Jump to content



15-17 Απριλίου: «ΕΛ/ΛΑΚ στην Εκπαίδευση», Debian-Edu/Skolelinux...


R@tNET

Recommended Posts

15-17 Απριλίου: «ΕΛ/ΛΑΚ στην Εκπαίδευση», Debian-Edu/Skolelinux Workshop στο Ναύπλιο

Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πληροφορικής Αργολίδας (ΣΕΠΑΡ) σε συνεργασία με το έργο Debian-Edu/Skolelinux και τους Έλληνες Debian Developers, διοργανώνει στο Ναύπλιο ημερίδα με θέμα "ΕΛ/ΛΑΚ και Εκπαίδευση" και 2ήμερο workshop του Skolelinux ( http://www.skolelinux.org ) στις 15/16/17 Απριλίου 2005. Στόχος της κίνησης είναι η ενημέρωση και η πρόκληση ενδιαφέροντος για το ΕΛ/ΛΑΚ στους κόλπους της εκπαιδευτικής και μαθητικής κοινότητας και στην ευρύτερη περιφέρεια.

Ειδικότερα, θα οργανωθεί ημερίδα για το συγκεκριμένο θέμα στις 15 Απριλίου 2005 με συμμετοχή διαφόρων ομιλητών στο χώρο της αίθουσας του Τ.Ε.Δ.Κ στο Ναύπλιο και στις 16 και 17 Απριλίου 2005 διοργανώνεται workshop του Skolelinux με διεθνή συμμετοχή στους χώρους του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών.

Για περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα... και για εγγραφή εδώ: http://events.debian.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτεται κανείς... :happy: να πεταχτεί για τριήμερο ή και για μία μόνο ημέρα μέχρι το Ναύπλιο... ( για μια μέρα εννοώ για της 15 που είναι το συνέδριο για το skolelinux ενώ τις άλλες μέρες είναι για Workshop ), εγώ έχω κανονίσει είδη με δυο άτομα... ;)

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

> Astrolabos τι έγινε τελικά... μπορείς να έρθεις; :D :D :D;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάθε χρόνο δεν γίνεται?Είχω πάει τα δύο τελευταία χρόνια σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη αλλά η συζύτηση ήταν γενική για το ελύθερο λογισμικό.Αυτό πιστεύω να είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kanonieris

...Αυτό πιστεύω να είναι καλύτερο.

...Και εγώ πιστεύω θα είναι πιο καλύτερο. ;)

Είχες πάει στο 2ο Συνέδριο για το Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό Ανοικτού Κώδικα με θέμα: Προοπτικές Ανάπτυξης στην Εκπαίδευση, τη Δημόσια Διοίκηση & τις Επιχειρήσεις στις 26 Απριλίου του περασμένου χρόνου που είχε γίνει στην Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου;

Είχα πάει... ήταν πολύ καλά οργανωμένη η όλη εκδήλωση. :T:

> Ξέρεις αν θα πραγματοποιηθεί και φέτος;

Το διάβασα σε ένα περιοδικό ( Linux FORMAT ) ότι θα γίνει και φέτος... αλλά δεν το βλέπω στο ΕΛ/ΛΑΚ να το αναφέρει πουθενά... :(

Link to comment
Share on other sites

τρτρτρτρρτρρρρμμμ...

η μέρα πλησιάζει... :jump1:

εγώ έχω κανονίσει με άλλα δυο άτομα να πάω... :mobile1: και από ότι βλέπω δεν θα πάει κανένας άλλος απο το thelab...

Kanonieris εσύ θα έρθεις την Παρασκευή στο Ναύπλιο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάφερα και πήγα με άλλα δύο άτομα... που ήταν και καθηγητές πληροφορικής.

Ήταν ας πούμε μια καλά οργανωμένη εκδήλωση που μας έκανε ενημέρωση σε νέα θέματα γύρο από το Linux και το open source , είχε πολύ ενδιαφέρον αλλά είχε τα απρόοπτα και το γέλιο... :D :D :D

Μας παρουσίασαν το OpenOffice.org, μας μίλησαν για το ePatents και κυριότερα για το Skolelinux μαζί με μια επίδειξη πως δουλεύει.

Περάσαμε πολύ καλά... και όπως πάντα μια τέτοια εκδήλωση είχε και τα CDάκια της... ;)

Το ελληνικό Gnome Live-CD, το ελληνικό Debian CD ( όχι Live ) και φυσικά το Skolelinux CD ( όχι Live ).

Σε αυτό το link του ΕΛ/ΛΑΚ υπάρχουν φωτογραφίες: ellak

...αλλά έχω και εγώ τις δικές μου photos... :p

post-1513-1416071855,7821_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο πιτσιρικάς είναι Developer Knoppix... ο οποίος ένα βράδυ πριν την ημερίδα είχε πάρει κώδικα από το Knoppix Live-CD και το είχε κοτσάρει στο Skolelinux.

Και κατάφερε να το κάνει να δουλέψει.

Ήμασταν οι πρώτοι στον κόσμο που βλέπαμε το Skolelinux Live-CD... :clap: :clap: :clap: :p

post-1513-1416071855,8137_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και ένα κορυφαίο που συνέβη... και δεν το αναφέρουν στο ΕΛ/ΛΑΚ: :happy:

Σε ένα δίκτυο με Linux δεν δούλευε καλά το switchάκι και ο client μας πέταξε kernel panic... ψαχνόμασταν μήπως μας την έιχε πέσει κανένας πράκτορας της :devil: Microsoft :devil: και μας έκανε σαμποτάζ... :hehe: :hehe: :hehe:

post-1513-1416071855,8287_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kanonieris [18-04-2005 11:21]

Φοβερό!Κρίμα που δεν πήγα πάντως.Θα καθιερωθεί το "σεμινάριο" αυτό?

Δεν νομίζω...

Στο ΕΛ/ΛΑΚ έβαλαν και φωτογραφίες από το Workshop του Σαββάτου και της Κυριακής στα οποία δεν μπόρεσα να πάω. :(

Link to comment
Share on other sites

Niktarix Live-CD για PowerPC... στο workshop που έγινε στο Ναύπλιο.

<< ...Την πρώτη μέρα οι μόνοι που τριγύριζαν στον χώρο ήμασταν οι Έλληνες (καφεδάκι, κουβεντούλα,..) κάνοντας μάλλον λίγη δουλειά. εγώ ήμουν σίγουρα ένας από αυτούς-. Οι ξένοι είχαν πέσει με τα μούτρα στη δουλειά. Την δεύτερη μέρα οι ξένοι μάλλον μας «χάλασαν» και κάτσαμε και εμείς στους υπολογιστές μας.... >>

http://knoppel.sourceforge.net/modules/news/article.php?storyid=25

NIKTARIX_0_03.ISO

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.