Jump to content



Κρασαρίσματα.


Recommended Posts

Ωραια αρα οι μνημες σου ειναι καθαρές

Αφού σου σκάει στο prime δοκίμασε ενα furmark να δουμε αν θα σκάσει και εκει ή όχι

 

edit: Επίσης τυπική ερώτηση αλλά ρωτάω καλού κακού

Στο BIOS έχουν γυρίσει όλα σε defaults έτσι; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το μόνο που έχω πειράξει είναι να έχω δώσει στροφές σε ανεμιστήρες τίποτα άλλο.
Κάτι άλλο που έχω δει είναι η βαθμοί του επεξεργαστή, όταν ανoίγω premiere πχ την ώρα που διαβάζει τα αρχεία φτάνει 70°+ και εκεί είναι πολλες φορές που κρασάρει. 
( Ο χώρος που βρίσκεται το pc το καλοκαίρι με τις ζέστες  φτάνει και τους  33° )

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι σου κρασάρει από θερμοκρασία από 90+ θα ανησυχούσα (edit: premiere είπες και όχι Prime που διάβασα αρχικά άρα έχεις αυξημένο cpu usage εκείνη την ώρα. Οταν έτρεξες το prime είχες κάνα πρόγραμμα δίπλα να κοιτάς τη θερμοκρασία την ώρα που σκάει; )

Επειδή μπορεί να μη θυμάσαι καλά ή κάτι να έγινε και να μη το κατάλαβες ότι έγινε κάνε ένα reset του defaults το bios καλού κακού

Τρεξε το furmark και για να νιώθεις άνετα άνοιξε και το πλαϊνό του κουτιού σου όσο θα είναι το τεστ σε εξέλιξη 

Επίσης με ανοικτό πλαϊνό πάλι αν περάσει το furmark τρέξε και πάλι το prime ή το occt ή ότι θες τέλος πάντων αφού έχεις κάνει αυτό στο bios

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο prime δεν προλαβαίνω να δω κάτι με το που ξεκινάει κατευθείαν μπλε οθόνη ο χρόνος είναι ελάχιστος ώστε να παρατηρήσω κάτι.
Θα κάνω τα παραπάνω που γράφεις και ενημερώνω ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Peter Parker said:

Στο prime δεν προλαβαίνω να δω κάτι με το που ξεκινάει κατευθείαν μπλε οθόνη ο χρόνος είναι ελάχιστος ώστε να παρατηρήσω κάτι.
Θα κάνω τα παραπάνω που γράφεις και ενημερώνω ευχαριστώ.

Τροφοδοτικο τσεκαρες? Εχεις καποιο αλλο για δοκιμη?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Peter Parker έγραψε:

Στο prime δεν προλαβαίνω να δω κάτι με το που ξεκινάει κατευθείαν μπλε οθόνη ο χρόνος είναι ελάχιστος ώστε να παρατηρήσω κάτι.

Αρα δεν ειναι θερμοκρασία. Δεν προλαβαίνει για να κλείσει από αυτό.

Κάνε και το furmark και εδώ είμαστε

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος LocoDiceGR έγραψε:

Τροφοδοτικο τσεκαρες? Εχεις καποιο αλλο για δοκιμη?

Εχει απαντησει ήδη ότι δεν εχει δευτερο

Αν φτάσουμε εκεί μπορώ να του δανείσω ένα να δοκιμάσει και να δει τι παιζει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2017 at 4:46 PM, Peter Parker said:

Εδώ και λίγο καιρό τρώω μπλε οθόνες όταν κάνω κάποιο rendering η ανοίγω κάποιο project στο Pr, σήμερα το είχα αφήσει ανοιχτο στο Lightroom και στο Photoshop και έκανε restart.

Ένας φίλος μου είπε να τρέξω ένα prime 95 στο small FFT αλλά με το που το δίνω να τρέξει το test μετά από μερικά δεύτερα κρασάρει. Να πω ότι δεν έχω κλοκάρει ποτέ κάτι η έχω πειράξει γενικά ρεύματα κτλ.

To pc είναι :

Τροφοδοτικο XFX TS750 / Gigabyte GA-Z97X-UD5H-BK / i7-4790k / 32Gb ram / gtx 1060

Από screenshot δεν ξέρω αν χρειάζεται να βάλω κάτι άλλο.

 

 

CPUID.JPG

εχω τον ιδιο επεξεργαστη (στοκ) και με θερμοκρασια δωματιου ~30βαθμους εχω 39-40idle και σε 3D rendering (full load) φτανει 75~

αν ειναι idle* οι παραπανω θερμοκρασιες πιστευω οτι ειναι πολυ αυξημενες και μαλλον θα φταιει αυτο.Δοκιμασε να καθαρισεις την ψυκτρα και να αλλαξεις παστα.

*edit:  Οταν τραβηξες το screenshot ησουν under premiere? γτ βλεπω να δουλευει ο επεξεργαστης σε turbo mode.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Peter Parker Κάνε μου μία χάρη

Τα 32gb ram που έχεις λογικά είναι σε 4 στικάκια απο 8

βγάλε τα 2 απο τη μητρική να μείνεις με 16 δηλαδή και τρέξε το prime

Αν σκάσει BSOD βάλε τα δύο αυτά στικάκια στις άλλες δύο θέσεις που πριν ήταν κενές και ξανατρέξετε το prime

Αν επιμένει θα έλεγα να κάνεις άλλο ένα USB stickaki bootable με ενα linuxaki και μέσα από εκεί να στρεσάρεις τον επεξεργαστή. Υπάρχουν tools.

Αν σκάσει και απο εκεί και έχοντας αποκλείσει δισκο, ram, gpu και κατα μεγάλο ποσοστό το τροφοδοτικό μιας και άντεξε το full load της κάρτας, φοβάμαι για τη μητρική μετά.

 

 

ΥΓ Αν έχεις και άλλα minidumps από αυτά που είχες ανεβάσει ανεβασε τα και πάλι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση πως δε πεφτουν τα ρολογια χαμηλα.Εμενα πεφτουν στα 800mhz σε idle και ολα τα cores, οχι το ενα να δουλευει full..
Παντως απο temps, μια χαρα εισαι. Θα εκανα βεβαια ενα reset to bios η θα κοιτουσα να δω για ποιο λογο δε πεφτει χαμηλα ο επεξεργαστης. Η θα εκλεινα την επιλογη για εξοικονομηση για να δω πραγματικα τεμπς και θα του τραβουσα ενα ρεντερ να δω ποσο φτανει η θερμοκρασια.
Εφοσον οπως σωστα σου ειπαν οι φιλοι παραπανω και ψαχνεσαι για ενα ενα part, για να αποκλεισουμε και το ενδεχομενο του λειτουργικου, μπορεις να βαλεις ενα λινουξ και να στρεσαρεις απο εκει το μηχανημα.
Παντως ενας φιλος μου με Gigabyte z97 του εσκασε ξαφνικα και δεν ξανα ανοιξε ποτε :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το Linux τι το ήθελες με πέθανες τώρα δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. χαχαχαχα,  minidumps όχι δεν έχω άλλα.

 

Edit: Γράφαμε όλοι μαζί.

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

@Peter Parker Κάνε μου μία χάρη

Τα 32gb ram που έχεις λογικά είναι σε 4 στικάκια απο 8

βγάλε τα 2 απο τη μητρική να μείνεις με 16 δηλαδή και τρέξε το prime

Αν σκάσει BSOD βάλε τα δύο αυτά στικάκια στις άλλες δύο θέσεις που πριν ήταν κενές και ξανατρέξετε το prime

Αν επιμένει θα έλεγα να κάνεις άλλο ένα USB stickaki bootable με ενα linuxaki και μέσα από εκεί να στρεσάρεις τον επεξεργαστή. Υπάρχουν tools.

Αν σκάσει και απο εκεί και έχοντας αποκλείσει δισκο, ram, gpu και κατα μεγάλο ποσοστό το τροφοδοτικό μιας και άντεξε το full load της κάρτας, φοβάμαι για τη μητρική μετά.

 

 

ΥΓ Αν έχεις και άλλα minidumps από αυτά που είχες ανεβάσει ανεβασε τα και πάλι

Έκανα αυτό με τις μνημες μόλις πατήσω OK κάνει restart τίποτα άλλο.

( Όπως δείχνει το screenshot απλά πατάω ok )

prime.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ρε πέτα το απο το παράθυρο :p 

Να κανουμε και λίγο πλάκα με τον πόνο μας πρωι πρωι :hehe:

 

Δες με το occt σε παρακαλω αν κάνει το ίδιο. Πραγματικά ίσως να μη μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω πέρα από τα όσα έχω προτείνει ήδη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δυστηχως οι δοκιμες που πρεπει να κανεις ειναι πολλες για να βγαλεις ακρη.Τι θα εκανα εγω..
Αρχικα θα σιγουρευα τις θερμοκρασιες και τα settings στο bios. Σου ξαναλεω τι μου κανει εντυπωση.
Επειτα, εφοσον εχεις βρει το ποτε το κανει, θα δοκιμουσα ΜΙΑ ΜΙΑ τις μνημες ανα σλοτ. Ακουγεται χρονοβορο αλλα ετσι μπορει να καταλαβεις πολλα πραγματα..
Εννοειται θα ξηλωνα τα παντα απο μεσα (εξτρα δισκους, δισκετες λολ, dvd  οπως επισης και την καρτα γραφικων.. Θα επαιζε ΜΟΝΟ μητρικη + cpu + μια μνημη και δισκος. ΤΠΤ αλλο.

Καντα ολα αυτα που σου λεω σε παρακαλω και πες μας αναλυτικα αν σε καποια κατασταση εχει συμπεριφερθει αλλιως το μηχανημα..
Θερμοκρασιες, BIOS, ξηλωμα, δοκιμες.


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ρε πέτα το απο το παράθυρο :p 

Να κανουμε και λίγο πλάκα με τον πόνο μας πρωι πρωι :hehe:

 

Δες με το occt σε παρακαλω αν κάνει το ίδιο. Πραγματικά ίσως να μη μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω πέρα από τα όσα έχω προτείνει ήδη

Ε' προχτές στο τσακ ήμουν.  :( 
OCCT κάνει ακριβός το ίδιο δουλεύει λίγο και restart  ( Αν μπορείς να βγάλεις άκρη από αυτό )

 

 

πριν 18 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Κοιτα δυστηχως οι δοκιμες που πρεπει να κανεις ειναι πολλες για να βγαλεις ακρη.Τι θα εκανα εγω..
Αρχικα θα σιγουρευα τις θερμοκρασιες και τα settings στο bios. Σου ξαναλεω τι μου κανει εντυπωση.
Επειτα, εφοσον εχεις βρει το ποτε το κανει, θα δοκιμουσα ΜΙΑ ΜΙΑ τις μνημες ανα σλοτ. Ακουγεται χρονοβορο αλλα ετσι μπορει να καταλαβεις πολλα πραγματα..
Εννοειται θα ξηλωνα τα παντα απο μεσα (εξτρα δισκους, δισκετες λολ, dvd  οπως επισης και την καρτα γραφικων.. Θα επαιζε ΜΟΝΟ μητρικη + cpu + μια μνημη και δισκος. ΤΠΤ αλλο.

Καντα ολα αυτα που σου λεω σε παρακαλω και πες μας αναλυτικα αν σε καποια κατασταση εχει συμπεριφερθει αλλιως το μηχανημα..
Θερμοκρασιες, BIOS, ξηλωμα, δοκιμες.


 

Καταλαβαίνω αυτό που λες και έχεις δίκιο, το θέμα είναι ότι αν ξηλώσω τα πάντα από πάνω δεν θα μπορώ να δουλέψω όπως πρέπει.
Εμένα τα video project ξεπερνάνε πολλες φορές και τα 150GB  άρα αν βγάλω των 500ssd από πάνω και των 128ssd που τον έχω για cash, στον 250αρι τι να προτοβάλω που έχουν μείνει 100gb free.

 

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.