Jump to content



Πάτωμα laminate (?) φούσκωσε


Recommended Posts

Στο συγκεκριμένο χώρο μπήκε νερό (βροχής), πλημμύρισε ο χώρος και το πάτωμα φούσκωσε στις επαφές όπως το βλέπω όπου συναντιούνται τα σανίδια?, laminate?, μουσαμάς? δεν ξέρω καν τι υλικό είναι. Υπάρχει κάποιος - ο οποιοσδήποτε τρόπος - να ισιώσει αναίμακτα χωρίς να πρέπει να αλλαχτεί όλο το πάτωμα ;;

 

Ο χώρος είναι σε ισόγειο και από πάνω υπάρχει 3οροφη πολυκατοικία όπου την κάνουν ανακαίνιση εξωτερικά με αποτέλεσμα να έχουν βάλει σκαλωσιές και να έχουν βγάλει και όλα τα λούκια της πολυκατοικίας - ως επακόλουθο αυτό είχε στις 2 μέρες που είχε βρέξει πριν καμιά 10 μεριά μέρες  να τραβήξει νερά ο συγκεκριμένος χώρος από τα νερά που πέφτανε από την πολυκατοικία. Ο μάστορας δεν θέλει να πάρει καμιά ευθύνη, δεν τον νοιάζει τίποτα, δεν φταίει αυτός λέει για την βροχή. Για να τον κάνω μήνυση χρειάζεται να βάλω δικηγόρο να δώσω καμιά 500αρα για αρχή και θα εκδικαστεί η υπόθεση μετά από πολύ καιρό, εγώ μέχρι τότε μπορεί να μην είμαι καν σε αυτόν τον χώρο και ως τότε πρέπει να είναι λειτουργικός (ναι το ξέρω, έχουμε εξαιρετικό νομικό και δικαστικό σύστημα).

 

Έτσι αν έχει κάποιος μια συμβουλή για το τι μπορώ να κάνω έστω να ισιώσει λίγο καλοδεχούμενη. Καμιά 50αρα τ.μ. είναι ο χώρος.

IMG_2097.JPG

IMG_2096.JPG

IMG_2095.JPG

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δύσκολα :/... αν φουσκώσει χαρτόνι/μελαμίνη κτλ δεν φτιάχνει.

 

Ο μάστορας γιατί να φταίει..ας τα επιμεριστεί ο όμιλος πολυκατοικίας..αυτός είναι ο εντολέας για τις εργασίες.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γίνει συνέλευση πολυκατοικίας (είναι κοινόχρηστος χώρος).

Κατά τη γνώμη μου είναι λίγο λάθος να βάλετε laminate ενώ ο χώρος έχει/είχε πιθανότητα να βραχεί. Σε υγρασία/νερά φουσκώνει. Συνήθως μπαίνει βοηθητική στρώση γυαλί πάνω για να αντέξει. Θα ήταν προτιμότερο να υπήρχε πλακάκι.

Link to comment
Share on other sites

διαβασε  μερικα πραγματα εδω για τα προβληματα και πιθανες λυσεις

 

απο οτι καταλαβαινω εχουν περασει καποιες μερες απο τη ζημια οποτε οι λυσεις περιοριζονται

περιμετρικα στο laminate αφηνουν απο 1 εως 5 εκ. περιθωριο για διαστολες (υποτιθεται τοποθετηθηκε με καλες συνθηκες)

αν εχει τοποθετηθει απλα πανω σε ναυλον για μονωση και κουμπωτα χωρις κολλα τοτε ισως μπορεις να ξεκουμπωσεις καποια

να αφαιρεσεις τις "πτυχες" με τα οποια κουμπωνει το καθε κομματι προσεκτικα και  ν αφαιρεσεις -στο μηκος- οσο χρειαζεται για να "πεσει"

το laminate σωστα στο πατωμα

αν τα φουσκωματα δεν περνουν θεραπεια ισως καλυτερα αφαιρεσεις αυτα απο λιγο σε καθε! σανιδα....

στην επανατοποθετηση θα βαλεις καλη κολλα πχ πολυουρεθανης και θα υπολογισεις οτι το πατωμα θα εχει γυρω περιθωριο τουλαχιστον 3 ποντους

το κενο το καλυπτεις με σοβατεπι

οταν το ξηλωσεις αρχικα ελεγξε αν εχει ακομα υγρασια απο κατω - αν ναι τοτε καλυτερα ξηλωσε ΟΛΟ απο την αρχη - πιο ευκολα θα το βαλεις μετα (αντι να κανεις μερεμετια

απο σημειο σε σημειο) και κολησε το με κολλα αφαιροντας ολα τα προβληματικα μερη

στο τελος θα εχεις ελλειψη σε καποιο σημειο απο σανιδες οποτε θα χρειαστεις να παρεις συμπληρωμα (συνηθως υπαρχουν καποια τεμχ για τετοια θεματα)

 

φυσικα ρωτα το ιδιοκτητη πριν κανεις οτιδηποτε (και αν εχει καπου laminate απο το πατωμα περισσευμα)

καλο κουραγιο!! (θα το χρειαστεις!)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.