Jump to content



Αναβαθμιση μνημης Aspire One D255


Recommended Posts

Καλησπερα, Θελω να βαλω 2GB απο 1 που εχει. Ομως στο Memory το CPU-Z το βλεπει DDR3 ενω στο SPD Βλεπει DDR2.

Τι παιζει εδω παιρνει και τα 2 ειδη λογικα; Θελει καποιο ειδικο SO-DIMM;

Για φωτειστε λιγακι την κατασταση.

 

Ευχαριστω παιδια

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
Link to comment
Share on other sites

https://www.cnet.com/products/acer-aspire-one-d255/specs/

http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/acer-aspire-one-d255-mayro/prod890693pp/

Σε περίπτωση που είναι το ίδιο που βρίσκω: 

 

Αν είναι να βάλεις 2GB πρέπει να πάρεις ένα δυάρι μιας και στο Slot  Quantity λέει "1". Επίσης βλέπω να λέει DDR2. 

Δε ξέρω αν πρέπει να πάρεις κάποιο ειδικό SO-DIMM, αλλά γενικώς παίζεις με τις πιθανότητες.

 

Δε ξέρω αν υπάρχει και κάποιο παρόμοιο μοντέλο με DDR3, αλλά αμφιβάλλω. 

 

Το κατά πόσο αξίζει να το κάνεις αυτό σε ένα τέτοιο netbook, it's up to you :) (πιο πολύ αξίζει να ρίξεις ένα SSD - αν δεν έχει και ας δουλεύει σε SATA II). 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι που βρισκεις και ναι υπαρχει μαλλον γιατι βρηκα στο yt ενα βιντεο που του βαζει DDR3.

Πιο πολυ με προβληματιζει η αναντιστοιχια που περιεγραψα, λογικα θα εμπειστευτω το spd ετσι;

Συμφωνω μαζι σου, μου το εφεραν ομως γιατι του εβαλαν 10αρια και σερνεται 990+ ΜΒ σε χρηση μονιμα.

και θελουν ντε κ καλα 10αρια και ειπα καπως να βοηθηθει...

 

Ευχαριστω πολυ φιλε.

BTW Το ιδιο αναφερει και το memtest. DDR3 αλλα στο spd ddr2 wtf?! 

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια ναι ηταν DDR2 μια χαρα πηγε η αναβαθμιση εβαλα μια kingston 2GB. Τωρα γιατι την εκανε report σαν DDR3 δεν καταλαβα

αν μπορεσει καποιος ας το απαντησει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.