Jump to content



Flashing Fx5900 Bios...


saxon_747

Recommended Posts

Η καρτουλα μου ,μια Αlbatron 5900 (400/850) ανεβαινει ανετα σε χρονισμους ultra (475/950). Ετσι αποφασισα να την φλασαρω με το γνωστο bios της leadtek a380, το οποιο δινει και 0,1V παραπανω στον πυρηνα, οποτε και υπεθεσα οτι θα δουλευει αψογα και ισως κερδισω και κανα εξτρα ΜΗΖ λογο ρευματος... Η καρτα φλασαριστηκε επιτυχως, αλλα στα γνωστα benchmarks πεταει artifacts.

Σκεφτηκα οτι μπορει να θελει λιγο χαλαροτερα timmings η μνημη, οποτε εκανα edit το bios και ξαναφλασαρα, χωρις αποτελεσμα. Ακομα δοκιμασα να θεσω 450 core και 940 mem, αλλα ματαια.

Παρ'ολα αυτα δεν το εβαλα κατω και ξαναφλασαρα την καρτα με bios 5900 Ultra. Η καρτα δεν πεταξε το παραμικρο artifact, ηταν σταθεροτατη αλλα δεν ανεβαινε με τιποτα στα 475/950 που ανεβαινε με το original bios. Η θερμοκρασια σε ολες τις περιπτωσεις ηταν 37-39 idle και 65-69 full.

Πειραματιστηκα με το NiBiTor 2.0 (bios editor) αρκετα, αλλα χωρις αποτελεσμα, ωστε να πετυχω το max δυνατο για την καρτα η οποια φαινεται οτι θελει να δωσει αλλα μαλλον κανει throttling (δεν μπορεσα να το απενεργοποιησω)... :cry:

Εχετε καμμια ιδεα για να βολευτω μεχρι να παρω καμμια 6600Gt,6800? Κανα δοκιμασμενο bios η κανα mod για τη συγκεκριμενη vga?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε αυτο εδω το bios http://forums.guru3d.com/showthread.php?threadid=85394

NEW TYPE of a GeForce FX 5950 BIOS!

Το εχω βαλει εγω στην prolink fx 5900 και benchara σε συχνoτητα 540/970,βεβαια εχω αλλαξει ψυξη καρτας αφου με τη δικια της ουτε στα 470 δεν benchare.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες στειλε μου το mail σου εχω γυρω στα 10 bios μαζεμενα για την 5900,εχω δοκιμασει και της asus αλλα τελικα προτιμησα αυτο που σου ειπα παραπανω.Ειναι γυρω στο 1mb το file.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 00:05]

Πιο από όλα εννοεις? Έχει διάφορα στο λινκ που δινεις...

BFG 5950ULTRA high-performance BIOS with stocks (300/510/970) Latency, Timing and Throttling Mod!

Επισης δουλευει και το vivo

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747 [Σήμερα, στις 01:04]

Δεν ειναι λιγο υπερβολικα τα clocks? (510/970) Ποσο καιρο την δουλευεις ετσι και με τι ψυξη? Ποια εχεις?

Αν μπορεις στειλε μονο το Bios της Asus 5950.

saxon_666@hotmail.com

Ειναι απλα τα ριχνεις εσυ οπως θες μεσω coolbits,τωρα να μπει win τοσο ανεβασμενη δεν εγινε και τιποτα,απο ψυξη εβαλα stock cooler athlon xp μονταρισμενο με ανεμιστηρα delta (καταστροφη για τ αυτια αλλα ειναι πανω σε rheobus).

Στα στελνω ολα καθε bios γραφει και ποιας καρτας ειναι,απλα την εψαξα και εγω τοτε που φλασαρα και τα δοκιμασα ολα να βγαλω αποψη,με της asus επισης δεν μου δουλεψε το vivo.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δοκιμασα bios 5950 απο asus, giga, bfg, leadtek αλλα κανενα δεν με ενθουσιασε, με την εννοια οτι δεν κερδισα τιποτα παραπανω απο πριν. Τελικα κρατησα το original bios της albatron και μεσω του coolbits ανεβαινω στα 475/950...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aqua

@ Darkcount

Check your mail

@saxon_747

Αντιμετωπισες καποιο προβλημα σε ανεβασμα η απλα σου ριξανε τα σκορ σε εφαρμογες?

Oxι ,απλα γιατι να φλασαρω με βιος 5950 (αρα και να δωσω και extra ρευμα), τη στιγμη που πιανει τις συχνοτητες με το default bios ? Ασε που εγω περιμενα με το ρευμα να παει και λιγο ακομα αλλα τζιφος...

Ευχαριστω παντος...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747 [Σήμερα, στις 10:46]

Oxι ,απλα γιατι να φλασαρω με βιος 5950 (αρα και να δωσω και extra ρευμα), τη στιγμη που πιανει τις συχνοτητες με το default bios ? Ασε που εγω περιμενα με το ρευμα να παει και λιγο ακομα αλλα τζιφος...

Ευχαριστω παντος...

Σε αυτο εχεις δικιο αφου τα timings απο τα bios της 5900 για τις μνημες ειναι πιο γρηγορα,αν και τα modded bios προσφερουν ακομα καλυτερα και σταμανε κ το throttling,το οτι δεν ανεβηκες παραπανω σε mhz ειναι καθαρα θεμα ψυξης,αυτο το προβλημα ειχα και εγω και μονταρα την ψυκτρα του athlon,απο θερμοκρασιες σε idle ειμαι 32βαθμους και full load το πολυ 45.παντως δοκιμασε απο το link το παραπανω αυτο εδω Aopen 5900NU BIOS with stocks 300/500/950 - Throttling-, Volt-, Latency- and Timingmod <με αυτο δουλευα πριν αλλαξω την ψυκτρα και εβγαζε πολυ καλυτερα benches σε 3dmark κτλ.

post-1278-1416071830,0617_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aπο θερμοκρασιες ειμια πολυ καλα. Αν δεις την ψυκτρα της Albatron θα καταλαβεις... Απο εκει και περα ,υπεστηι lapping και αλλαγη θερμοαγωγιμης με ceramique...

Οποτε μαλλον το βιος φταιει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747 [Σήμερα, στις 11:21]

Aπο θερμοκρασιες ειμια πολυ καλα. Αν δεις την ψυκτρα της Albatron θα καταλαβεις... Απο εκει και περα ,υπεστηι lapping και αλλαγη θερμοαγωγιμης με ceramique...

Οποτε μαλλον το βιος φταιει...

Παντως εμενα αν ξεπερασει τους 50 βαθμους σε full load δεν λειτουργει ουτε στα 480mhz ο πηρυνας,οσο ανεβαινει ο πηρυνας τοσο χαμηλοτερες θερμοκρασιες θελει να δουλεψει αλλιως σβηνει το pc,ειμαι σιγουρος οτι ειναι θεμα θερμοκρασιας που δεν παει παραπανω η καρτα,λιγο δυσκολο το βλεπω να φταειει το bios,δοκιμασε να βαλεις ενα ανεμιστηρα με ανιχτο το κουτι να σπρωχνει αερα πανω στην καρτα,να δεις αν θα παρεις λιγο παραπανω.Δεν αμφιβαλλω οτι εχεις καλη ψυξη απλα και εμενα με την μονταρισμενη ψυκτρα αλλα διαφορετικο ανεμιστηρα απ τον delta μεχρι τα 480 benchare μετα εσβηνε,τωρα becnharei στα 540.

Link to comment
Share on other sites

Η ψυκτρα (η οποια καλυπτει και τις μνημες) εχει 3 ανεμιστηρια και εχω βαλει και ενα 8αρι στο πλαινο πλεξι να βαραει την καρτα...

Απλα αποκλειω το θεμα της θερμοκρασιας αφου με το default bios ανεβαινει ανετα σε 475/950 ,ενω με τα 5950 βιος με το ζορι...

Link to comment
Share on other sites

Απλα αποκλειω το θεμα της θερμοκρασιας αφου με το default bios ανεβαινει ανετα σε 475/950 ,ενω με τα 5950 βιος με το ζορι...

Μην ξεχνας οτι δινεις παραπανω ρευμα στον πηρυνα κατα 0,1 volt,οποτε λογικο ειναι να θελει χαμηλοτερη θερμοκρασια για να δουλεψει στην ιδια συχνοτητα:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.