Jump to content



βοήθεια για επιλογή νέου smartphone (nexus5 replacement)


Recommended Posts

 Καλησπέρα σε όλους,

 

μιας και το nexus 5 μετά απο 3.5 χρόνια έχει πλέον αρκετά προβλήματα (άρχισε να κολλάει το power button και να πω την αλήθεια θα το έφτιαχνα αλλά πριν 1-2 μέρες άρχισε τα χαζά και η usb θύρα και δεν νομίζω πως πλέον αξίζει τον κόπο ιδιαίτερα)

ψάχνω τον αντικαταστάτη του
 

τι θα ήθελα:

 

0) ΟΧΙ SAMSUNG (μην το ψάχνετε απλά δεν μου αρέσουν)

1) αρκετά κοντά στο stock android
2) microsd ή πραγματικά μεγάλη μνήμη (έχω αγανακτήσει με το nexus των 16gb)

3) μπαταρία της προκοπής (άλλο ένα αποθημένο του nexus). Δεν λέω να αντέχει 3 μέρες με LTE αλλά τουλάχιστον να βγάζω άνετα μια με μιάμιση ημέρα (ούτως ώστε όταν τα παίξει λίγο η μπαταρία να μην έχω προβλημα να βγάλω την ημέρα)

4) δεν με έχει τρελάνει όλη αυτή η curved screen τρέλα. Μάλλον προτιμώ μια καλή με μικρά bezel και σίγουρα προτιμώ μια σωστή ips απο τις samsung amoled

5) τον αν το κινητό έχει snap 835 ή 821 ή 660 ή αντίστοιχο chip της mediatek/kirin δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Αλλά σίγουρα θα ήθελα να είναι προς το upper end των επιδόσεων

6) headphone jack

7) camera δεν είναι ψηλά στις απαιτήσεις μου

8) selfie cam και να μην υπάρχει ακόμη καλύτερα. Πραγματικά δεν με νοιάζει καθόλου

9) όχι gold/rose gold χρώμματα

 

Βασικό πρόβλημα που έχω είναι ότι μένω επαρχία και δεν μπορώ να βρω πουθενά σε demo τα κινητά που με ενδιαφέρουν(και αντίστοιχα είναι πολύ πιο δύσκολο να βρω τοπικά μεταχειρισμένα κινητά για να ελέγξω ή/και αγοράσω).
Αυτή την στιγμή οι πιο σοβαροί υποψήφιοι είναι

 

1) lg g6 (μάλλον αρκετά κοντά σε αυτά που ψάχνω , απο eglobal)
2) oneplus 3t (δεν βλέπω stock στο site της oneplus)
3) lg v20 (φοβάμαι το μέγεθος , πάλι από eglobal)
4) xiaomi mi6 (απλά powerhouse σε cpu/ram ,  με ενοχλούν μερικά όπως η έλειψη headphone jack, δεν ξέρω αν θα με βολέψει το miui και το curved)

 

τώρα σε ότι αφορά το budget το απόλυτο άνω όριο είναι τα ~420 (όσο κάνει αυτή την στιγμή απο κίνα με τριγωνική ένα mi6)

δεν θα έλεγα όχι σε λιγότερα χρήμματα

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

ps. 1-2 μήνες τους βγάζω με το nexus αν είναι να βγει κάτι καλό σε αυτό το διάστημα,

παραπάνω πιστεύω πως απλά δεν θα αντέξει το daily use

Link to comment
Share on other sites

Αν η LG έχει λύσει θέματα bootloop και ιστορίες με τις ρημαδοθόνες της που έχουν 8 στις 10 image retention (βγαίνει στην πορεία), τότε είναι ότι κοντινότερο το LG G6. 

Στα μείον ότι παίρνεις κινητό του 2017, με χαρακτηριστικά περσινά. Παρόλα αυτά σε εμπειρία χρήσης, ΟΤΑΝ δουλεύουν σωστά, είναι άριστα (είμαι κάτοχος του G4). 

Επίσης δε φημίζεται για καλή διαχείριση στις μπαταρίες που βάζει. Τώρα για το G6, θα ακούσεις διάφορα. Τη μέρα θα στη βγάζει πάντως σίγουρα. Δεν έχω ιδέα όμως γιατί δε το δούλεψα. Μετά το G2 το χάος στις μπαταρίες για LG. 

 

Απλά σε ένα από αυτά που ζητάς, δηλαδή κοντά σε στοκ android, δεν είναι κανένα από όσα επιλέγεις :p 

 

Το V20 θα το φέρεις από έξω μόνο. Δεν υπάρχει εδώ. Με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη. 

Αν σου αρέσει να σκαλίζεις τα κινητά σου πάντως, το LG ΔΕΝ κάνει για σένα (το 3Τ αντίθετα είναι κομπλέ για σκάλισμα και από τη μαμά ξεκλείδωμα bootloader χωρίς απώλεια εγγύησης).

 

Θα κοιτούσα και προς HTC και Huawei μήπως υπάρχει κάτι καλό στο εύρος τιμών αυτό! (πχ HTC 10).

Link to comment
Share on other sites

για τα 2 lg σίγουρα μιλάμε για αγορά απο το εξωτερικό (απο το site που αναφέρθηκε τις προάλλες στο θέμα των αγορών)

τώρα απο εκεί και πέρα
τα bootloop είναι ένα ζήτημα
και δεν είχα θέμα με image retention στο nexus (αλλά δεν ξέρω και απο πότε ξεκίνησε να είναι πρόβλημα στις οθόνες τις lg)

 

γενικά όντως ιδανικό μοιάζει το 3τ αλλά
δεν το πουλάει πλεον η oneplus(άρα οπου και να το αγοράσω δεν έχω εγγύηση απο την oneplus)

 

με το σκάλισμα η αλήθεια είναι πως ηρέμησα πλεόν (κάποτε ήμουν custom όλα)
πλεον στο nexus ειμαι stock + rooted + custom kernel εδώ και κανένα χρόνο

 

θα ρίξω καμία ματιά σε huawei +htc

αν άντεχε το δικό μου κάπως παραπάνω θα προσπαθούσα να αντέξω να δω τα "νεα" nokia ή κανένα moto g5s plus (ή όπως θα λένε το μοντέλο με τον snapdragon 660) ή μήπως δεήσει η google και βγάλει κανένα pixel 2 "lite" σε τιμές τύπου nexus και όχι iphone

Link to comment
Share on other sites

Για το LG μιλάμε (δε ξέρω αν ισχύει στο G6 και στην 7.1), θέλει unlock bootloader για να κάνεις root!! Εγώ με το G4 στην 6.0 δε μπορώ να κάνω γιατί πρώτα θέλει ξεκλείδωμα :p Συνεπώς ηρέμησα με σκαλίσματα μόνιμα :hehe: 

 

Το LG G6 υπάρχει Ελλάδα, το eglobal έχει νομίζω ισπανικό warehouse και γενικά ξέρω άτομα ευχαριστημένα, αλλά και άτομα που για να τους τα στείλουν θέλανε "τσίγκλισμα". Πάντως από τιμές είναι πολύ καλό (από εκεί παίρνεις το G6 το 64ρι με λιγότερα από όσο εδώ το 32ρι).

 

Το 3Τ τι φάση; Πότε πρόλαβε να το αποσύρει; Μήπως παίζει κάτι διαφορετικό; 

 

ΥΓ: Το image retention ξεκίνησε από τις quantum displays του LG G3 νομίζω. Δε ξέρω τι έχει το G6. Επίσης δε καταλαβαίνω πως γίνεται το G5  να έχει gorilla glass 4 και το G6 gorilla glass 3. Αλλά εδώ βάλανε σε ναυαρχίδα περσινό CPU , τι να λέμε :p 

 

Πάντως για τα 360κατι που κοστίζει, δε νομίζω να έχεις καλύτερη all in one επιλογή.

 

Link to comment
Share on other sites

βασικά όλα δεν θέλουν unlocked bootloader για root? (έτσι τουλάχιστον ήξερα )
στο δια ταύτα βέβαια
για το 3t η oneplus το σταμάτησε την στιγμή που έβγαλε το 5αρι(προφανώς για να κόψει τον εσωτερικό ανταγωνισμό)

 

γενικά η lg έχει κάνει κάποια περίεργα  (λέγε με τα modules του g5 , τα bootloop των g4/nexus 5x και μερικά ακόμη)
εδώ λένε πως το v30 που θα βγει σε λίγο καιρό δεν θα βάλουν την "παραδοσιακή" δεύτερη οθόνη
κοινώς θα μας δώσουν ένα g6 σε μεγαλύτερο μέγεθος με snap 835 (όχι πως θα έχω τα 600+ που θα ζητάνε στο launch)

 

γενικά βλέπω το g6 ως την πιο καλή επιλογή στα θέλω μου (αλλά θα προσπαθήσω να περιμένω μέχρι τον αύγουστο μπας και βγει κάτι άλλο , αν τα παίξει στο ενδιάμεσο τελείως το nexus θα ξεθάψω το παλιό μου nokia n78 , αυτό σίγουρα έχει καλύτερη αυτονομία απο το nexus)

με ένα μεγάλο φόβο τι απο τα ψυχολογικά της lg θα κουβαλάει

 

ps. και βλέπω στο γνωστό δίπλα forum αγγελία για 3t σε λογική τιμή απο Θεσσαλονίκη ... Χθες το απόγευμα γύρισα απο υποχρεώσεις στην Θεσσαλονίκη

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος shattered έγραψε:

βασικά όλα δεν θέλουν unlocked bootloader για root? (έτσι τουλάχιστον ήξερα )

Nope. G2 , Optimus G, παλιότερα αλλά και νεότερα, δεν απαιτούν ξεκλείδωμα ντε και καλά. 

 

Έχω ένα φίλο πάντως που είναι ακόμη με Samsung Galaxy Nexus :hehe: Δε ξέρω πως την παλεύει :p 

 

Αν ψάχνεις και για μεταχειρισμένα σίγουρα θα βρεις κάτι σε καλή κατάσταση και λογική τιμή, αλλά θέλει υπομονή και ψάξιμο. Ξέρω άτομο με το HTC 10 και έχει μείνει αρκετό καιρό με αυτό (και συνήθως αλλάζει τακτικά). Λέει τα καλύτερα. Για μπαταρία δε ξέρω (είναι ένα θέμα στα μεταχειρισμένα ειδικά).

 

Εν  κατακλείδι το G6 είναι καλή επιλογή, αλλά όντως, τα ψυχολογικά της LG πρέπει να τα ψάξεις εις βάθος :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

 gnexus θεός.. είχα ξεχάσει τα chip της texas instruments

 

Anyway για να μην πέφτει σπαμαρισμα

Αν την παλέψει το nexus μέχρι τον Σεπτέμβρη θα είναι καλύτερα μιας και θα είμαι Θεσσαλονίκη (με ότι συνεπάγεται για τα used)

Αν πάλι απλά τα παίξει ή μου την βιδωσει θα δω ξανά το υπάρχει διαθέσιμο (αν και δύσκολα να βρεθεί κάτι καλύτερο από g6 σαν πακέτο)

 

Το καλό είναι ότι δεν φοβάμαι τις εγχειρήσεις σε used(όσο δεν χρειάζεται κολλητήρι)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.