράδυ.

- Να είναι κλειστού τύπου, pantofla-proof δηλαδή :p

- Οτιδήποτε που να έχει και surround mode θα ήταν ενδιαφέρον, για τις ταινίες κυρίως. Αρκεί να μπορεί να απενεργοποιηθεί.

- Να είναι άνετα στο κεφάλι, και να μην κουράζουν μετά από πολύωρη χρήση.

 

Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω, έχω ξεχωρίσει προς το παρών τα εξής ως τα επικρατέστερα:

https://www.skroutz.gr/s/2166763/Sony-MDR-DS6500.html

https://www.skroutz.gr/s/6729649/Sennheiser-RS-175.html

 

Οποιεσδήποτε γνώμες, απόψεις ή συμβουλές ευπρόσδεκτες, και θα εκτιμηθούν δεόντως.

Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα εμφανισης τι ακριβως σ ενδιαφερει; Αν ειναι πολυ καγκουρια απορριπτονται; Αν οχι, κοιταξε και τα g933 της logitech που νομιζω κανουν ολα οσα θες αλλα απο θεμα εμφανισης ειναι λιγακι... καπως...πως να το πω.... Ασχημα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με περίπου 4 ευρώ σου μετατρέπω ό,τι super duper ακουστικά θέλεις σε ασύρματα (bluetooth)!

 

http://www.ebay.co.uk/itm/252782063602?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

EDIT: το χρησιμοποιώ ήδη κυρίως στα SENNHEISER 429s και δουλευεί άψογα για να βλέπω τηλεόραση χωρίς να με ακούνε και χωρίς να χρειάζεται να έχω καλώδιο μέχρι την tv! απλά το καρφί από τα ακουστικά κουμπώνει στο κουτάκι and that's it!

Έγινε επεξεργασία από Anthemius
διευκρινήσεις, διορθώσεις
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Staxtis έγραψε:

Σε 200+ είσαι σίγουρος οτι δεν θέλεις να βάλεις την άκρη το "ασ'υρματα" εφόσον δεν υα τα δουλευεις με mobile-tablet κλπ ωστε να κερδίσεις ποιότητα?
 

Από ότι είδα σε διάφορα ρηβιού, τα συγκεκριμένα δεν έχουν να ζηλέψουν και πολλά πράγματα από τα ενσύρματα του είδους.

Επίσης θέλω μεταξύ άλλων, στο τέλος της μέρας να μπορώ να αράξω στον καναπέ ή στο κρεββάτι χωρίς να μπερδεύεται μπροστά μου το γ@#%$^$ο καλώδιο ;)

 

πριν 12 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Απο θεμα εμφανισης τι ακριβως σ ενδιαφερει; Αν ειναι πολυ καγκουρια απορριπτονται; Αν οχι, κοιταξε και τα g933 της logitech που νομιζω κανουν ολα οσα θες αλλα απο θεμα εμφανισης ειναι λιγακι... καπως...πως να το πω.... Ασχημα!!!

Μπα, η εμφάνιση είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει...

Καλά θα ήτανε, θα μου έμενε και ένα 50άρικο στην τσέπη, ενώ αν έπαιρνα τα void που σκεφτόμουν αρχικά θα εξοικονομούσα κάνα κατοστάρικο,

αλλά δυστηχώς θα έκανα μεγάλη έκπτωση στο θέμα της ποιότητας του ήχου.

Λέω αυτή τη φορά, επειδή μου αρέσει να απολαμβάνω τη μουσική, να μην συμβιβαστώ.

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος Anthemius έγραψε:

Με περίπου 4 ευρώ σου μετατρέπω ό,τι super duper ακουστικά θέλεις σε ασύρματα (bluetooth)!

 

Wireless Bluetooth4.1 3.5mm AUX Audio Music Stereo Home Car Receiver Mic Phone | eBay

 

Εμ, αυτό είναι το θέμα: Θέλω να αποφύγω το bluetooth, γιατί χάνω σε ποιότητα και σε ακτίνα λειτουργίας, και βγάζω απέξω τις αποσυνδέσεις.

Αυτά που κυτάζω δουλεύουν με RF.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.