Jump to content



Ερώτηση για τα chip μνήμης (TCCD, UTT κ.λπ.)!


nickstamat

Recommended Posts

Ρε παιδιά, μπορεί να μου πει κάποιος ποια είναι τα "είδη" chip μνήμης (TCCD, UTT κ.λπ.) και ποιες είναι οι διαφορές τους; (άντε γιατί δεν βγάζω άκρη ούτε με αναζήτηση στο Google!)

Συγκεκριμένα, θα ήθελα να μάθω:

1) Ποια είναι τα "είδη";

2) Τι δυνατότητες έχουν στο overclocking και μέχρι πόσα volt πάνε;

3) Ποιο θα ήταν κατάλληλο για τη μητρική μου (δείτε υπογραφή) που δίνει VDIMM μέχρι 2.8-2.9V και FSB πάει 270 ΜΑΧ; (θέλω να τρέχει 1:1 και όχι 3:2 που είναι τώρα!)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας. Είμαι άσχετος από αυτά και θέλω να πετάξω αυτές τις άχρηστες Kingston Value :mad: που έχω...

Link to comment
Share on other sites

και εγώ είχα απ' τη πρώτη στιγμή αυτή την απορία!!!!! για να δούμε απαντήσεις....

επίσης τι είναι οι bh-5 bh-6???

αυτές που είναι πάνω από 3200 είναι ddr2???/ ή θέλουν ειδική mobo??

Link to comment
Share on other sites

Για το 1)δες αυτό από το thread για o/c μνημών Για το 2 δεν παίζουν μόνο οι μνήμες ρόλο και για το 3 όχι utt που θέλουν πολύ ρεύμα tccd θα έλεγα εγώ αν και δε ξέρω κατα πόσο συνεργάζονται καλά με το mobo σου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ar@besqu.e [Χθες, στις 23:36]

και εγώ είχα απ' τη πρώτη στιγμή αυτή την απορία!!!!! για να δούμε απαντήσεις....

επίσης τι είναι οι bh-5 bh-6???

αυτές που είναι πάνω από 3200 είναι ddr2???/ ή θέλουν ειδική mobo??

Ξέρω κάτι λίγα από αυτά...

Οι BH-5/6 και αυτά chipάκια (Winbond). Πάνω από PC3200 (400 MHz) δεν είναι απαραίτητα DDR2. DDR υπάρχει, αν δεν κάνω λάθος, μέχρι PC4800 (600 MHz) από την OCZ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kender [Σήμερα, στις 15:19]

Κάτω από κάθε εικόνα αναφέρει τι είδους ειναι

Πχ Winbond-BH6(221DD) αυτό είναι BH-6 (προφανώς άλλωστε...)

Ε τότε μάλλον εγώ δεν βλέπω καλά...

Ρε συ kender, μόνο στις Samsung, Hynix και Winbond τα λέει αυτά ξεκάθαρα. Στις υπόλοιπες λέει μόνο τον κωδικό.

Αυτό που ψάχνω είναι: ΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ TCCD, UTT, BH-5/6 κ.λπ.;

Link to comment
Share on other sites

TCCD είναι μόνο SAMSUNG. To TCCD θα το δεις στο τέλος του κωδικού. Οι περισσότερες που κυκλοφορούν είναι TCCC οπότε μπορείς να δεις τι να ψάξεις

BH-5/6 είναι μόνο Winbond (ασχέτως αν μερικές εταιρείες μετονομάζουν τα τσιπάκια και βάζουν το δικό τους όνομα). Τελειώνουν αντίστοιχα σε ΒΗ-5 ή ΒΗ-6

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Χθες, στις 22:51]

UTT είναι αυτές που to part no. τους τελειώνει σε AA4T

Α γεια σου ρε FrOsT !!! Αυτό ψάχνω τόσες μέρες. Πρέπει να έχει κάποια συγκεκριμένη μορφή ο κωδικός για να βρω τι είδος είναι; Ή όλα τα chips γράφουν επάνω TCCD, BH-5 κ.λπ. και δεν χρειάζεται να δω σε τι τελειώνει ο κωδικός;

Link to comment
Share on other sites

Ψψψτ παληκαρια, τα τσιπακια θα φραφουνε πανω ενα πραγμα το οποιο θα προσεχετε το τελευταιο νουμερο (που εχω μαρκαρει να ειναι "4") Αυτο μαλλον ειναι διακριτικο της winbond.

post-1498-1416071804,3395_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 13:54]

Μια ερωτηση καλυτερο ειναι περισσοτερο fsb χαμηλοτερα timings ή το αντιθετο?

Νομίζω ότι είναι εύκολο να καταλάβει κανείς ότι όσο μεγαλύτερη είναι η συχνότητα και όσο μικρότερες είναι οι καθυστερήσεις (latencies / timings), τόσο πιο γρήγορη είναι μια μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη...

Τι ακριβώς είναι αυτό το "Brainpower PCB" που είδα πολλές φορές σε μια αναζήτηση για TCCD στο Google; Λένε ότι ο συνδυασμός TCCD με Brainpower PCB είναι πάρα πολύ καλός και έχει μεγάλες δυνατότητες overclocking με πολύ χαμηλά timings. Ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 13:54]

Μια ερωτηση καλυτερο ειναι περισσοτερο fsb χαμηλοτερα timings ή το αντιθετο?

Μη ρωτατε τα προφανη ρε παιδια. Ειχε κανει ο soki ενα πολυ ωραιο συγκριτικο πριν λιγο καιρο με διαφορες μνημες και ειχε βγαλει 5 συμπερασματα. Περαν τουτου ειναι αδυνατον να απαντηθει κατι τετοιο στην μορφη που το ρωτας....

Ποιο ειναι το υψηλο FSB χαμηλοτερα timings? Και ποιο ειναι το αντιθετο??

Καταλαβαινεις και μονος σου οτι αν για παραδειγμα εισαι 250 στα 2-2-2, ο αλλος με 275 2.5-3-3 μπορει να μην ειναι πιο γρηγορος, αλλα στα 330 2,5-3-3 θα ειναι!! Υποθετικα ολα τα νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.