Jump to content



Αξίζει να πάω σε ssd M.2


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω έναν samsung 850  evo που έχω τα windows 10 εφαρμογές και παιχνίδια σκέφτομαι να αγοράσω τον M.2 samsung 960 evo 250GB. Αξίζει η αλλαγή ουσιαστική διαφορα θα δω στα windows μέσα και στα παιχνίδια θα την καταλαβαίνω??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

σε διαφορές σε παιχνίδια δεν θα δεις τόσο μεγάλη . μόνο στο φόρτωμα των αρχείων των παιχνιδιών . οι περισσότεροι που έκαναν benchmark μεταξύ ssd and m2 nvme δεν βρήκαν διαφορές . μόνο το techspot βρήκε διαφορές αρκετά μεγάλες και στα παιχνίδια. στο youtube αυτό .

τα 250 είναι λίγα . χτύπα εαν έχεις την δυνατότητα 500 γίγα. όλα τα σύγχρονα παιχνίδια έχουν τουλάχιστον 60 γίγα μέγεθος. κάτι να αποθηκεύσεις στο desktop πάνε τα 250 γίγα ή εαν κάνεις εργασίες με προγράμματα.  

 

 

Έγινε επεξεργασία από iseeklife
προσθήκη αρχείου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν κρίνω από τον δικό μου ssd σε σχέση με τον crucial mx300 ο δικός μου δεν είναι τόσο αργός με τίποτα,το call of duty το συγκεκριμένο το έχω παίξει τόσο δεν έκανε να μου φορτώσει, άρα το να δώσω τόσα λεφτά για m.2 για να κερδίσω 4-5 δευτερόλεπτα δεν αξίζει και 5 δευτερόλεπτα πολλά λέω

Link to comment
Share on other sites

οι διαφορές στα χρήματα δεν είναι μεγάλες μεταξύ ssd και m2 . εαν κάνω αναβάθμιση θα πάω και εγώ σε m2 . οι διαφορές στις επιδόσεις είναι μεγάλες για την διαφορά των χρημάτων που έχουν. τα 250 γίγα για τα σύγχρονα παιχνίδια είναι λίγα. τα 500 είναι καλά για 2 3 παιχνίδια. αξίζει να αναβαθμίσεις σε 500 εάν δεν έχεις . και αντί για ssd πας σε m2 . 

Έγινε επεξεργασία από iseeklife
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

ξανακοίταξα τις τιμές των αντιστοίχων δίσκων και οι μ2 είναι 50/100 ακριβότεροι. δεν είναι τόσο κοντά στα λεφτά αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλη διαφορά ώστε να μην το σκέφτεσαι για να αναβαθμίσεις σε μ2 από σατα.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, andreas443 said:

Καλησπέρα έχω έναν samsung 850  evo που έχω τα windows 10 εφαρμογές και παιχνίδια σκέφτομαι να αγοράσω τον M.2 samsung 960 evo 250GB. Αξίζει η αλλαγή ουσιαστική διαφορα θα δω στα windows μέσα και στα παιχνίδια θα την καταλαβαίνω??

Ευχαριστώ

Διαφορά που να την καταλάβεις δεν θα δεις πουθενά. Απλά προσπέρασε.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας ευχαριστώ όλους έχω την μητρική Gigabyte z170x gaming 7 και μου έχει 2 υποδοχές για M.2 την μια την λέει M2D_32G και την αλλη M2Η_32G σε πια πρέπει να συνδέσω τον ssd αν αποφασίσω να τον αγοράσω?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.