Jump to content



πρόβλημα δίσκου μετά από clone


Recommended Posts

παιδιά έχω το εξής θέμα :

χθες επειδή ήθελα το SSD αυτό να το βάλω σε καινούργιο μηχάνημα που φτιάχνω, πήρα έναν παλιότερο HDD (νομίζω ότι είναι αυτός ) και τον έκανα clone με το  AOMEI Backupper Pro. Το λειτουργικό είναι Windows 10. Από την αρχή που είχα συνδεδεμένους και τους 2 δίσκους (η μητρική είναι αυτή ), μια τον έβλεπαν Windows και BIOS (τον HDD ) και μία όχι. Με τα πολλά, και παρόλο ήξερα ότι έχω έναν χτυπημένο δίσκο στους 2-3 που δοκίμαζα ( το πρόβλημα το έκανε με ΟΛΟΥΣ, οπότε συμπέρανα ότι δε φταίει χτυπημένος σκληρός ), κατάφερα και έκανα το Clone. Αφαίρεσα τον SSD ( ευτυχώς δεν τον έχω σβήσει ακόμη ) και άφησα το σύστημα με τον HDD ( νομίζω ότι είναι 500GB τώρα που το σκέφτομαι, αλλά δεν έχει σημασία ). Από χθες, μια μου πετάει στην εκκίνηση "Reboot and Select Proper Boot Device" και μια bootάρει κανονικά. Το μηχάνημα είναι το HTPC μου και μου κατέστρεψε το entertainment 2ήμερό μου. Καμμιά ιδέα? Έχω δοκιμάσει αρκετά πράγματα και θα σας τα βγάζω από τη λίστα αν έχω ήδη κάνει κάποια από αυτά που θα προτείνετε...  Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Το εχω συναντήσει και εγώ με το aomei. Δοκίμασε με άλλο tool. Σε μένα έπαιξε το EaseUS Todo Backup Free 10.6 όπως και το MiniTool Partition Wizard Free Edition

Το δεύτερο επιλέγεις τον δίσκο δεξί κλικ και copy. Στην συνέχεια ακολουθείς τον Wizard.

Link to comment
Share on other sites

ίσως να βρήκα μια λύση...  Τώρα κατά πόσο θα είναι μόνιμη και 100% αποτελεσματική δεν ξέρω... Στο BIOS έβαλα IDE αντί για AHCI στις ρυθμίσεις για τους δίσκους και έχω 5/5 επιτυχημένα Boot...  

Link to comment
Share on other sites

On 11/22/2017 at 2:56 PM, anubis said:

ίσως να βρήκα μια λύση...  Τώρα κατά πόσο θα είναι μόνιμη και 100% αποτελεσματική δεν ξέρω... Στο BIOS έβαλα IDE αντί για AHCI στις ρυθμίσεις για τους δίσκους και έχω 5/5 επιτυχημένα Boot...  

 

επίσης άλλαξα το καλώδιο SATA που ήταν μαζί με τη μητρική και έλεγε στο σακουλάκι του ότι προτείνεται για χρήση SATA3, με ένα απλό (αυτά τα κόκκινα που έβαζαν παλιότερα στις συσκευασίες των μητρικών...  :D

Έγινε επεξεργασία από anubis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.