Jump to content



Κρασαρίσματα.


Recommended Posts

Εδώ και λίγο καιρό τρώω μπλε οθόνες όταν κάνω κάποιο rendering η ανοίγω κάποιο project στο Pr, σήμερα το είχα αφήσει ανοιχτο στο Lightroom και στο Photoshop και έκανε restart.

Ένας φίλος μου είπε να τρέξω ένα prime 95 στο small FFT αλλά με το που το δίνω να τρέξει το test μετά από μερικά δεύτερα κρασάρει. Να πω ότι δεν έχω κλοκάρει ποτέ κάτι η έχω πειράξει γενικά ρεύματα κτλ.

To pc είναι :

Τροφοδοτικο XFX TS750 / Gigabyte GA-Z97X-UD5H-BK / i7-4790k / 32Gb ram / gtx 1060

Από screenshot δεν ξέρω αν χρειάζεται να βάλω κάτι άλλο.

 

 

CPUID.JPG

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites


Κατέβασα το Debugging Tools for Windows το εγκατέστησα αλλά έχω κωλήσει  στα παρακάτω και δεν μπορώ να ανοίξω τα dmp αρχεία.
Να πω ότι για μένα αυτά είναι σαν πύρινη φυσική η αλλιώς κινέζικα.

To open the dump file after the installation is complete, follow these steps:

  1. Click Start, click Run, type cmd, and then click OK.
  2. Change to the Debugging Tools for Windows folder. To do this, type the following at the command prompt, and then press ENTER:
    cd c:\program files\debugging tools for windows
  3. To load the dump file into a debugger, type one of the following commands, and then press ENTER:
    windbg -y SymbolPath -i ImagePath -z DumpFilePath
    kd -y SymbolPath -i ImagePath -z DumpFilePath

The following table explains the use of the placeholders that are used in these commands.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα και κάτι ακόμη. Τσέκαρε μετά το κρασάρισμα τι γράφει ο event viewer στα administrative events. Κάποιο event ID που μπορεί να βοηθήσει.

Επίσης η Karmen είπε να ανεβάσεις τα αρχεία εδώ (σε κάποιον free file hosting έστω :p ). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε μου δουλεύει το debugger. Περίεργο γιατί στην παλιά έκδοση (πριν κάνω format πριν 1.5 μήνα), δούλευε κανονικά. 

Τσέκαρε το Event Viewer σου και πες αν δείχνει τίποτα περίεργο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από το Screenshot που παραθέτεις δε βγάζω άκρη! 

Τσέκαρε αν σε κάποιο από όλα τα events έχει κάποιο error code στο πλαίσιο από κάτω (που δίνει την εξήγηση του κάθε error/warning), του τύπου 0χ000... 

Googlαρε το και μπορεί να βρεθεί κάποια λύση! 

 

YΓ: Το event id 822 που βλέπω είναι driver related πρόβλημα! Αλλά βλέποντάς το ξανά, μάλλον είναι άσχετο. Μου το έχει βγάλει και εμένα παλιότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα κατεβάζω και τα κοιτάω σε πρώτη ευκαιρία τα minidumps

Μέχρι τότε...

Κάνε μου μία χάρη και τρέξε ένα memtest σε παρακαλώ.

Επίσης πες μου αν εχεις τσεκάρει το δίσκο σου.

Και τσέκαρε αν όλα τα καλώδια είναι σωστά κουμπωμένα.

 

Για το Memtest αν δεν ξέρεις τι πρέπει να κάνεις κοίτα εδώ μία

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το memtest μάλλον βράδυ από ότι κατάλαβα θέλει ώρες, ο δίσκος είναι 100% σύμφωνα με το Sentinel. Καλώδια τα πάντα φαίνονται σωστά στην θέσης του και λειτουργούν όλα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία απλά επειδή οι μέρες δεν μου πάνε και πολύ καλά τλευταία ελπίζω μέχρι το βράδυ αν δεν τα εχει δει άλλος να μπορέσω να τα κοιτάξω

 

Κάνω και ένα Mention για να υπάρχει @Gi0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολύ εσένα και τον tommybertsen, είμαι τρομερά πιεσμένος λόγο πολύ δουλειάς έσκασε την χειρότερη εποχή για μένα και δεν μπορώ να δουλέψω έτσι.
Με αυτά των PC δεν την παλεύω καθόλου, ούτε να τα καταλάβω μπορώ ούτε να τα μάθω.
Ακόμα και το usb που πήγα να φτιαξω δεν τα καταφέρνω,  για κάποιο λόγο απλά δεν το φτιάχνει και τα κάνω και copy paste από εδω. https://technet.microsoft.com/en-us/library/jj200124(v=ws.11).aspx

 

EDIT: Μάλλον κάτι κάνω με το usb...

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

Με αρκετή καθυστέρηση τα είδα τα Minidumps:(

 

Βλέπω και στα 3 τον ίδιο κωδικό σφάλματος 0x00000124  και να βγάζει hal.dll και ntoskrnl.exe

Για πες τι παίζει με τις μνήμες και αν εχεις άλλο psu αν αυτές βγουν καθαρές για να δοκιμάσεις

Αν αποκλείσουμε αυτά και την κάρτα φυσικά τότε πας για driver verifier για να δεις αν ευθυνεται κάποιος driver για την όλη αναστάτωση. Αν και φοβάμαι ότι είναι hardware το πρόβλημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είδα το ίδιο ακριβώς με το "Whocrashed" (ευκολότερος τρόπος να δεις το minidump :p )

Και εμένα για driver related μου κάνει αλλά... Και εγώ φοβάμαι ότι είναι Hardware. Καμιά φορά δε μας λένε όλη την αλήθεια τα minidumps :( 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, για τις απάντησης,
ακόμα δεν κατάφερα να κάνω το memtest, θα έπρεπε να αφήσω το pc ανοιχτό για 4 μέρες μιας και θα έλειπα και δεν ήθελα. Τροφοδοτικό άλλο δεν έχω σε περίπτωση που χρειαστεί. 

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

Έχω σκαλώσει στο να κάνω το memtest, στις επιλογές στο boot μπαίνοντας από F12 δεν το βλέπει.
Προσπαθώ να το κάνω με το rufus που πρότεινε ο tommybertsen αλλά μόλις του δώσω το iso παίρνω την παρακάτω εικόνα.
Καμία ιδέα ?

 

 

ruffail.JPG

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.