Jump to content


συσκευή για Game Streaming από υπολογιστή στην τηλεόραση


Recommended Posts

Αναζητώ το κατάλληλο κουτί (;) για απροβλημάτιστο game streaming σε τοπικο LAN (wired) από τον υπολογιστή στην τηλεόραση (smart 4κ tv)

διάβασα περί steam link / nvidia shield αλλά δεν ξέρω αν έχει βγεί /αναμένεται κάτι άλλο καλύτερο...

με Sofware (αpplication) σε στυλ Plex client /server δεν γίνεται δουλειά;

Τι χρειάζετα πέραν της ethernet διασύνδεσης στο ίδιο δικτυο; Ποιοί είναι οι περιορισμοί (πχ 1080p; 60hz) ;

Θα φαίνεται  η τηλεόραση σαν 2η οθόνη υπολογιστή, σωστά ;

Η σύνδεση πληκ/ποντικιού με bluetooth στην τηλεόραση δουλεύει κανονικά χωρίς lag;

Η γενικότερη εμπειρία χρήσης; αξίζει; @icy20

Link to comment
Share on other sites

Ένα raspberry pi 3 που έχω, παίζει άνετα 1080p/60fps συνδεδεμένο με ethernet. Εδώ έχεις δύο επιλογές από software:

  • moonlight-embedded που είναι το open source implementation του gamestream. Αυτό χρησιμοποιώ εγώ.
  • Parsec , το οποίο δεν το έχω δοκιμάσει, απλά το αναφέρω γιατί φαίνεται ότι λειτουργεί και με amd gpu's.

Αν θες 4Κ και official support κοιτάς για nvidia shield. (Από τη στιγμή που θα δώσεις τόσα λεφτά όμως στο shield θα ξέρεις ότι θα μείνεις και στο στρατόπεδο της nvidia για αρκετό καιρό.....)

 

Το steam link, επίσης καλή λύση, γιατί ξέρεις ότι θα έχει support από valve (controller compatibility, game compatibility κλπ), και παίζει και με τις δύο εταιρείες gpu.

Όμως νομίζω 4Κ δεν κάνει.

 

Από όλα αυτά όπως είπα, μόνο το raspberry έχω δοκιμάσει. Σαν εμπειρία χρήσης μια χαρά παίζεις casual παιχνίδια platformers, 3rd person shooters κλπ. Λίγο lag θα δεις σε πολύ fast paced σκηνές, αλλά είναι αναμενόμενο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι τηλεόραση εχεις (μαρκα ) ?

Ειδα εχθες πως στα 2016+ 2017 μοντελα της samsung οτι μπορεις να κατεβασεις την εφαρμογη και συνδέεις ενα controller και παιζεις.

 

Ακομα και ενα λαπτοπ να εχεις στην τιβι αξιζει,λιγο που το εχω δοκιμασει that is.

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

sony kd-55x8507

 

αυτό με το λαπτοπ και το steam home streaming θα το δοκιμάσω...απλά θα χρειαζεται να κουμπώνω -ξεκουμπώνω καλώδια....

το steamlink ειναι σχετικά φθηνό και παίζει ουσιαστικά όπως το home streaming, aν κατάλαβα σωστά...απλα΄ειναι 1080p 60hz...

επειδή έχω 2560χ1440 μονιτορ το streaming θα αναπαράγεται σε αυτή την ανάλυση ή θα το ρίχνει στα 1080P και θα αναγκάζεται η tv να κάνει upscale?

Link to comment
Share on other sites

Ουαου! Σε τηλεόραση Samsung 6400 συνδεδεμένο με power line κατέβασα το steam link app, ενεργοποίησα το home streaming στο steam από το pc που βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο, άλλαξα το primary monitor από nvidia surround 5760 X 1080 στο μόνιτορ (tv) που έχει ανάλυση 1920 x 1080 (γιατί αλλιώς έκανε shrink την εικόνα από τα 3 monitors και δε φαινόταν τίποτα), συνέδεσα κι ένα Xbox one controller σε μια USB port της Samsung στο σαλόνι, κι έπαιξα ένα pro!!!

 

Αύριο πάω να πάρω κι ένα USB extender για να παίζω από τον καναπέ μου!

 

Thanks for the hint! [emoji3][emoji869][emoji106]

 

P.S. Ουσιαστικά τρέχει το παιχνίδι από το pc και το app κάνει mirroring στην τηλεόραση. lag έχει, οπότε μάλλον περιορισμένα παιχνίδια θα μπορεί να παίξει... δεν ασχολήθηκα πάνω από 10 λεπτά. Περισσότερες δοκιμές αύριο.

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, εχω και τα 2 που αναφερεις. Το shield εχει το καλο οτι παιζει και 4Κ. Το αλλο γενικα ειναι πολυ πιο απλοικο. Το steam παιζει 1080 καθαρα. Βεβαια εγω εχω και 1080 οθονη στο pc. Aν θελεις μονο για game stream δεν αξιζει να δωσεις τα 200 του shield...

 

Nαι οταν παιζεις στην τηλεοραση, ο υπολογιστης θα δειχνει σαν να επαιζες εκει...

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η GPU θα δουλεύει για να δείχνει frames σε 2,5Κ (PC) και θα γίνεται downscale στο steamlink και Upscale από την TV? Αυτό δεν πρέπει να το αποφύγουμε;

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Το steam app της Samsung TV τελικά μάλλον δεν κάνει δουλειά... Θεωρητικά δουλευει σε ανάλυση full hd αλλά πρακτικά φριζαρει συνέχεια η εικόνα, ειδικά όταν έχει πολλά κινούμενα animation το παιχνίδι... Πιθανώς να φταίει το εσωτερικό δίκτυο και με απευθείας ethernet καλώδιο να είναι οκ, αλλά δυστυχώς δεν έχω αυτή τη δυνατότητα. Απογοητεύτηκα γρήγορα...

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

[mention=65403]Anthemius[/mention]
Επιλογές έχει καθόλου? Τι codec χρησιμοποιεί, h.264?
Σε αφήνει να ρίξεις σε 720p?
Μου βάζεις δύσκολα... Ουσιαστικά έχεις όλες τις επιλογές που σου επιτρέπει το steam όταν το τρέχεις σε big picture mode. Το app δε νομίζω πως σου έχει επιλογές, παρά μόνο συνδέει το pc με την τηλεόραση.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επανέρχομαι στο θέμα... υπάρχει τελικά η εφαρμογή Moonlight στο store της τηλεόρασης...

Εγκαταστάθηκε και απ'το λίγο που δοκίμασα δουλεύει ικανοποιητικά με το απαραίτητο πλέον Geforce experience (δεν το εγκαθιστούσα ποτέ ως τώρα)...

Πρέπει να το συνηθίσω...δεν έχω bluetooth keyobard-mouse αλλά έχω gamepad xbox3630 .. Dεν είναι όμως όλα τα παιχνίδια για gamepad...

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.