Jump to content



Speedport entry 2i


skepasti21

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα, να σας καταθεσω και γω τον προβληματισμο μου?? Και γω εχω στην κατοχη μου το speedport entry 2i και θεμα με το wifi, σε αποσταση περιπου 8 μετρων και με 2 τοιχους αναμεσα στο modem και στο κινητο μου (xiaomi mi 4s) η συνδεση ειναι ασταθης, ερχετε και χανεται και η ταχυτητα πεφτει στο 10%, τραγικα δηλαδη ενω η γυναικα μου διπλα με iphone 6 δεν εχει κανενα θεμα και με δουλεύει και μου λέει τα γνωστά για κινεζιές και τα ρεστα και αντε να αποδείξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας, αλλα ουτε με καποιο αλλο μοντεμ ειχα θεμα με το XIAOMI μου,να τονισω οτι δεν εχω κανει καμια τροποποιηση στις ρυθμισεις του, μονο κωδικο wireless και ssid. ενω τωρα ειδα οτι βγηκε νεο update απο τις 2/6/17 , ειμαι μακρια απο το μοντεμ αυτη τη στιγμη,θα το δω αυριο μαλλον το θεμα update, αλλα σας παρακαλω πειτε μου ειναι καποια ρυθμιση οπως πχ τα καναλια 20-40MHZ που πρεπει να ''πειραξω'' η κατι αλλο.

Έγινε επεξεργασία από acct
Μορφοποίηση
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, skepasti21 said:

Καλησπερα στην παρεα, να σας καταθεσω και γω τον προβληματισμο μου?? Και γω εχω στην κατοχη μου το speedport entry 2i και θεμα με το wifi, σε αποσταση περιπου 8 μετρων και με 2 τοιχους αναμεσα στο modem και στο κινητο μου (xiaomi mi 4s) η συνδεση ειναι ασταθης, ερχετε και χανεται και η ταχυτητα πεφτει στο 10%, τραγικα δηλαδη ενω η γυναικα μου διπλα με iphone 6 δεν εχει κανενα θεμα  και με δουλεύει και μου λέει τα γνωστά για κινεζιές και τα ρεστα και αντε να αποδείξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας, αλλα ουτε με καποιο αλλο μοντεμ ειχα θεμα με το XIAOMI μου,να τονισω οτι δεν εχω κανει καμια τροποποιηση στις ρυθμισεις του, μονο κωδικο wireless και ssid. ενω τωρα ειδα οτι βγηκε νεο update απο τις 2/6/17 , ειμαι μακρια απο το μοντεμ αυτη τη στιγμη,θα το δω αυριο μαλλον το θεμα update, αλλα σας παρακαλω πειτε μου ειναι καποια ρυθμιση οπως πχ τα καναλια 20-40MHZ που πρεπει να ''πειραξω'' η κατι αλλο

Το εύρος καναλιού βάλε το για δοκιμή στο μικρότερο δυνατό. Αν δεν βαριέσαι, ανέβασε μία εικόνα από τις ρυθμίσεις του (χωρίς SSID, password, κλπ) γιατί δεν το έχω βολικό.

Κατά τα άλλα, κοίταξε και σε ποια κανάλια έχεις "γειτονικά" δίκτυα, ώστε να τα αποφύγεις...

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

Το εύρος καναλιού βάλε το για δοκιμή στο μικρότερο δυνατό. Αν δεν βαριέσαι, ανέβασε μία εικόνα από τις ρυθμίσεις του (χωρίς SSID, password, κλπ) γιατί δεν το έχω βολικό.
Κατά τα άλλα, κοίταξε και σε ποια κανάλια έχεις "γειτονικά" δίκτυα, ώστε να τα αποφύγεις...
Ευχαριστώ για τη γρήγορη απαντηση, θα το κοιτάξω αύριο γιατί τώρα είμαι στο χωριό :D

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Quote

Το εύρος καναλιού βάλε το για δοκιμή στο μικρότερο δυνατό. Αν δεν βαριέσαι, ανέβασε μία εικόνα από τις ρυθμίσεις του (χωρίς SSID, password, κλπ) γιατί δεν το έχω βολικό.
Κατά τα άλλα, κοίταξε και σε ποια κανάλια έχεις "γειτονικά" δίκτυα, ώστε να τα αποφύγεις...

minast αυτο με τα καναλια θα το κανω στο σημειο του σπιτιου που εχω το θεμα σωστα??

Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, skepasti21 said:

minast αυτο με τα καναλια θα το κανω στο σημειο του σπιτιου που εχω το θεμα σωστα??

Σάρωσε συχνότητες να δεις κανάλια κοντά στο ρούτερ και το ίδιο εκεί που θα είναι η ασύρματη συσκευή.

Ο σκοπός είναι να έχεις όσο γίνεται μικρότερη επικάλυψη συχνοτήτων με τους άλλους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, minast said:

Σάρωσε συχνότητες να δεις κανάλια κοντά στο ρούτερ και το ίδιο εκεί που θα είναι η ασύρματη συσκευή.

Ο σκοπός είναι να έχεις όσο γίνεται μικρότερη επικάλυψη συχνοτήτων με τους άλλους.

Και ενα software για αυτη τη δουλεια? οπως το WifiInfoView ας πουμε?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή δοκίμασε ρυθμίσεις:

Bandwidth: 20MHz

SGI: 400ns

 

Κατά τα άλλα, και στις δύο περιπτώσεις το δικό σου σήμα είναι ικανοποιητικό, αλλά οι θέσεις έχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους...

Προσωπικά θα δοκίμαζα το κανάλι 11, που θα κάνεις παρέα με τον Giwrgo, αλλά έχει τη μικρότερη σχετική ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

μεινε εκει που εισαι....

4 minutes ago, minast said:

Για αρχή δοκίμασε ρυθμίσεις:

Bandwidth: 20MHz

SGI: 400ns

 

Κατά τα άλλα, και στις δύο περιπτώσεις το δικό σου σήμα είναι ικανοποιητικό, αλλά οι θέσεις έχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους...

Προσωπικά θα δοκίμαζα το κανάλι 11, που θα κάνεις παρέα με τον Giwrgo, αλλά έχει τη μικρότερη σχετική ισχύ.

το εβαλα στο 11 και στα 20 MHZ kai 400 sgi...... ακομα ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, ρεαλιστικά οι συνθήκες δεν είναι πολύ κακές... Αν δεν βαριέσαι, δοκίμασε και το κανάλι 3, αλλά δεν αναμένεται βελτίωση.

Παρότι το Speedport δεν φημίζεται για την ποιότητα του ασύρματου δικτύου του, εδώ δεν φαίνεται να είναι η πηγή του προβλήματος.

 

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το Xiaomi και σε άλλα ασύρματα να δεις πώς συμπεριφέρεται, ή εάν έχεις και κανένα παλιό access point ή ασύρματο ρούτερ να κάθεται, κάνε μία δοκιμή και με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, minast said:

Κοίταξε, ρεαλιστικά οι συνθήκες δεν είναι πολύ κακές... Αν δεν βαριέσαι, δοκίμασε και το κανάλι 3, αλλά δεν αναμένεται βελτίωση.

Παρότι το Speedport δεν φημίζεται για την ποιότητα του ασύρματου δικτύου του, εδώ δεν φαίνεται να είναι η πηγή του προβλήματος.

 

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το Xiaomi και σε άλλα ασύρματα να δεις πώς συμπεριφέρεται, ή εάν έχεις και κανένα παλιό access point ή ασύρματο ρούτερ να κάθεται, κάνε μία δοκιμή και με αυτό.

Εχω δοκιμασει το tp link MR3020 αλλα παλι χαλια , μαλλον θελει κατι εξωτερικη κεραια, τι να πω , αλλα εγω εκει που ειναι που σκαω ειναι οτι ενω εκει που εχει 4-5 γραμμες σημα τοτε μπαμ ξαφνικα το χανει αλλα οχι οτι οταν εχει αυτες τις γραμμες πιανει και το ιντερνετ. Δοκιμασα το καναλι 3 αλλα παλι τπτ, εχω ενα tp link MR3420 και θα το κανω bridge με το speedport να γλυτωσω, απλα ηθελα να αποφυγω την μια εξτρα συσκευη στο σπιτι(ποιος ακουει τωρα την μουρμουρα της γυναικας:().

Just now, skepasti21 said:

Εχω δοκιμασει το tp link MR3020 αλλα παλι χαλια , μαλλον θελει κατι εξωτερικη κεραια, τι να πω , αλλα εγω εκει που ειναι που σκαω ειναι οτι ενω εκει που εχει 4-5 γραμμες σημα τοτε μπαμ ξαφνικα το χανει αλλα οχι οτι οταν εχει αυτες τις γραμμες πιανει και το ιντερνετ. Δοκιμασα το καναλι 3 αλλα παλι τπτ, εχω ενα tp link MR3420 και θα το κανω bridge με το speedport να γλυτωσω, απλα ηθελα να αποφυγω την μια εξτρα συσκευη στο σπιτι(ποιος ακουει τωρα την μουρμουρα της γυναικας:().

τις ρυθμισεις να τις αφησω οπως μου ειπες πριν ή να τις βαλω οπως ηταν???

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, skepasti21 said:

Εχω δοκιμασει το tp link MR3020 αλλα παλι χαλια , μαλλον θελει κατι εξωτερικη κεραια, τι να πω , αλλα εγω εκει που ειναι που σκαω ειναι οτι ενω εκει που εχει 4-5 γραμμες σημα τοτε μπαμ ξαφνικα το χανει αλλα οχι οτι οταν εχει αυτες τις γραμμες πιανει και το ιντερνετ. Δοκιμασα το καναλι 3 αλλα παλι τπτ, εχω ενα tp link MR3420 και θα το κανω bridge με το speedport να γλυτωσω, απλα ηθελα να αποφυγω την μια εξτρα συσκευη στο σπιτι(ποιος ακουει τωρα την μουρμουρα της γυναικας:().

τις ρυθμισεις να τις αφησω οπως μου ειπες πριν ή να τις βαλω οπως ηταν???

Οι ρυθμίσεις που σου πρότεινα θυσιάζουν λίγη ταχύτητα για αυξημένη σταθερότητα. Η επιλογή είναι δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.