Jump to content



Προβλημα δικτυου (no net)


spH3RiCal

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Εχω το κλασικο zte του οτε πανω στο οποιο ειναι το pc1 και ενα switch που εχει πανω του τα pc2 και pc3. Καποια στιγμη σταματησαν να παιρνουν internet και τα τρια. Τα λαμπακια του ρουτερ ηταν κομπλε και ασυρματα το κινητο ειχε κανονικα net. Μετα απο restarts του ρουτερ και των pcs το pc1 δουλευει κανονικα το ασυρματο οκ, τα αλλα δυο παλι δεν εχουν net. Δοκιμασα να βαλω τα 2 και 3 πανω στο ρουτερ (μονα τους, ολα μαζι), τιποτα. Ειτε με στατικες ειτε με auto ips το προβλημα παραμενει. Τα λαμπακια δειχνουν οτι υπαρχει κινηση και το εσωτερικο δικτυο δουλευει κανονικα σε καθε περιπτωση. Το network connection του pc3 δειχνει no internet access ενω στο pc2 δειχνει internet access (που δεν εχει). Στο interface setup > lan του ρουτερ φαινεται μονο το pc1 και το κινητο.

 

Αν εχω καταλαβει καλα για καποιο λογο το ρουτερ δε μπορει να δει τα 2 και 3.

 

Το pc1 εχει windows 10 τα αλλα δυο 7.

 

Ideas?

 

Thnx

Έγινε επεξεργασία από spH3RiCal
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξυ το pc2 εμφανιστηκε στο client list του ρουτερ, εχω reply απο ping στο 8.8.8.8, εβγαλα το avg, εκλεισα το firewall των windows αλλα παλι δε δουλευει τιποτα.

Έγινε επεξεργασία από spH3RiCal
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, spH3RiCal said:

Στο μεταξυ το pc2 εμφανιστηκε στο client list του ρουτερ, εχω reply απο ping στο 8.8.8.8, εβγαλα το avg, εκλεισα το firewall των windows αλλα παλι δε δουλευει τιποτα.

Αφού παίρνεις απάντηση από το 8.8.8.8, internet έχεις.

Για την περίπτωση που έχεις μόνο πρόβλημα DNS, δοκίμασε να βάλεις ως DNS του PC και το 8.8.8.8 .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, χθες αφησα το pc2 ανοικτο με τα settings ως ειχαν για να το κοιταξω σημερα αλλα χωρις το ethernet cable πανω. Βαζω σημερα το καλωδιο, ολα καλα. Πως και γιατι, δεν εχω ιδεα.

 

Στο pc3 (που ηταν κλειστο) το προβλημα παραμενει, δεν υπαρχει στη λιστα του ρουτερ ουτε κανει ping. Θα παιξω λιγο με τις ρυθμισεις το βραδυ και βλεπουμε.

 

Κατι αλλο που με προβληματισε ειναι οτι ενω στο pc2 με auto ip το ρουτερ δινει τη .2, αν βαλω στατικη τη .2 βγαζει εμπλοκη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

Χθες το βράδυ αργά είχα το ίδιο πρόβλημα...δεν έμπαινε κανένα pc/laptop σε sites, από το κινητό μου μέσω wi-fi έμπαινα κανονικά παντού και το torrent κατέβαζε κανονικά...

 

τελικά ήταν γενικό πρόβλημα του παρόχου...το οποίο μάλλον μέχρι το πρωί λύθηκε..λογικά κάτι σχετικό με dns Μιας και τα παραπάνω δεν εξηγούνται αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.