Jump to content


Acer aspire E5-572G-39PZ Πρόβλημα Black Screen


Recommended Posts

ezgif.com-video-to-gif.thumb.gif.1c84a7d7fd47740a532c17da3bea0211.gif

 

Για σας παίδες,  θέλω να ρωτήσω αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος το πρόβλημα που δείχνω στην παραπάνω εικόνα gif
έχω απελπιστεί :p όταν βγάζει αυτό το θέμα με την οθόνη δεν κάνει boot απλά η οθόνη γίνετε μαύρη και μετά κλείνει και
κάνει συνέχεια αυτή τι διαδικασία το θέμα είναι ότι κάποιες φορες ξεκινάει μετά από αυτο και φορτώνει κανονικά τα windows
και όλα δουλεύουν κανονικά παίζει (video, game κτλπ.) άμα κάνω επανεκκίνηση όμως δεν θα ξανά ανοίξει :/. Δεν μπορώ να κάνω reset το cmos
γιατι η μπαταρία είναι κολλημένη στη mainboard και θέλει (κολλητήρι) δοκίμασα να βραχυκυκλώσω τη μπαταρία αλλα και πάλι τίποτα
έβγαλα την cpu την ξανά έβαλα καθάρισα και άλλαξα πάστα έλεγξα την ram το μονο που παρατήρησα είναι ότι όταν αλλάζω τι ram στο άλλο slot
η οθόνη αναβοσβήνει σε ποιο αργό ρυθμό. Απο τι εχω διαβασει τα acer βγαζουν προβληματα με το bios αλλα δεν μπρορω ουτε flash
να κανω γιατι ακομα και με το {FN}+{ESC} δέν δείχνει εικόνα, επίσης ούτε στα bios μπορώ να μπώ γιατί όταν ανοίγει έχω μόνο μια ευκερία
και πάντα με πάει στο logo τον windows χωρίς να προλαβώ να πατήσω {F2} για τα bios. Το λάπτοπ δεν έχει κλείσει 2 χρόνια είχε μόνο 1 χρόνο
εγγύηση και μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα το έχω πάει μόνο μία φορά για service γιατί έβλεπα κάποια θεματάκια με την κάρτα γραφικόν μου
και μου την αλλάξανε,  τώρα έπαθε αυτό χωρίς να κάνω κάποια παραμετροποίηση στο λάπτοπ. Το τελευταιο που έκανα πρίν το κλείσω το λάπτοπ ήταν
ενημέρωση το drivers της κάρτας γραφικών, αν και το πρώτο που έκανα αφότου είχε εμφανιστεί το πρόβλημα όταν καταφερα να μπώ στα windows
ήταν να κανω απεγκατάσταση τον drivers με το "Display Driver Uninstaller (DDU)" αλλά και πάλι δεν εγινε κάτι. Να προσθέσω οτι πρίν κανά 2
ευδομάδες πριν γίνει αυτό μου εκανε 2 ψιλό κολλήματα για να κάνει boot μετά απο επανεκκίνηση και κόλλησε και μια φορά, το έβγαλα απο το ρεύμα
αφού το έκλεισα πρώτα απο το power off και δεν ξανά έκανε κάτι αυτά τα "λίγα" προσπάθησα να είμαι λίγο πιο αναλυτικός για να μπορέσετε να καταλάβετε
για να μπορέσετε να καταλάβετε περίπου τι έχει συμβεί μέχρι τώρα στο λάπτοπ.

 

Είναι το πρώτο μου πόστ γενικά δεν κάνω προσπαθώ να βρώ λύσεις ψάχνοντας στο διαδίκτυο ελπίζω να το έκανα στο σωστό topic ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Έγινε επεξεργασία από DkAnGeL
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος DkAnGeL έγραψε:

Το λάπτοπ δεν έχει κλείσει 2 χρόνια είχε μόνο 1 χρόνο
εγγύηση και μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα το έχω πάει μόνο μία φορά για service γιατί έβλεπα κάποια θεματάκια με την κάρτα γραφικόν μου
και μου την αλλάξανε, 

1)Ολα τα προιοντα εντος ευρωπης εχουν 2 χρονια με βαση ΤΟΝ ΝΟΜΟ . Ασε τους αλλους να κολοχτυπιουντε για 1 χρονο εγγυηση και να σου πλασαρουν επεκτασεις , θα μπορουσες να το κυνηγησεις το θεμα και να σου φτιαξουν το λαπτοπ , τωρα ομως που το ανοιξες δεν ξερω .... 

2)Σιγα μη σου αλλαξαν την καρτα , κανα reballing της κακιας ωρας θα εκαναν , και αυτο παλι δινει ζωη για κανα μηνα . Πραμα που κολλαει με το τι σου συμβαινει τωρα . 

 

Αμα δεν υπαρξει απαντηση με λυση .... ισως να πεταξω καμια επικινδυνη ιδεα . 

 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, kpetros said:

1)Ολα τα προιοντα εντος ευρωπης εχουν 2 χρονια με βαση ΤΟΝ ΝΟΜΟ . Ασε τους αλλους να κολοχτυπιουντε για 1 χρονο εγγυηση και να σου πλασαρουν επεκτασεις , θα μπορουσες να το κυνηγησεις το θεμα και να σου φτιαξουν το λαπτοπ , τωρα ομως που το ανοιξες δεν ξερω .... 

2)Σιγα μη σου αλλαξαν την καρτα , κανα reballing της κακιας ωρας θα εκαναν , και αυτο παλι δινει ζωη για κανα μηνα . Πραμα που κολλαει με το τι σου συμβαινει τωρα . 

 

Αμα δεν υπαρξει απαντηση με λυση .... ισως να πεταξω καμια επικινδυνη ιδεα . 

 

 

Εχεις απόλυτο δίκιο αλλά πραγματικά δεν βγάζεις άκρη μαζί τους. Πρίν το παω για service είχα κρατίσει ενα αναλιτικό αρχείο με mac address και γενικά τα id

τον συσκευών του λάπτοπ απλά μετά δεν εκατσά ποτέ να το τσεκάρο αν και τα θεματάκια που είχα εμφανίστικαν μετα απο κανά δίμηνο αλλά όχι στο στάδιο που ήταν πρίν. Να προσθέσω οτι απο την παρασκευή που φόρτωσε κανονικά τα windows γενικά αν το αφηνα κάποια ώρα φορτώνε πλεον δεν ανοίγει καθόλου τον άφησα επίτηδες χωρίς μπαταρία και εκτός πρίζας όλο το βράδυ για να τσεκάρο αν κάνει κάτι αλλά και πάλι δεν έχει καταφέρει να ανοίξει :/

Έγινε επεξεργασία από DkAnGeL
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το εχεις ξεκοιλιασει το λαπτοπακι ,  αποσυνδεσε τα ΠΑΝΤΑ , απο την οθονη μεχρι και το wifi και δοκιμασε να δωσεις εικονα απο το hdmi  , ιδια λογικη με τους σταθερους , να εντοπισεις πιο κομματι ακριβος κανει την στραβη . 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα λύθηκε!! Το πήγα σε γνωστό και ήταν πρόβλημα στήν μητρική πλακέτα. Συγκεκριμένα στο bios όπου έγινε αποκόλληση του chip, και downgrade στήν version του bios. Απλά τώρα έχει ένα delay για να ξεκινήσει, όταν το ανοίγω περίπου 10 δευτερόλεπτα, αλλά τρέχει κανονικά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.