Jump to content



Μεταφορά αρχείων σκληρού.


Recommended Posts

Το αφεντικό μου θέλει να μεταφέρει περί τα 20 γίγα αρχεία ήχου mp3, wmp, κλπ. από έναν υπολογιστή σε έναν άλλο. Πέραν του να βγάλω τον σκληρό από τον έναν υπολογιστή, αυτόν με τα τραγούδια, και να τον βάλω στον άλλο, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει άλλος τρόπος να κάνω τη μεταφορά, π.χ. να γράψω τα αρχεία,συμπιεσμένα σε κανα σιντάκι, άντε δυο τρία....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ,ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλά ο υπολογιστής από όπου θα πάρω τα αρχεία είναι σε επαγγελματικό χώρο και χρησιμοποιήται εκεί για να παίζει τραγούδια, οπότε δεν μπορώ να πάρω τον σκληρό και ούτε έχει και αντιγραφικό ντι βι ντι για να τα γράψω σε τέτοιο μέσο. Από την άλλη dvd ρομ δεν έχει ούτε και ο επίσης επαγγελματικός υπολογιστής που είναι στον χώρο που δουλεύω εγώ και που χρησιμοποιήται για μουσικό πρόγραμμα...Οπότε σκέφτομαι να πάω να κοτσάρω έναν σκληρό στο ένα μηχάνημα και να τραβήξω όσα αρχεία πρέπει (30 γίγα) και κατόπιν να μεταφέρω τον σκληρό στον άλλο υπολογιστή και να τα αποθέσω εκεί.....

Και τώρα οι ερωτήσεις του άσχετου...O wmp παίζει αρχεία mp3 ; Αν ο υπολογιστής έχει XP Pro, τι λειτουργικό θα πρέπει να έχει ο σκληρός που θα βάλω στον υπολογιστή ώστε να τον δει κα ινα μεταφέρω τα αρχεία; Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να είναι διαμορφωμένος ή μήπως όχι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dohc16

Και τώρα οι ερωτήσεις του άσχετου...O wmp παίζει αρχεία mp3 ; Αν ο υπολογιστής έχει XP Pro, τι λειτουργικό θα πρέπει να έχει ο σκληρός που θα βάλω στον υπολογιστή ώστε να τον δει κα να μεταφέρω τα αρχεία; Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να είναι διαμορφωμένος ή μήπως όχι;

o wmp παιζει αρχεια mp3!!!

δεν παιζει ρολο τι λειτουργικο συστημα θα ειναι το pc!

και τελος.....ναι,θα πρεπει να ειναι διαμορφωμενος!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dohc16 [01-04-2005 00:21]

Το αφεντικό μου θέλει να μεταφέρει περί τα 20 γίγα αρχεία ήχου mp3, wmp, κλπ. από έναν υπολογιστή σε έναν άλλο. Πέραν του να βγάλω τον σκληρό από τον έναν υπολογιστή, αυτόν με τα τραγούδια, και να τον βάλω στον άλλο, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει άλλος τρόπος να κάνω τη μεταφορά, π.χ. να γράψω τα αρχεία,συμπιεσμένα σε κανα σιντάκι, άντε δυο τρία....

Προτιμότερη και μόνιμη λύση είναι να πάρεις μια USB ή firewire θήκη για σκληρό.

Θα βρεις σε πολλά μαγαζιά και είναι φθηνή. Μια καλή εξωτερική θήκη για σκληρό δίσκο ή για CD DVD, που δουλεύει και σε USB2 και σε firewire έχει το Πλαίσιο.

Δεν χρειάζεται λειτουργικό ούτε partitions

Κάνε partitioning και fast NTFS format μέσα από τα Windows XP SP2 του μηχανήματος όπου θα το συνδέσεις. Αν όμως θέλεις να το βλέπουν και παλιότερα λειτουργικά τότε βάλε FAT32.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τελικά επισκέφτηκα το μαγαζί πυο ψωνίζω και αφού συζήτησα το θέμα με τον φίλο εκεί μου πρότεινε να μου δανείσει ένα εξωτερικό dvd recorder και να κάψω 4-5 ντι βι ντακια. Σαν χρόνος όμως που απαιτείται είναι περισσότερος(κάψιμο dvd και μεταφορά τών περιεχομένων αυτών κατόπιν σε άλλον υπολογιστή) από τη χρήση εξωτερικού σκληρού;

Link to comment
Share on other sites

θα παρει αρκετα περισσοτερο με τα dvd απο οτι να το εκανες με εξωτερικο σκληρο...

αν εχεις την ευκαιρια ενος εξωτερικου σκληρου(οσο μεγαλυτερος τοσο το καλυτερο) τοτε θα εξοικονομησεις χρονο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Battosai

Γιατί αυτό?:hmm:

Λειτουργικά Windows εκτός των ΝΤ/2000/ΧΡ δεν υποστηρίζουν (δεν "διαβάζουν") NTFS. Αν κάποιο από τα μηχανάκια είναι π.χ. ΜΕ ή 98 δεν θα δει καθόλου τα περιεχόμενα ενός NTFS σκληρού.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dohc16 [Χθες, στις 19:09]

Λοιπόν, τελικά επισκέφτηκα το μαγαζί πυο ψωνίζω και αφού συζήτησα το θέμα με τον φίλο εκεί μου πρότεινε να μου δανείσει ένα εξωτερικό dvd recorder και να κάψω 4-5 ντι βι ντακια. Σαν χρόνος όμως που απαιτείται είναι περισσότερος(κάψιμο dvd και μεταφορά τών περιεχομένων αυτών κατόπιν σε άλλον υπολογιστή) από τη χρήση εξωτερικού σκληρού;

Καμμιά σχέση δεν έχει η ταχύτητα και η ευκολία της λύσης που σου πρότειναν με τη λύση του εσωτερικού δίσκου σε εξωτερικό κουτί - μετατροπέα. Είναι πολύ πιο οικονομική, εύκολη και γρήγορη λύση, να πάρεις έναν οποιονδήποτε παλιό σου εσωτερικό ΑΤΑ δίσκο, να τον βάλεις στο εξωτερικό USB2 - Firewire κουτί που σου έγραψα πιο πάνω και να κάνεις τη δουλειά σου ταχύτατα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.