Jump to content



Βοήθεια για επιλογή μνήμης σε MB Gigabyte ga-890gpa-ud3h & CPU AMD Phenom II 1075T


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Προσπαθώ καιρό να επιλέξω ανάμεσα σε δύο σετ μνημών, με συγκεκριμένα κριτήρια σκέψης που θα εξηγήσω παρακάτω, αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει και γι'αυτό ανοίγω το συγκεκριμένο thread...
Έχω την MB και τον CPU που αναφέρω στον τίτλο, ο οποίος παίρνει μνήμες 1333mhz και 1600mhz και πάνω με overclocking, αλλά δεν θέλω να κάνω overclocking.

Είναι γνωστό οτι για την συγκεκριμένη πλατφόρμα της AMD προτιμότερο είναι τα χαμηλά timings.
Έχω καταλήξει σε δύο sets, το ένα στα 1333Mhz και το άλλο στα 1600mhz.
Ο μόνος λόγος που κοιτάω και σε μνήμες πάνω από 1333mhz , που είναι το default που θέλω τώρα αλλά με όσο πιο χαμηλά timings γίνεται, είναι γιατί σκέφτομαι οτι το συγκεκριμένο set μνημών που θα αγοράσω τώρα, μπορεί να το χρειαστώ και για μελλοντικό set-up και γι'αυτό κοιτάω και για 1600mhz...
Με λίγα λόγια, ψάχνω ή για μνήμη 1333mhz χαμηλά timings πάντα που να γίνεται overclocking  στα 1600Mhz και πάνω, ή για μνήμη 1600mhz πάλι όσο γίνεται χαμηλά timings που να γίνεται underclocking στα 1333mhz  πάντα με όσο πιο χαμηλά timings γίνεται λόγω της πλατφόρμας της AMD.

Το ψάχνω καιρό και έχω καταλήξει σε δύο sets, θέλω απλά απόψεις για το πιο από τα δύο ή αν υπάρχει άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη... :)

https://www.skroutz.gr/s/348019/G-Skill-RipjawsX-8GB-DDR3-1333MHz-F3-10666CL7D-8GBXH.html?from=favorites_popup

https://www.skroutz.gr/s/2891048/Crucial-Ballistix-8GB-DDR3-PC3-12800-2x4G-240-pin-DIMM.html?from=account_notifications_price_drop#reviews

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος konstantinos77g έγραψε:

Με λίγα λόγια, ψάχνω ή για μνήμη 1333mhz χαμηλά timings πάντα που να γίνεται overclocking  στα 1600Mhz και πάνω, ή για μνήμη 1600mhz πάλι όσο γίνεται χαμηλά timings που να γίνεται underclocking στα 1333mhz  πάντα με όσο πιο χαμηλά timings γίνεται λόγω της πλατφόρμας της AMD.

Μνήμες που ο κατασκευαστής τους τις δίνει 1333Mhz είναι ρίσκο αν θα ανεβαίνουν πιο πάνω (δεν λέω "ανέφικτο"). Μνήμες που τις δίνουν 1600Mhz εννοείται πως κατεβαίνουν στα 1333Mhz και με χαμηλότερα timings (ανάλογα πως είναι γραμμένα στο SPD = τι δίνει ο κατασκευαστής). Σε αυτές που παρέθεσες οι μεν G-Skill έχουν 1333Mhz 7-7-7-21, οι δε Crucial έχουν 1600Mhz 8-8-8-24.

Γνώμη μου είναι οι Crucial, ίσως να μην έχουν το 1333 7-7-7-21 (δεν ξέρουμε με ποια timings θα δουλέψουν στα 1333) έχουν όμως σίγουρο το 1600 8-8-8-24. Ένα συν, έχουν πιο χαμηλές ψύκτρες από τις G-Skill.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, TopCLR said:

Μνήμες που ο κατασκευαστής τους τις δίνει 1333Mhz είναι ρίσκο αν θα ανεβαίνουν πιο πάνω (δεν λέω "ανέφικτο"). Μνήμες που τις δίνουν 1600Mhz εννοείται πως κατεβαίνουν στα 1333Mhz και με χαμηλότερα timings (ανάλογα πως είναι γραμμένα στο SPD = τι δίνει ο κατασκευαστής). Σε αυτές που παρέθεσες οι μεν G-Skill έχουν 1333Mhz 7-7-7-21, οι δε Crucial έχουν 1600Mhz 8-8-8-24.

Γνώμη μου είναι οι Crucial, ίσως να μην έχουν το 1333 7-7-7-21 (δεν ξέρουμε με ποια timings θα δουλέψουν στα 1333) έχουν όμως σίγουρο το 1600 8-8-8-24. Ένα συν, έχουν πιο χαμηλές ψύκτρες από τις G-Skill.

Αυτό προσπαθώ με τις ώρες να βρω, αλλά δεν το έχω καταφέρει, σε τι timings παίζουν στα 1333...?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μπορείς να τις τρέξεις στα 1600 νομίζω πως δεν έχει τόση σημασία αν πιάνουν το 7-7-7-21 στα 1333 (το οποίο δεν αποκλείεται να το πιάνουν).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσο απαραίτητα είναι τα χαμηλά timings? Θέλω να πω, μήπως αγχώνεσαι πολύ με τα timings? Κυκλοφορούν μνήμες που διαφημίζουν 2400MHz συχνότητα στις ίδιες ή και χαμηλότερες τιμές και μπορεί να είναι πιο αργές από τις 1333άρες σε χαμηλές συχνότητες, αλλά θα μπορούν να παίξουν σε μεγαλύτερες συχνότητες(έστω 1800 - 2000MHz).  Και επιπλέον θα έχουν καλύτερη μεταπωλητική αξία.

 

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.