Jump to content



Εξωτερικος σκληρως wd element προβλημα


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους

Ζηταω την βοηθεια σας γιατι δεν το κατεχω το αθλημα..

Η ιστορια εχει ως εξης αγορασα εναν εξωτερικο σκληρω wd element 2tb usb3.0 για να τον χρισιμοποιησο στο ps4 ως επιπλεων χορο επειτα απο το τελευταιο update 4.5 τις sony

ξεπακεταρω συνδεο τον εξωτερικο στο ps4 περιμενω και πολη απλα δεν τον αναγνωριζη επομενω σταδιο βαζω τον σκληρο στο laptop τον αναγνωριζη κανωνικα,κανο διαμορφοση δισκου σε exfat (αυτη την μορφη αρχειον ζηταει η sony για συμβατοτητα)

και αφου ολοκληρωθη η διαδικασια τον ξανασινδεο στο ps4 αλλα και παλι τιποτα και απο εδω και περα ξεκιναει ο γολγοθας προσπαθω να κανω τον δισκο σε μορφη ntfs αλλα τιποτα διακοπτετεη διαδικασια απο μονη της στην συνεχεια κατεβαζω το διαγνοστικο προγραμα της  wd απο την επισημη σελιδα τους κανο διαγνωση του δισκου μου ενφανιζη καποιο προβλημα αρχιου και διακοπτη την διαδικασια , το laptop πλεων δεν αναγνωριζη τον δισκο και τον βλεπει μονο οταν θα μπω σαν διαχειριστης,βαιβαια οταν μπαινω σαν διαχειριστης και παω να κανω διαμορφοση τομου σε ntfs η διαμορφοση δεν τελειωνη ποτε και ο δισκος στην επανω μπαρα λεει οτι εχει συστημα αρχειων raw οτι ειναι σε καλη κατασταση (πρωτευων διαμερισμα) την χωριτικοτητα του και οτι δεν εχει ανοχει σφαλματων βαιβαια αν απο την διαχειριση δισκον μπω στιες ιδιοτητες του δισκου μου λεει οτι ο χορος του ειναι 0gb

σημειωση ο δισκος δεν εχει δουλεψη ποτε..το καλοδιο ειναι οκ..η θυρα usb του ps4 ειναι οκ..

χιλια σηγνωμη για την ποληγογια εχει παρομειες συζητησης στο φορουμ απλο ανοιξα το θεμα γιατι οπως ειπα δεν το κατεχω το αθλημα

ευχαρηστω εκ τον προτερων για την βοηθεια..

 

Link to comment
Share on other sites

Αφου συνδεσεις τον δισκο στο λαπτοπ, ανοιξε command prompt (Με admin right) και γραψε:

diskpart <ENTER>
list disk  <ENTER>

θα σου βγαλει μια λιστα με τους δισκους. Θα καταλαβεις ποιος ειναι ο 2ΤΒ απο το μεγεθος.

Πατας :
select disk  χ <ENTER>   (οπου χ ο αριθμος του)

clean  <ENTER>

 

 

Αυτο θα καθαρισει ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο τον δισκο. Μετα ανοιγεις το Computer Management, επιλεγεις απο αριστερα Disk Management

Πατας δεξι κλικ στον αδειο δισκο, format (exfat) και δοκιμαζεις

Link to comment
Share on other sites

εκανα επανεκινηση μπηκα στα bios δεν βρηκα κατι.εκανα μια επιδιορθωση κατα την εκινηση και τωρα ο δισκος εμφανιζετε κανονικα στον υπολογιστη μου.

εκανα και την διαδικασια που αναγραφης παραπανο και τωρα ειμαι σε αυτο το σταδιο απλα χαθηκα παλη τη ειναι ολα αυτα???

WP_20170505_14_30_54_Pro.jpg

Έγινε επεξεργασία από dimtsiolis
Link to comment
Share on other sites

http://support.wdc.com/knowledgebase/answer.aspx?h=p1&ID=291&lang=en&p=306 Οδηγίες για format σε exFAT ή FAT32 για κάθε λειτουργικό. Αυτές ακολούθησες?

 

https://support.wdc.com/knowledgebase/answer.aspx?ID=940  Για να δεις αν έχει πρόβλημα ή όχι.

 

Παράθεση

If any of the tests fail, including the Quick Test, replacement of the drive may be necessary.

Πρέπει να τρέξεις όλα τα tests ακόμα και το Extended.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

exfat εκανα με τον κλασικο τροπο δεξι κλικ πανο στον σκληρο διαμορφοση και στην συνεχεια exfat

με αυτο το προγραμμα μου βγαζει μηνημα οτι καποιο αρχειο εχει προβλημα και σταματαει την διαδικασια..

δεν μπορεσα να καταλαβω μεσα απο την σελιδα της  wd πως θα κανω τον δισκο exfat

 

Link to comment
Share on other sites

πριν μου στειλεις την την διευθηνση και εφοσων ο υπολογηστης αναγνωριζε τον δισκο τον εκανα exfat με τον τροπο που ανεφερα παραπανω.τωρα οταν μπενω στης ιδιοτητες του δισκου μου λεει οτι ειναι exfat και μου διχνει και τον ελευθερο χορο του .τα ιδιαστειχεια λεει και οταν μπαινω σαν διαχηρηστης,λετε να τσεκαρω τον δισκο παλι με το προγραμμα της wd ??

η πρεπει να κανω τιποτε αλλο??

 

WP_20170505_16_03_42_Pro.jpg

WP_20170505_16_03_03_Pro.jpg

WP_20170505_16_02_39_Pro.jpg

Έγινε επεξεργασία από dimtsiolis
Link to comment
Share on other sites

κανοντας διαγνωση με το προγραμμα της wd παρατηρησα οτι στον δισκο γραφη smart status not available

εκτος απο αυτο ο χρονος που θελει για να ολοκληρωθη ειναι απιστευτα μεγαλος1993046:09:30 και εχει κωληση σε αυτο το αρχειο πανω απο 15 λεπτα  (current sector 1999103)

WP_20170505_17_45_36_Pro.jpg

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε. Αν κάνει fail τον πας πίσω απο εκεί που τον αγόρασες.

 

https://support.wdc.com/knowledgebase/answer.aspx?ID=940

 

Παράθεση

If any of the tests fail, including the Quick Test, replacement of the drive may be necessary. Please see Answer ID 8: How can I replace a product under warranty? for help creating a Return Merchandise Authorization (RMA).

 

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι δεν κρατησα την αποδειξη αγορας.(η βλακεια σε ολο της το μεγαλειο της) και οταν επικοινωνησα με το καταστημα μου ειπαν οτι χωρις την αποδειξη δεν το δεχονται για ελενχο.(εν μερη εχουν δικιο)σκεφτομουν μηπως υπαρχη καποιος τροπος να ξαναπερασω τα προεγκατεστημενα προγραμματα του δισκου και αν αυτη η διαδικασια θα μπορουσε να τον σωση αλλα δεν ξερω αν μπορει να γινει κατι τετοιο και βεβαια το πως θα γινει..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.