Jump to content



Μυστήριο πρόβλημα ξαφνικά με gtx 1080


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Ένα περίεργο θέμα μου παρουσιάστηκε σήμερα με το πόστ του uefi bios,δεν το βλέπω στην TV μου πια αλλά κατευθείαν ανοίγει στα windows.

Άν την ώρα που κάνει πόστ πατήσω F2 κάνει κανονικά μπίπ και μπαίνει στο bios αλλά δεν βλέπω τίποτα,αν αλλάξω κανάλι και ξαναβάλω το hdmi 1 που έχω τον υπολογιστή βλέπω κανονικά το bios,στο επόμενο restart πάλι μαυρο.

Παρακαλώ βοήθεια γιατι έχω δοκιμάσει τα πάντα ακόμα και reset στο bios.

Έχω δοκιμάσει σε όλες τις θύρες της κάρτας με dvi to hdmi και κατευθείαν hdmi απο τη θύρα αλλά το ίδιο πράγμα.Χθες και 1 χρόνο που έχω το συστηματάκι ήταν όλα κανονικά.Δεν έχω κάνει καμία αλλαγή και έχω μόνο το hdmi πάνω και τίποτα άλλο.

Ευχαριστώ.

Το μονο που δεν έχω δοκιμάσει είναι με άλλο hdmi καλώδιο.

 

Έγινε επεξεργασία από panosGR13
Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω προσέξει πως με τα καλώδια hdmi υπάρχει σημαντική καθυστέρηση στην εικόνα όταν ανοίγουν τα windows. Υπάρχει πιθανότητα να εμφανίζεται κανονικά το logo του bios και απλα λόγω του delay να αργεί να ανοίξει η οθόνη.
Αν μπορούσες να συνδέσεις το pc σε οθόνη με rgb καλώδιο και να δεις αν εμφανίζεται το logo του bios θα ήταν καλή αρχή για troubleshooting...
Αν και με το rgb καλώδιο πάλι δεν εμφανίζεται το bios, σίγουρα δεν είναι θέμα καλωδίου hdmi.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με άλλο hdmi και δεν υπήρξε κάποια αλλαγή.

Φίλε anthemius παντα με hdmi είχα το pc και έβλεπα το ποστ,άλλωστε και μέσα όταν έχω μπει πάλι δεν βλέπω τιποτα παρά μονον όταν αλλάξω κανάλι και ξαναγυρίσω πάλι.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το φαντάστηκα πως και με άλλο hdmi ή ακόμα και σε άλλη υποδοχή της κάρτας να βάλεις το hdmi το ίδιο θέμα θα έχεις. Γι αυτό πρότεινα καλώδιο RGB αντί για HDMI, αλλά προφανώς η τηλεόραση δεν έχει τέτοια υποδοχή.
Δυστυχώς δεν μου έρχεται κάτι άλλο για να δοκιμάσεις, πάντως αφού βρήκες workaround για το πρόβλημα (με την αλλαγή του καναλιού στην τηλεόραση), δεν το θεωρώ και major issue... εξάλλου πόσο συχνά θες να μπαίνεις στο bios? Εγώ δε θυμάμαι πότε μπήκα τελευταία φορά [emoji846]

Edit: το λαμπάκι της τηλεόρασης δείχνει πως είναι ανοιχτή, ή είναι σε sleep mode σα να μην έχει συνδεθεί κάποια συσκευή πάνω της;

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεοραση δεν μπαίνει σε αναμονή δουλευει κανονικά.

Να σπυ πω την αλήθεια πιο πολύ μου κάνει για προβλημα στην τηλεοραση παρά στο pc αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας.

Αν κάποιο παιδί έχει συναντήσει κάτι τέτοιο ας μας πει.

Κρίμα να είναι η 1080 θα φρικάρω γιατί μετα απο 8 χρόνια αποφάσισα να αφήσω τις amd που δεν είχα ποτέ το παραμικρό και να παρω πράσινη.

 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει πρόσφατα κανενα bios update της μητρικής? 

Γιατι εαν ναι παιζει να εχεις θεμα με το fast boot να είναι στο on.

Αρα μπες bios και disable fast boot.

Δοκίμασε και αυτο.

Το ειχα παθει εγω για αυτο το αναφέρω 

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα.

Μετά απο φορμάτ όχι με 10 που είχα αλλά με 7αρια το πρόβλημα σταμάτησε εάν καταλάβατε τίποτα εσείς πεστε μου κι εμένανε γιατί έχω φρικάρει.Τι επεμβαίνει το win10 στο uefi bios και γιατί με αλλαγή εισόδου μετά το βγάζει κανονικά;

Πιάσε τ αυγό και κούρεψτο!!!

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, panosGR13 said:

Kαλημέρα.

Μετά απο φορμάτ όχι με 10 που είχα αλλά με 7αρια το πρόβλημα σταμάτησε εάν καταλάβατε τίποτα εσείς πεστε μου κι εμένανε γιατί έχω φρικάρει.Τι επεμβαίνει το win10 στο uefi bios και γιατί με αλλαγή εισόδου μετά το βγάζει κανονικά;

Πιάσε τ αυγό και κούρεψτο!!!

Το fast boot που ανέφερε ο φίλος είναι ένα από τα πράγματα που αλλάζουν. Επίσης εάν έχεις επιλογή στο BIOS για το ποιά κάρτα θα ξεκινήσει πρώτη (on board / external) βεβαιώσου ότι είναι διαλεγμένη η σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.