Jump to content



Custom case??


icy20

Recommended Posts

Και εξηγω:

 

Εχω ενα motherboard / ψυκτρα απο ΗΡ mini pc. Δουλευει κανονικα απλα δεν εχω το κουτι του. Ειναι απο ανταλλακτικα. Ειναι το μεγεθος του nuc περιπου . Το μηχανημα ειναι αυτο συγκεκριμενα :

http://www.public.gr/product/computers-and-software/statheroi-ypologistes/desktop-pc/pc-hp-pavilion-mini-300-235na-i3-5005u4gb1tb-5500/prod7810439pp/

 

Υπαρχει λετε κανενας τροπος να το κανω να μπει σε καποιο κουτι να ειναι λειτουργικο? Θα ψαξω να βρω και τις κεραιες του wifi, αλλα δυστυχως το κουτι σκετο δεν υπαρχει ως ανταλλακτικο

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα μιας και δεν εχω δοκιμασει ακομα τον/την λες τα βασικα πως θες

να ειναι και κατοπιν αφου σε πει και εκεινος/η την γνωμη του ξεκινατε με καποιο σχεδιο?

Που μετα το παιρναει στον εκτυπωτη?Δεν εχω δει πως δουλεουν αυτες οι συσκευες.

Πχ ξερω παντογραφο λειζερ που του πας το σχεδιο απο την μια μερια διαβαζει και απο την αλλη κοβει.

Αν δεν πας εσυ το σχεδιο στο σχεδιαζουν αυτοι απο το μαγαζι με ενα επιπλεον μικρο κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι σε συμφέρει να το τυπώσεις σε 3d printer.

Πιο πολύ σε συμφέρει να βρεις ένα χαλασμένο στο ebay και να το αγοράσεις.

Το να πετύχεις την καμπύλη στο AutoCAD και να καταφέρεις και να την τυπώσεις δεν είναι και τόσο εύκολο, πόσο μάλλον να βγάλεις ένα τόσο μεγάλο κομμάτι (τουλάχιστον για κάποιον με τις δικές μου απλές γνώσεις, δεν έχω κάποια γνώση γραφιστικής ή σχεδίου).

Με επαγγελματικό 3d printer είχα φτιάξει κάτι απλά enclosures για arduino αλλά το κόστος του πλαστικού εκτύπωσης ήταν μεγάλο.

Στους φτηνούς FDM είναι 20 ευρώ το κιλό και στον ακριβό ήταν 200.

 

Τώρα αν θες να το κάνεις μόνος σου το πιο εύκολο υλικό να δουλέψεις είναι το ξύλο όπου μπορείς να πας σε ένα πράκτικερ να έχεις μετρήσει διαστάσεις κλπ. και να στο κόψουν όπως θες (και δεν θα σου πάρουν και πολλά λεφτά, 5 ευρώ να κάνει ένα μικρό ρετάλι?) και να κάνεις μόνος σου τρύπες για τα διάφορα και να πάρεις και 4 γωνιές και μετά το άλλο υλικό που δουλεύω εγώ για να στήνω breadboards είναι φύλλο plexiglas. Μου αρέσει γιατί τρυπάει εύκολα και δεν χαλάει με υγρά σαν το ξύλο.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.