Jump to content



Καινούρια κάρτα ήχου


Recommended Posts

Καλησπέρες. Μας άφησε χρόνους η Xfi Fatality pro, η οποία έβγαλε τα λεφτά της και με το παραπάνω βέβαια όλα αυτά τα χρόνια. Αν και άλλαξα όλους του πυκνωτές once again, φαίνεται να έχει παραδόσει πνεύμα το cpu της. To the point. Βλέπω να έχουν πολύ πέραση οι Asus πλέον, αλλά δηλώνω ερωτευμένος με το crystalizer της xfi, τον ήχο που βγάζει στα ένχορδα και στα πιατίνια. To μπάσο από την μαμά της ήταν λίγο περίεργο αλλά αλλάζοντας 2 πυκνωτές είχε πάρει βάθος και δύναμη. Επίσης το equalizer έδινε δύναμη σε συχνότητες χωρίς να ρίχνει άλλες.

Κάποιος που να έχει εμπειρία από την παλιά σειρά της xfi και από την καινούρια Sound Blaster Z, αξίζει σαν κάρτα; Συνεχίζει να έχει τα παραπάνω χαρακτηριστηκά;

Δεν ασχολούμαι με παραγωγή ήχου κτλ, οπότε με ενδιαφέρει να βρώ παρόμοιο ήχο με την παλιά xfi.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, giorgos2187 said:

Τη θες για ακροαση μουσικης κυριως; Αν ναι, μηπως να κοιτουσες για ενα dac? Το μπατζετ ποιο ειναι;;

Nαι μόνο ακρόαση. Νομίζω λόγω του audio processing που έδινε η xfi δεν θα μου κάνουν τα dac.

To budget είναι απότι καταλαβαίνω μεταξύ των 80-120ε. Η Sound Blaster Z έχει 80ε και η Asus Phoebus έχει 120ε.

Διάβασα στο νέτ ότι η Sound Blaster Z είναι παρόμοια με την σειρά Xfi με καλύτερους drivers. Αν είναι όντως έτσι πάω με κλειστά μάτια στην Ζ. Απλά μου ακούγεται περίεργο που κάρτα των 80ε αντικατέστησε την παλιά σειρά που ξεκίναγε από τα 150ε...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SirDiman said:

Την εχω με τα superlux hd668 και ειμαι φουλ ικανοποιημενος.
Το 5.1 πολυ καλο!!

 

παιζει και στα 60Ε

By any chance, μήπως είχες xfi παλιά να μου πεις αν κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα; :p

Nαι την έχω δει στο skroutz, είναι η bulk edition και δεν έχει το shield. To oποίο shield βέβαια λένε ότι δεν κάνει τπτ απολύτως αφού δεν γειώνεται πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω δεν εχει ουτε το μικροφωνακι που ειναι καλο!

Δεν ειχα αλλη εμπειρια αλλα μπορω να πω πως για την τιμη της ειναι σουπερ και θα εβλεπες μεγαλη διαφορα αν δεν ειχες καρτα ηχου εξωτερικη.

Οι drivers einai sxetika statheroi, den ixa alito problima

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.