Jump to content



Πρόβλημα clean install win10 σε dell inspiron


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Με συγχωρείτε προκαταβολικά για την έκταση του post θα προσπαθήσω να είμαι αναλυτικός μπας κ βγάλω καμιά άκρη.

 

Προσπαθώ να κάνω καθαρή εγκατάσταση win 10 σε laptop 3537 dell, i7 αγορασμένο με 8ρια κ σταδιακά αναβαθμισμένο (8/8.1/10 ) σε δεκάρια.

 

Το σχέδιο είναι η καινούργια εγκατάσταση να γίνει σε ssd που έχει πάρει τη θέση του dvd, ώστε ο σκληρός να παραμείνει ως αποθηκευτικός χώρος και εί δυνατόν να διατηρηθεί η δυνατότητα εκκίνησης και από αυτόν)

 

O ssd (samsung evo 120gb ) έχει φορμαριστεί και αναγνωρίζεται κανονικά από το μηχάνημα.

 

Η εγκατάσταση αποπειράται να γίνει ( αν στέκει αυτό στα ελληνικά αλλά νομίζω συνεννοούμαστε ) από bootable δις δοκιμασμένο φλασάκι, το οποίο για να γίνει αντιληπτό κ επιλέξιμο από το λαπτοπ πρέπει να μπαίνω στο bios και να κάνω

disabled secure boot &

enabled το ''load legacy option rom''

 

Αφού λοιπόν γίνει αντιληπτό το φλασάκι από το pc και έχοντας αποσυνδέσει τον κανονικό σκληρό (γιατί αλλιώς δεν γίνεται εγκατάσταση ), κάνω την εγκατάσταση αλλά δεν μπορώ μετά να επιλέξω τον ssd για startup δίσκο,( για να μπουτάρει πρέπει να είναι το φλασάκι πάνω.)

Ενώ τον βλέπω ως συσκευή στο bios, δεν υπάρχει η δυνατότητα να επιλεχθεί σαν δίσκος εκκίνησης - ή δεν ξέρω να το κάνω..... )

Έχω επαναλάβει τη διαδίκασία 3-4 φορές, τον έχω βάλει στη θέση του κανονικού δίσκου αλλά ό,τι κ να κάνω το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Υπάρχει περίπτωση να μην γίνεται να μπουτάρει από τη θέση του dvd;

Αλλά και στη θέση του κανονικού που τον έβαλα τα ίδια κ χειρότερα - δεν υπήρχε καν σαν συσκευη)

 

Κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης δεν βγάζει κάποιο σφάλμα, ίσα ίσα που στο pc φαίνεται ως ο δίσκος με το λειτουργκό ( c ) αλλά επαναλαμβάνω χωρίς το φλασάκι δεν εκκινεί...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά: έκανες εγκατάσταση πάνω στο flash usb και ΟΧΙ στον SSD...άρα λογικό είναι να το θέλει για να λειτουργήσει...! εξού και οτι δεν μπορείς να τον επιλέξεις αφού δεν περιέχει τίποτα o ssd...

όταν κάνεις τον setup τσέκαρε που επιλέγεις να γίνει η εγκατάσταση....

Link to comment
Share on other sites

Στο menu Boot υπάρχει η επιλογή Add boot option. Νομίζω πως εκεί πρέπει να πας και να δημιουργήσεις μια τέτοια οψιόν για τον SSD, έχοντάς τον τοποθετημένο στη θύρα του οπτικού δίσκου.

 

Πέραν αυτού, είναι καλύτερο να τοποθετήσεις τον SSD μόνιμα στη θέση του δίσκου, και τον παλιό δίσκο στο tray, ώστε να μπορείς να εναλλάσσεις την αποθήκη δεδομένων με τον οπτικό οδηγό, σε περίπτωση που τον χρειαστείς. Όταν εγκαταστήσεις τελικά το σύστημα στον SSD, καλόν είναι να φορμάρεις τον παλιό δίσκο με μια ενιαία κατάτμηση, δηλαδή να μην έχεις dual boot. Στο παρελθόν, τέτοια συγκατοίκηση Windows μεταξύ τους δημιουργούσε προβλήματα στο HAL, και ίσως αυτό να μπορεί να συμβεί και στα Windows 10. 

Έγινε επεξεργασία από Oric
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Gamer sensei said:

αν κατάλαβα καλά: έκανες εγκατάσταση πάνω στο flash usb και ΟΧΙ στον SSD...άρα λογικό είναι να το θέλει για να λειτουργήσει...! εξού και οτι δεν μπορείς να τον επιλέξεις αφού δεν περιέχει τίποτα o ssd...

όταν κάνεις τον setup τσέκαρε που επιλέγεις να γίνει η εγκατάσταση....

Ουσιαστικά ναί, αλλά δεν καταλαβαίνω πως αφού είναι πολύ σαφές που επιλέγεις να γίνει η εγκατάσταση.

 

Έχω επαναλάβει τη διαδικασία τρείς φορές, τις δύο τελευταίες κάθισα και παρακολούθησα την εγκατάσταση μήπως βγάζει κάποιο μύνημα.

 

Στο τέλος(!) της εγκατάστασης πριν επανεκκινήσει βγαίνει γαλάζια οθόνη που ρωτάει που να τα εγκαταστήσει και έχει δύο επιλογές με το ίδιο όνομα ( space 2 ή room 2 δεν νομίζω να έγραφε partition ή HD θα το θυμόμουνα)

Την πρώτη φορά δεν πρόλαβα να επιλέξω τη 2η πάτησα την πρώτη επιλογή.

 

Υπενθυμίζω αυτό γίνεται στο τέλος της εγκατάστασης και ενώ στην αρχή έχω διαλέξει τον ssd, και σίγουρα έχουν γραφτεί και εκεί αρχεία γιατί και τις τρείς φορές τον φορμαρα πριν ξαναξεκινήσω τη διαδικασία.

 

Φαίνεται σαν να γίνεται και στα δύο - στο φλασάκι κ τον ssd -  πάντως το σίγουρο είναι πως η εγκατάσταση γίνεται, αν βγάλεις το φλασάκι δε μπουτάρει και δεν βλέπω τρόπο να επιλέξω τον ssd στο bios αφου γίνει η εγκατάσταση.

 

@oric

 

Ναι το πάτησα αλλά ανοίγει μία κενή γραμμή, δεν ξέρω τι να γράψω για να δηλώσω τον ssd...

Link to comment
Share on other sites

μμμ λίγο περίεργα πράγματα(με αυτό στο τέλος+oτι δεν έχεις error) αλλά όπως και να έχει....όταν κάνεις εγκατάσταση τσέκαρε drive και partition..(υποθέτω οτι ξέρεις την χωρητηκότητα του SSD για να μην κάνεις λάθος πάλι...) και μην βάζεις το "enable legacy rom" αλλά τσέκαρε τo boot priority device ή κάτι τέτοιο....!!  Κάντο προσεκτικά και ενημέρωση τι έγινε!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα από την αρχή την ίδια διαδικασία με σχεδόν τα ίδια αποτελέσματα.

 

Η εγκατάσταση έγινε και όταν μπούταρε, πριν το οθόνη των windows βγάζει το μύνημα

 

'' press any key to start from usb...''

 

( Το έκανε στις προηγούμενες εγκαταστάσεις αυτό)

 

Δεν κάνω τίποτα κ εκκινεί κανονικά.

 

Βγάζω το φλασάκι επανεκκινώ κ βγάζει αυτή την οθόνη:

https://www.dropbox.com/s/lcnviyp9kfml2ng/screen_a.jpg?dl=0

 

- Την έβγαζε κ στις προηγούμενες εγκαταστάσεις όταν αφαιρούσα το usb, προφανώς ψάχνει κάτι -

 

Πατώντας escape - που δεν πάτησα τις άλλες φορές, αλλά έκανα shutdown - προκύπτει αυτή η οθόνη:

https://www.dropbox.com/s/yo0ccylisxv5j12/screen_b.jpg?dl=0

 

και μετά ανοίγει κανονικά χωρίς το φλασάκι.

 

Λογικά, αν είχα την ψυχραιμία από την αρχή να πατήσω escape στην πρώτη οθόνη, θα ήμουνα εδώ που είμαι τώρα μείον κάποιες ώρες.

 

Αν μπορεί να προτείνει κάποιος τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο bios για να εκκινεί κανονικά;

 

Ελπίζω τώρα που θα ξαναβάλω τον παλιό σκληρό για να τραβήξω τα παλιά αρχεία να μην έχω άλλα...

 

To σκέφτομαι να κάνω κ τις ενημερώσεις τώρα....

 

 

Link to comment
Share on other sites

εφόσον η εγκατάσταση πραγματοποιήθηκε....θα πρέπει να ξαναλλάξεις το boot priority...εφόσον όλα έγιναν κανονικά άνοιξε το pc και μπες στο bios(μην το αφήσεις να κάνει τίποτα άλλο...:P ) και βάλε να bootαρει από τον SSD!!!(λογικά θα πρέπει να φαίνεται) και είσαι κομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

Οπως φαινεται απο τις εικονες προσπαθει να κανει network boot (PXE) αφου δεν καταφερε να βρει καποιο αλλο μεσο για να εκκινησει.

Δοκιμασε να κανεις αυτο που σου γραφει ο φιλος gamer, διαφορετικα θα σου προτεινα να κουμπωσεις μονο τον ssd στην κανονικη θεση για σκληρο του λαπτοπ

και προσωρινα να αφαιρεσεις τελειως το tray και τον δευτερευοντα πια σκληρο. Τελος  κανε παλι εγκατασταση και θα βλεπει μονο το φλασακι και τον ssd.

 

Απο κει απλα επελεξε τον ssd. Μολις κανει επανεκκινηση βγαλε το φλασακι και οταν μπουταρει  και μπεις στα windows κουμπωσε το tray και τον παλιο σκληρο και φορμαρε τον.

 

Καλη συνεχεια

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται κ από τα παραπάνω, δεν είμαι και κανένας ΙΤ μάνατζερ, αλλά μιά βδομάδα  - ημερολογιακά, κάνα 15 ώρες σίγουρα - για να κάνω δουλειά δε θυμάμαι ξανά....

 

Ολόκληρο σήριαλ για να  βάλω λειτουργικό σε 2ο δίσκο...

 

Για να είμαι ειλικρινής - κρυφό - πίστευα πως με τα τα updates θα ενημέρωνε τον driver του δικτύου κ όλα θα έφτιαχναν.

 

Η ώρα  δεν  μου επιτρέπει να επεκταθώ, θα επανέλθω το δυνατόν συντομότερα,

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 Το δικο μου το Dell, περα απο την επιλογη του Boot order, εχει επιλογη απο τους δισκους, ποιος θα ειναι ο πρωτος.

 

Εκει εβαλα τον δικο μου SSD πρωτο. Μηπως εχεις κατι παρομοιο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από 1,5 πραγματικά διασκεδαστικό :-P μήνα,  κ αφού κατάφερα κ πήρα άδεια επανέρχομαι.

 

@pasjohn ούτε βγήκε ούτε δε βγήκε άκρη, ναι το κούμπωσα με caddy.

 

On 7/6/2017 at 2:06 PM, YDinopoulos said:

 Το δικο μου το Dell, περα απο την επιλογη του Boot order, εχει επιλογη απο τους δισκους, ποιος θα ειναι ο πρωτος.

 

Εκει εβαλα τον δικο μου SSD πρωτο. Μηπως εχεις κατι παρομοιο ?

 

Εμένα δεν έχει τέτοια επιλογή, ή είμαι ακόμα πιο αδαής απ'όσο νόμιζα....

 

Ακόμα καλύτερα, έχει εξαφανιστεί κ ο παλιός σκληρός...

 

Δεν μπορώ - κ δεν έχω όρεξη - να ανοίγω το λαπτοπ χωρις εργαλεία για να δω αν έχει απλά καεί ή ( αυτό δε γίνεται λέμε τώρα) ξεκουμπωθεί...

 

Πάντως δεν τον βλέπω ούτε στο device manager ούτε στο bios ούτε βλέπω αντίστοιχη περίπτωση γκουγκλάροντας....

 

make a long story short μήπως ενδιαφερεται να απαντήσει κ καποιος που βαριεται να διαβάσει τα παραπάνω

 

Προσπαθώ να κάνω clean install 10ρια σε φορμαρισμένο σαμσουνκ εβο 840/120γκιγκα από φλασάκι.

 

Το φλασάκι που σε άλλα λαπτοπ δουλεύει, στο dell χρειάζεται αλλαγή στα boot options για να το δεί.

 

Η εγκατάσταση ολοκληρώνεται, έχω win10 αναβαθμισμένα από 8->8.1 στον HD και καθαρά 10ρια στον ssd.

 

Μετά από 10-15 μέρες - δεν είναι το κύριο μηχάνημα εργασίας μου - ο παλιός σκληρός εξαφανίζεται.....

 

Ακολουθούν screenshots μπας κ βοηθήσουν σε κάτι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

   Επανέρχομαι, με την πολυτέλεια χρόνου που μου δίνει το κάταγμα έσω σφυρού που χαρισα στον αστράγαλο μου τή βοηθεία του ttr μου...

Όσον αφορά τον ''χαμένο'' HDD το έκανα και αυτό, βάλε βγάλε δίσκους, την τελευταία φορά δεν τον βίδωσα και στην μετακίνηση ξεκούμπωσε...

Για την ιστορία ο ssd ήταν στο caddy k o σκληρός ξεκούμπωτος στη θέση του...

- Αν ήμουν σπίτι θα το είχα διαπιστώσει επιτόπου -

 

    Έτσι κι'αλλιώς όμως η εγκατάσταση δεν ήταν ''υγιής'' κ περάστηκαν όλα από την αρχή, με τον ssd στη θέση του σκληρού κ τον σκληρό στο πλέον caddy.

 

Έτσι έχω θεωρητικά ένα dual boot σύστημα, λέω θεωρητικά γιατί το uefi δεν με αφήνει  - ή εγώ δεν καταλαβαίνω πως - να επιλέξω από ποιόν δίσκο θα εκκινήσω - σε αντίθεση με το bios του σταθερού που έχει ένα αντίστοιχο configuration -

 

Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν!

Έγινε επεξεργασία από motormount
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.