Jump to content



Νέα 17"


ATi

Recommended Posts

Ψάχνω μια 17" οθόνη LCD με κόστος περί τα 600 ευρώ.

Μετάαπό ψάξιμο κατάληξα στις δύο Eizo που ακολουθούν...

photo_b.jpg

Eizo FlexScan L557 MultiEdge

photo_b.jpg

Eizo FlexScan L578 MultiEdge

Θα ήθελα να μου επισημάνετε και κάποιες διαφορές τους και αν αξίζει για τα λεφτά της η L578 σε σχέση με την L557.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα απο το e-shop την L568 πριν απο 4 μερες και την συνιστω ανεπιφυλακτα.Την εχω συνδεσει σε dvi και τα χρωματα ειναι απλως καταπληκτικα.Εστειλα επισης e-mail στην αντιπροσωπεια για να μαθω την εγγυηση που εχει για την αντικατασταση της οθονης για καμμενα pixels και η απαντηση ηταν 2 sub pixels η 1 pixel.

Τις αλλες δεν τις εχω δει.Απο Ghosting τωρα,προσωπικα δεν ειδα κατι το ενοχλητικο αλλα καλο θα ηταν να την εβλεπες πριν την αγορασεις αν εισαι σσκληρος gamer.Στα fifa2005 και colin mcrae3 ηταν μια χαρα.Ομως εκει που μετραει πολυ ειναι η ευκρινια,η ευχρηστια,τα χρωματα και η ποιοτητα.:inlove:

Link to comment
Share on other sites

Ήσουν κατατοπιστικότατος. Ευχαριστω πολύ, σκληρός gamer δεν είναι γι' αυτό δεν καίγομαι και για το ghosting. Την θεωρώ φοβερή και φτηνή για Eizo σε σχέση πάντα με την ποιότητά της. Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Την L578 δεν την ξέρω... Η L557 είναι μια καλή οθόνη που όμως δεν αξίζει από τη στιγμή που υπάρχει η L568 (και ίσως και η L578 την οποία είπα δεν ξέρω). Προσωπικά πήρα πριν λέγες μέρες την L568 (πάλι από e-shop.gr) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος! Έχω και σχετικό review μέσα στο Λάμπη... Δες το! :)

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις τα λεφτά L578 δαγκωτο! :cool:

Καλύτερη από την L568.

1280 x 1024 native resolution

1000:1 contrast ratio

250 cd/m2 brightness

178° viewing angles

Digital/analog inputs

Response Time: 16 ms (typical)

Midtone Response Time: 12 ms (typical)

Kαι γω για την L568 ξεκίνησα, αλλά θα πάρω την L578. To μόνο που έχεις να σκεφτείς είναι αν θέλεις τα ενσωματωμένα ηχεία. Έχω ακούσει, ότι στο τέλος του χρόνου θα βγάλουν μοντέλο με τα ίδια χαρακτηριστικά χωρίς ηχεία.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εμφανισιακά πάντως δε μ'αρέσει καθόλου η L578... Πόσο πάει από τιμή αν έχει βγεί; Εγώ πιστεύω δεν αξίζει να περιμένεις και να δώσεις τα (πιθανότατα) παραπάνω αν δεν είσαι hardcore gamer... Η μόνη διαφορά που βρίσκω είναι το rt... Αν τη θες για γενική χρήση, μια χαρά σου κάνει η L568... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ATi

Και με καλή τιμή, στο e-shop την έχει 479 ευρώ.

Καλά στο Cosmodata την έχει 650!!!

Πρίν περίπου 2 εβδομάδες το e-shop την είχε κι αυτό περίπου όσο το cosmodata η λίγο λιγότερο(κι έτσι εγώ που πειρα τότε πείρα την L550 400ευρώ)...πάντως κι αυτη είναι ok τουλάχιστον για εμένα!!!

Αυτά...και άντε τώρα με το Φ.Π.Α. στο 19% καλεσ αγορές...!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα στην L568 και σκοπευα να την παραγγειλω απο την γερμανια.Το mindfactory.de την ειχε 413 ευρω οταν εδω την ειχαν 200 ευρω πανω.Θα πληρωνα 50 περιπου επιπλεον για ταχυδρομικα και εξοδα τραπεζας,οταν σε forum του thelab.gr ειδα τις νεες τιμες του e-shop.

Θεωρω πως δεν παιζουν και πολυ εντιμα γιατι το μεγεθος της εκπτωσης της τιμης ειναι πολυ μεγαλο και καθως δεν ειναι παραεισαγωγη αφου στο e-mail που εστειλα στην microtec,απαντησαν πως εγγυωνται οθονες αγορασμενες στην ελλαδα.

Η ανταποκριση παντως της microtec ηταν αμεση σε αντιθεση με του e-shop που τα μασουσε για την 568 ασε που εκανε 10 μερες να απαντησει.Παντως πρεπει να ομολογησω πως ειναι γρηγοροι (στην αποστολη) και ισως το καλλιτερο ηλεκτρονικο καταστημα στην ελλαδα. Αυτα.(Γεια σας.Σκοπευω να αγορασω την L568 απο το e-shop και θα ηθελα να με πληροφορησετε στα ποσα καμμενα subpixels αντικαθισταται η οθονη,διοτι το e-shop μου απαντησε σε ερωτηση που αφορουσε μια philips 19 ιντσων αλλα για την L568 δεν ειταν καθολου σιγουροι.Ευχαριστω εκ των προτερων)..

Σας ευχαριστούμε για την προτίμηση που δείχνετε στα προϊόντα μας η L568 αλλαζεται στα 2 defective sub pixels η στο 1 pixel Με τους καλυτερους χαιρετισμους..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimitris84 [Σήμερα, στις 09:46]

Μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα στην L568 και σκοπευα να την παραγγειλω απο την γερμανια.Το mindfactory.de την ειχε 413 ευρω οταν εδω την ειχαν 200 ευρω πανω.Θα πληρωνα 50 περιπου επιπλεον για ταχυδρομικα και εξοδα τραπεζας,οταν σε forum του thelab.gr ειδα τις νεες τιμες του e-shop.

Θεωρω πως δεν παιζουν και πολυ εντιμα γιατι το μεγεθος της εκπτωσης της τιμης ειναι πολυ μεγαλο και καθως δεν ειναι παραεισαγωγη αφου στο e-mail που εστειλα στην microtec,απαντησαν πως εγγυωνται οθονες αγορασμενες στην ελλαδα.

Η ανταποκριση παντως της microtec ηταν αμεση σε αντιθεση με του e-shop που τα μασουσε για την 568 ασε που εκανε 10 μερες να απαντησει.Παντως πρεπει να ομολογησω πως ειναι γρηγοροι (στην αποστολη) και ισως το καλλιτερο ηλεκτρονικο καταστημα στην ελλαδα. Αυτα.(Γεια σας.Σκοπευω να αγορασω την L568 απο το e-shop και θα ηθελα να με πληροφορησετε στα ποσα καμμενα subpixels αντικαθισταται η οθονη,διοτι το e-shop μου απαντησε σε ερωτηση που αφορουσε μια philips 19 ιντσων αλλα για την L568 δεν ειταν καθολου σιγουροι.Ευχαριστω εκ των προτερων)..

Σας ευχαριστούμε για την προτίμηση που δείχνετε στα προϊόντα μας η L568 αλλαζεται στα 2 defective sub pixels η στο 1 pixel Με τους καλυτερους χαιρετισμους..

Έτσι ξεκίνησα και γω και τελικά άλλαξα γνώμη. Κατέληξα στην L778 19" και την παρηγγειλα τελικά απο Mindfactory στα 760 ευρώ. Τα μεταφορικά είναι 30 ευρώ και υπάρχει και μία επιβάρυνση για την ασφάλιση του δέματος, που ανέρχεται στο 0,85% επι του ποσού της παραγγελίας.

Επιπλέον προαιρετικά, με 20 ευρώ σου κάνουν έλεγχο για 0 καμμένα pixel κατά το άνοιγμα.

Η οθόνη καλύπτεται κανονικά στην εγγύησή της από την ελληνική αντιπροσωπεία.

Μια που είπες για την Philips και καμμένα pixels, ποια ήταν η απάντηση;

EDIT: Για πληρωμές παραγγελιών από το εξωτερικό, σου προτείνω να ανοίξεις λογαριασμό στην Alpha Bank και να ενεργοποιήσεις το Web Banking. Αντί για 12 ευρώ που ζητάνε στο γκισέ, με το web banking χρεώνεσαι μόνο 30 λεπτά για την συναλλαγή. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά, διαβάζω τις απαντήσεις σας και έχω πάθει πλάκα!

Το 2003 πήρα EIZO L565 17" με 1100 Ευρώ! Τώρα πέσανε πάρα πολύ οι τιμές!!!

Αλλά είναι διαμάντι! 2155 ώρες λειτουργίας έχει κλείσει η καημένη, αλλά ούτε 1 defective pixel!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Εμφανισιακά πάντως δε μ'αρέσει καθόλου η L578... Πόσο πάει από τιμή αν έχει βγεί; Εγώ πιστεύω δεν αξίζει να περιμένεις και να δώσεις τα (πιθανότατα) παραπάνω αν δεν είσαι hardcore gamer... Η μόνη διαφορά που βρίσκω είναι το rt... Αν τη θες για γενική χρήση, μια χαρά σου κάνει η L568... ;)

Όντως η τιμή της L578 είναι αρκετά τσουχτερη με διακυμάνσεις από 720 μέχρι και 1060 ευρώ! Γι' αυτό κοιτάω την L568 αφού δεν είμαι και τόσο harcore gamer!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Εμφανισιακά πάντως δε μ'αρέσει καθόλου η L578...

Ούτε εμένα μου αρέσουν αυτά τα ενσωματωμένα αλλά αν είναι τόσο καλύτερη πια κάνω θυσία... (και στα χρήματα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ATi [Σήμερα, στις 14:08]

Ούτε εμένα μου αρέσουν αυτά τα ενσωματωμένα αλλά αν είναι τόσο καλύτερη πια κάνω θυσία... (και στα χρήματα)

Αν μπορείς να περιμένεις, έχω ακούσει ότι τέλος του χρόνου θα βγει το ίδιο μοντέλο και χωρίς ηχεία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ATi

Ούτε εμένα μου αρέσουν αυτά τα ενσωματωμένα αλλά αν είναι τόσο καλύτερη πια κάνω θυσία... (και στα χρήματα)

Πιστεύω δεν αξίζει τα παραπάνω... Να έκανε το πολύ 600, να πώ εντάξει ρε παιδί μου, αν είσαι φανατικός gamer τα αξίζει. Αλλά από τη στιγμή που μου λες πως κάτω από 700 δεν τη βρίσκεις και από τη στιγμή που η L568 κάνει 480... Ε, νομίζω πως καταλαβαίνεις και πάλι ποιά θα 'παιρνα. Μην ξεχνάς πως η L568 είναι ήδη πανάκριβη σε σχέση με άλλες οθόνες της κατηγορίας οπότε μην τα παρακάνουμε κιόλας! Σου λέω πάντως, απο τη στιγμή που δεν είσαι φανατικός η οθόνη είναι διαμάντι! Μέχρι αυτή τη στιγμή έχει κάνει 76ώρες και δεν έχω κανένα παράπονο! Από ghosting δεν έχω παρατηρήσει τπτ ενοχλητικό, ωστόσο δεν έχω παίξει και τπτ σπουδαίο για να στο εγγυηθώ οτι δεν θα είχες πρόβλημα αν ήσουν gamer...

Υ.Γ.: ’λλο πράμα τελικά η TFT! Από 'κει που η 17άρα CRT του πατέρα μου μου φαινόταν τεράστια, τώρα μου φαίνεται απλώς ένα ακαλαίσθητο μπαούλο με πολύ μικρό ορατό πλάισιο... Φανταστείτε πώς μου φαίνεται η 14άρα που είχα εγώ! :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.