Jump to content


7970 stable OC , Idle artifacts


Recommended Posts

Στο θεμα,εχω την καρτα καιρο αλλα δεν ειχα κλοκαρει μεχρι τωρα.

Περιμενω να παρω το vive μεσα στις επομενες ημερες,και ειπα μεχρι να αλλαξω καρτα να δοκιμασω να της δωσω λιγο παραπανω δύναμη.

Παω με τον κλασικο τροπο 20 mhz την φορα,αλλα απο το πρωτο τικ μου βγαζει artifacts,κατευθειαν!!

Μου φανηκε περιεργο,οποτε απλως καρφωσα τερμα το overdrive,και ετρεξα heaven για μιση ωρα,κανενα θεμα,μια χαρα θερμοκρασιες και καθολου artifacts.

Με το που κλεινω το benchmark artifacts παντού!!

Εψαξα στο google αλλα δεν βρηκα καποια λυση εκτος του να ανεβασω τα idle clocks.

Link to comment
Share on other sites

Μεσα απο το radeon crimson πηγα τερμα δεξια τους slider για core,memory και power control.

Απο οσο εψαξα δεν βρηκα τροπο να αλλαξω τα idle clock στο crimson,λεω να δοκιμασω ανα παιχνιδι αντι για καθολικες,αλλα θα πρεπει καθε φορα που κανω εγκατασταση κατι ν το αλλαζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρισκω.Capture.thumb.PNG.a0038473f1834b897cf72781a58885aa.PNG

 

 

EDIT,κατέβασα το afterburner τελικα,και εβαλα την επιλογη,αλλα και παλι κανει το ιδιο.

Παρατηρησα οτι οταν κανω overclock τα ρολογια πεφτουν στο 300/150,ενω αλλιως το idle ειναι 500/1300,γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα artifacts , στο κάνει μόνο όταν έχεις κλοκάρει την κάρτα ?

ή και σε default κατάσταση ?

 

Παλιό (πρίν τη σειρά crimson) επίσημο driver , έχεις δοκιμάσει ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οταν κλοκαρω τα idle πεφτουν απο 500/1375 σε 300/150,γιαυτο εχω artifacts.

Ειτε το κανω με το crimson,ειτε με το trixx η το afterburner.

Τωρα που εβαλα το afterburner με απενεργοποιημενο το powerplay,δεν ριχνει τα ρολογια και δεν εχω artifacts,αλλα δεν μπορω να τοχω 24/7 ετσι οποτε θα το ενεργοποιω μονο οταν παιζω.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.