Jump to content



Προβλημα με σκληρο δισκο μετα απο φορματ


Recommended Posts

Γεια σας.

Μετα απο πολυ καιρο εκανα φορματ στο pc μου απο windows 7 σε Windows 10 και εχω ενα μεγαλο θεμα!

Εχω ενα σκληρο δισκο απο το προηγουμενο μου Laptop και εχω παρει ενα Docking station και τον εχω κανει εξωτερικο.

Το θεμα μου ειναι το εξης οτι ειναι ενω διαβαζει τον δισκο και δειχνει οτι ο μισος δισκος ειναι γεματος οταν ανοιγω το σκληρο μου λεει οτι ειναι ειναι κενος. Αυτο γινεται και οταν τον κουμπωνω και σαν εσωτερικο δισκο

Εχω μεσα εκει τα back up μου πρεπει να τα σωσω!

Σας παραθετω και μερικα screenshot να δειτε τι εννοω.

Ο σκληρος δισκος ειναι TOSHIBA MK3252GSX 320GB.

Αν χρειαζεστε κατι αλλο πειτε μου

Screenshot_4.png

Screenshot_5.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Αρχικά , ποια έκδοση Windows 10 έβαλες; Είναι τελευταίο iso από την microsoft και η έκδοση είναι η 1709 ? (Πάτα start και πληκτρολόγησε Winver για να το δεις).

 

Δοκίμασες να πας στην διαχείριση δίσκων μήπως χρειάζεται να του δώσεις άλλο γράμμα; (πχ "H" )

Είναι αυτός με το γράμμα "Α" ; Δεν προτιμάται αυτό το γράμμα για τους δίσκους πάντως, θαρρώ. 

 

Αν δεν τον βλέπει γενικώς ούτε με τον παραπάνω τρόπο (συνεχίζει να τον βλέπει κενό δηλαδή), δοκίμασε να τον κουμπώσεις κάπου αλλού και αν τον δει σωστά,  σώσε τα δεδομένα, κάνε τον φορμάτ μέσα από τα Windows 10 και ξαναπέρασέ τα δεδομένα σου. Είχα παρόμοιο πρόβλημα με εξωτερικό. Ευτυχώς μπορούσα να σώσω τα πάντα κάπου και στη συνέχεια να κάνω αυτό που περιγράφω, τα είδε κανονικά όλα μετά. 

Link to comment
Share on other sites

Για πήγαινε από CMD, άλλαξε στον A και πάτα ένα dir. Εκεί σου εμφανίζει τους φακέλους;

 

Επίσης, κάνε ένα κόπο και κοίτα στο Google με "hdd shows up empty". Μου βγάζει κάτι εντολές attrib να βάλεις σε cmd.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση για κάποιο λόγο να είναι hidden τα αρχεία και με μία απλή αλλαγή "show hidden" να τα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Να μην μπλέξει με τέτοιες εντολές καλύτερα. Θέλει πολλή προσοχή γιατί μπορεί να σβήσει τα πάντα και να τρέχει και να μη φτάνει!

Ας κάνει αυτό που του είπα για αρχή, γιατί είναι αρκετά πιο "safe" , και μετά οτιδήποτε άλλο :) (εξάλλου είχα πάθει το ίδιο, αλλιώς δε θα το πρότεινα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Λοιπον το προβλημα το ελυσα.

Δοκιμασα και σε αλλο pc και παλι εδειχνε το ιδιο ενας φιλος μου εχει Linux gladiator και εκει τον διαβασε κανονικα οποτε τραβηξα back up φορμαρα το δισκο παλι σε Ntfs και τωρα παιζει κανονικα.

Σας ευχαριστω παντως για τις συμβουλες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.